Biografia e Psalmit

 Biografia e Psalmit

Glenn Norton

Biografia

  • Fillimet
  • Suksesi i Salmos
  • Ngjitja në fronin e repit dhe dokumentari i tij
  • Mesi i dytë 2010
  • 2020

Salmo është një reper italian emri i vërtetë i të cilit është Maurizio Pisciottu . Lindur në Olbia më 29 qershor 1984. Babai i tij është një ish-bodybuilder që drejton një palestër; damarin artistik ia transmeton xhaxhai. Maurizio ka bërë rep që kur ishte trembëdhjetë vjeç, dhe pikërisht në adoleshencë zbulon se profesioni i tij është muzika. Është regjistruar edhe në liceun artistik por nuk i përfundon studimet. Në vitin 1999 ai bëri debutimin e tij me demo "Premeditazione e dolo" , të realizuar me një grup me të njëjtin emër, i cili përfshin dy shoqërues të tjerë nga qyteti i tij, Bigfoot dhe Scascio.

Fillimet

Si të gjithë reperët e talentuar, Salmo vazhdon një praktikë të gjatë për të çimentuar ritmin dhe gjuhën e tij të mprehtë, si solist apo në grup. Këto janë vitet e demo-ve "Sottopelle" dhe "Mr. Antipatia" , të eksperimenteve të rap metalit me Skasico (2004-2008), me shpirtin punk të To Ed Gein. (2008-2011) dhe shkëmbi më i fortë i Tri Pigs' Trip (2009).

Kur isha 16 vjeç, isha për të qeshur, sepse vishja pantallona të gjera dhe isha një nga 4 ose 5 në qytet që kishin një rimë. Ne kishim një ekip të vogël: kishte nga ata që këndonin, një dj, ata që ishin në breakdance -se në fund të fundit askush nuk kërceu kurrë - ndërsa unë isha duke bërë grafitin.

Ishte në vitin 2011 që Salmo pati mundësinë e madhe: atë të realizimit të një albumi të tijin, botuar nga Kick Off! Recordz, dhe përfaqëson një udhëtim nga repi i viteve '90 në metal të rëndë: "Masakra me sharrë elektrike në ishull" .

Salmo është shumë i njohur në Instagram ku është i pranishëm me llogarinë: @lebonwski

Suksesi i Salmos

Ky album i parë nga Salmo është një apoteozë revolucionare që shqetëson skenën italiane. Në vetëm një vit ai tërheq vëmendjen e publikut dhe të labelit të pavarur të Guè Pequeno dhe Dj Harsh.

Vitin tjetër, në 2012, kur u transferua nga Sardenja në Milano, ai nënshkroi një kontratë regjistrimi dhe publikoi albumin "Death USB" i cili shpejt u ngjit në top listat italiane, duke e bërë Psalmin Artistja më e klikuar e muzikës italiane. Pivot qendrore e këtij motori është aktiviteti live i reperit ku ai gjen një aftësi natyrale në skenë. Publiku e kap menjëherë këtë instinkt primordial që artisti sarde ka ndaj fansave të tij.

Ai nuk është një personazh, por një reper autentik , i lirë nga kontaminimet popullore dhe i interesuar vetëm për muzikën e tij. "Death USB" nxitet nga këngët si "Doomsday" dhe "Negative Youth" me një reagim të mirë nga publiku, aq sa e meritonfitorja në kategorinë Crossover më të mirë të MTV Hip Hop Awards 2012.

Ngritja në fronin e repit dhe dokumentarit të tij

2013 është viti i "Midnite" , një album që shkon direkt në vendin e parë në tabelën italiane. Disa këngë dhe video janë nxjerrë nga puna si "Killer Game" , në bashkëpunim me Gemitaiz dhe Madman, dhe "Space Invaders" me feat. nga Nitro.

Është një vorbull e pandalshme Psalm që niset në turneun Midnite Live Session , një sekuencë koncertesh në qytetet kryesore italiane që po gëzon sukses të madh si midis publik dhe ndër kritikët e muzikës. Midnite prodhohet gjithashtu nga Tanta Roba Label, një label diskografike nga e cila doli në vitin 2014 dhe e cila publikoi "S.A.L.M.O Documentary" .

Ky album është një trashëgimi e vërtetë, për labelin Guè Pequeno, i cili përmban disa këngë të drejtpërdrejta të marra nga turneu Midnite me bashkëngjitje një dokumentar dhe të papublikuarin "Mussoleene" . Në gusht 2014 fansat janë të entuziazmuar për "La Bestia In Me" , kënga e parë e tij "Machete Mixtape III" , një kolektiv i Machete Crew i formuar nga Salmo, Nitro, Jack the Smoker, Enigma, Hell Raton dhe DJ Slait.

Të quash liri shpikjen e Like është t'i japësh dinjitet anashkalimit të të paaftëve.

Gjysma e dytë e viteve 2010

Pak e dinë seSalmo është gjithashtu një regjisor i mirë, në fakt ai ka montuar videoklipin "Sabato" nga Jovanotti, me bashkëpunimin e Antonio Usbergo dhe Niccolò Celaia. Për Jovanottin ai hapi edhe koncertet në turneun e tij të vitit 2015. Në të njëjtin vit u publikua singulli "1984" , i kompozuar tërësisht nga reperi dhe i ndjekur nga një videoklip, i cili është pjesë e albumit të katërt "Hellvisback" , lëshuar më 5 shkurt 2016.

Albumi i katërt në studio i Salmo ka një sukses të mirë: zë vendin e parë në tabelën e albumeve FIMI dhe është gjithashtu i certifikuar platin me mbi 50,000 kopje të shitura , duke tejkaluar shumë 30,000 kopjet e shitura të diskut të artë Midnite.

Në karrierën e Salmos ka vend edhe për eksperimente profesionale, duke pasur sukses edhe në rolin e aktorit në filmin e shkurtër Nuraghes S'Arena, ekskluzivisht për Paramount Channel. Në vitin 2007 u publikua videoklipi "Estatedimmerda" , i xhiruar nga Andrea Folino dhe Johnny Fart, i ndjekur nga kënga "Perdonami" e cila debutoi në vendin e parë në tabelën e këngëve italiane.

Pasuan disa bashkëpunime me Nitro dhe Noyz Narcos për këngët "Chairaggione" dhe "Mic Check" , për të shpallur më pas publikimin e albumit të pestë "Lista e luajtjes" , e drejtuar nga singulli "90MIN" . Fushata shumë e veçantë reklamuese bëri bujë të madhenë të cilën Salmo performon para Katedrales së Milanos, i maskuar si një këmishë dhe duke publikuar videon në faqen Pornhub për të rritur.

Në 90MIN unë shpreh vizionin tim: "E urrej Kishën, por jam i krishterë". Unë i mohoj hierarkitë kishtare, por ruaj atë që është në qendër. Për mua, Zoti po mbahet për diçka dhe po ecën përpara, Zoti je ti që ndihmon veten.

Playlist del më 9 nëntor 2018: brenda ka 13 këngë që përdorin disa fenomenale si Fabri Fibra, Nitro, Sfera Ebbasta, Linea 77 dhe Coez. Një shënim i veçantë është kënga "Il cielo nella stanza" , feat. Nstasia. Në të njëjtën periudhë, ai shfaqet në kopertinën e revistës Rolling Stone.

Vitet 2020

Duke filluar nga viti 2020, reperi sardinez Salmo bashkëpunon me artistë të ndryshëm për krijimin e disa këngëve. Ai është i ftuar në single-in Boogieman nga Ghali, Cioilflow nga Dani Faiv, Sballo shallo nga Vegas Jones.

Shiko gjithashtu: Gina Lollobrigida, biografia: historia, jeta dhe kuriozitetet

Në fillim të vitit 2021, ai publikoi këngën La canzone nostra , një bashkëpunim midis Salmo, Mace dhe Blanco .

Shiko gjithashtu: Biografia e Winona Ryder

Më 1 tetor publikohet albumi i tij i gjashtë në studio, i titulluar " Flop "; disku përbëhet nga 17 këngë; ndër të ftuarit janë: Noyz Narcos, Marracash , Gué Pequeno dhe Shari.

"Flop" lindi në Mars 2020, djali i bllokimit dhe pandemisë globale. Pjesa e parë që shkrova është "A Dio". Në atë kohë unëU ndjeva plotësisht i destabilizuar, si gjithë të tjerët. Ata anuluan turneun botëror për shkak të pandemisë dhe për t'i bërë gjërat më keq, marrëdhënia me ish-in tim përfundoi menjëherë pas kësaj. Jam zhytur në një vrimë të zezë dhe nuk kam turp të them se më është dashur të marr një cikël drogash psikotrope për t'u shëruar. Unë u tremba plotësisht! Nuk do të rendis të gjitha gjërat që ndodhën në këtë periudhë të gjatë pritjeje, por ju siguroj se rrezikova të humbas mendjen time. Mund të duket e parëndësishme, por ky rekord më shpëtoi jetën! E shkruaj këtë për t'ju bërë të kuptoni se gjithçka nuk është aq e thjeshtë sa duket. Ky procesverbal është shkruar me gjak. Shfrytëzojeni mirë.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .