Биографија на Џордан Белфорт

 Биографија на Џордан Белфорт

Glenn Norton

Биографија • Волк на Волстрит

Џордан Белфорт е роден на 9 јули 1962 година во Њујорк, син на Макс и Леа, двајца режисери. Започнува да работи како телефонски работник во брокерска фирма „LF Rothschild“: наоѓајќи се во близок контакт со свет каде што инвеститорите можат да остварат лесни и значителни профити за кратко време и без ризик, тој одлучува да основа компанија. „Stratton Oakmont“, и покрај тоа што нема посебно знаење на оваа тема.

Нејзината цел е, тривијално, да заработи многу пари во најкус можен рок. Отпрвин, целта е постигната: Џордан Белфорт акумулира пари по пари, кои непроменливо ги троши на секаков вид луксуз, од Ролекси до вили, од Ферари до дрога, како и жени.

Тој дури ги класифицира проститутките од високата класа како берзански хартии од вредност („розови листови“ за оние што бараат помалку од сто долари, „насдак“ за оние што бараат меѓу триста и петстотини долари, „блу чип“ за оние кои бараат повеќе), во виорот на неограничена забава.

Меѓу неговите имоти, има и јахти, вклучувајќи ја и Надин, првично изградена за Коко Шанел: во јуни 1996 година, бродот потона во близина на источниот брег на Сардинија поради лошите услови на морето и се расипана моторот. Патниците, меѓу кои и самиот Џордан, беа спасени од бродот Сан Џорџо на италијанската морнарица, во соработка со патролен брод од пристаништето Олбија.

Исто така види: Алесија Криминал, биографија

На јахтата, долга 52 метри, има нешто помалку од дваесет луѓе: бродоломите ги земаат два хеликоптери и ги спасуваат. Бродот, пак, стигнува до морското дно, длабоко повеќе од еден километар. Епизодата, сепак, ни малку не влијае на богатиот њујорчанец, кој продолжува со своите лажни инвестиции.

Успехот на Џордан Белфорт не се заснова на извонредни вештини или знаење, туку едноставно добро позната техника меѓу измамниците, таканаречената пумпа & засилувач; депонија: „Stratton Oakmont“, во пракса, ја зголемува цената на акциите што ги купува, а потоа ги продава на своите клиенти (со значителна капитална добивка) сигурни дека ќе направи одличен договор. Во моментот кога ќе се продадат акциите, цената веќе никој не ја поддржува и веднаш цените пропаѓаат.

Исто така види: Биографија на Сем Нил

Измамата на Белфорт, која заработува педесет милиони долари годишно на сметка на своите клиенти, набрзо е откриена од ФБИ и ДИК (US Consob): обвинети за перење пари и измама во 1998 година (откако предизвикале загуби од околу двесте милиони долари), тој е осуден на дваесет и два месеци затвор (казнанамалена врз основа на нејзината целосна соработка со ФБИ).

Откако излезе од затвор, Џордан Белфорт е лик познат низ целиот свет, до тој степен што решава да ја раскаже својата приказна во две книги, „Волкот од Волстрит““) и „Фаќање на волкот на Вол Стрит", објавена во повеќе од четириесет земји.

Подоцна започна кариера како мотивациски говорник, а во својата работа ги учи клиентите како да постигнат успех на етички начин и почитувајќи го законот. Во 2013 г. , на неговата приказна беше посветен и филм во режија на Мартин Скорсезе, со наслов - токму - „ Волкот од Волстрит “: да се имитира Џордан Белфорт е Леонардо Ди Каприо.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .