Биографија на Шејлин Вудли

 Биографија на Шејлин Вудли

Glenn Norton

Биографија

  • Шејлин Вудли во 2010-тите
  • Втората половина на 2010-тите

Шејлин Дајан Вудли е родена на 15 ноември 1991 година во Сими долина, Калифорнија, ќерка на Лони и Лори, и двајцата вработени во училишниот свет. Почнал да глуми уште на петгодишна возраст; во 1999 година е во телевизискиот филм „Сенза папа“. Додека нејзините родители се разделуваат, Шејлин се појавува во бројни телевизиски продукции, вклучувајќи ги „Без трага“, „Преминување на Јордан“ и „Област“.

Исто така види: Хермес Трисмегистус, биографија: историја, дела и легенди

Учествувајте во првата сезона на "The O.C." играјќи ја улогата на Кејтлин Купер, пред да биде заменета со Вила Холанд, но благодарение на „Тајниот живот на американскиот тинејџер“ таа постигнува успех, играјќи го ликот на Ејми во ТВ серијата ABC Family Јургенс, петнаесетгодишно девојче кое неочекувано забременува.

Шејлин Вудли во 2010-тите

Во 2011 година таа беше во кино со филмот на Александар Пејн „Горчлив рај“, кој и овозможи да добие награда за независен дух и која ѝ донесе номинација за Најдобра споредна женска улога на Златните глобуси. Во 2013 год.

Шејлин Вудли

Во истиот периодглуми во „The Spectacular Now“; потоа, во филмот „Дивергентни“ ја игра улогата на Беатрис Приор, протагонистката на филмот базиран на истоимениот роман напишан од Вероника Рот. Во 2014 година таа беше дел од актерската екипа на „The Fault in Our Stars“: ја игра Хејзел Грејс Ланкастер, протагонистот на делото базирано на истоимениот роман на Џон Грин, а ѝ се придружува и Ансел Елгорт, со кого веќе работел во „Дивергент“.

Среќа што глумев во „Грешката во нашите ѕвезди“, ме научи повеќе од кое било училиште и ме направи поцврста. [...] Овој филм ме натера да сфатам дека животот е минлив, дека не треба ништо да земате здраво за готово и дека секое утро можете да го издишите последниот здив.

Втората половина на 2010-тите

Следната година - тоа е 2015 - тој повторно е протагонист во „Дивергентните серии: бунтовник“; благодарение на овој филм Шејлин Вудли е номинирана за најдобра ѕвезда во подем на наградата Бафта. Во 2016 година таа беше режирана од Оливер Стоун во „Сноуден“ (филм за приказната за Едвард Сноуден), каде глумеше заедно со Џозеф Гордон-Левит. Во меѓувреме тој е и на големото платно со „The Divergent Series: Allegiant“, третото и последно поглавје од трилогијата.

Во октомври истата година, калифорниската актерка беше уапсена откако протестираше против изградбата на нафтовод во Северна Дакота; На настанот учествуваанеколку членови на заедницата Сиукс; Сепак, Шејлин Вудли е ослободена за неколку часа.

Исто така види: Биографија на Ливио Беррути Љубопитност: таа е голем љубител на лековитите билки, ги проучува и во секоја прилика ги носи со себе.

По овие последни искуства, тој размислува да го напушти актерството за да истражува нови патишта. Тогаш можноста да учествува во ТВ серија со ѕвездена продукција ја менува нејзината одлука. Така во 2017 година, заедно со Никол Кидман и Рис Витерспун, таа е една од протагонистите на телевизиската мини серија „ Big Little Lies “. Во 2018 година таа се враќа во кино со „Остани со мене“, филм заснован на вистинска приказна, во режија на Балтасар Кормакур во кој глуми девојка по име Тами Олдам, која избира да се качи на бродски премин во Тихиот Океан во друштво на нејзиното момче, обземен од ураган.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .