Биографија, наставна програма и куриозитети на Маријана Април

 Биографија, наставна програма и куриозитети на Маријана Април

Glenn Norton

Биографија

  • Почетоците на Маријана Април во новинарството
  • Втората половина на 2000-тите
  • Маријана Април: кариера во печатот и ТВ
  • Книги
  • Маријана Април: приватен живот и куриозитети

Маријана Априле е родена во Бари на 3 мај 1976 година. Лице познато на пошироката јавност страсно за телевизиски ток-шоуа, но и за корисниците на Твитер, Маријана е новинарка и коментаторка која не се плаши да зборува на жешки теми. Во мај 2021 година, по контроверзноста што се појави меѓу нејзината колешка Рула Џебреал и емитувањето Пропаганда во живо (напишано и диригирано од Диего Бјанки), таа зазеде страна во одбрана на втората. Овој став и други прилично силни - во истиот период - ја ставија во центарот на медиумското внимание. Ајде да дознаеме повеќе за кариерата и приватниот живот на Маријана Април.

Исто така види: Биографија на Макс Пецали

Маријана Априле

Почетоците на Маријана Април во новинарството

Нејзината младост не требаше да ја помине во нејзиниот роден град, Бари, каде што малку Маријана живее само неколку години. Заминал со семејството во Рим, градот каде што се вкоренил и ги завршил средното образование.

Секогаш анимирана од голема страст за пишување и полна со интереси, Маријана Април уште од мали нозе започнала да соработува со бројни весници. Неговите аспекти на карактерот дарефлектираат во многуте теми на кои пишува младиот новинар. Најважното искуство за обука во оваа смисла започна на само дваесет и три години, во редакцијата на Веспина .

Овој контејнер со информации, во режија на добро познатиот римски лик Џорџо Дел'Арти, ви овозможува да стапите во контакт со дефинитивно разновиден свет на забава. Овој контекст го поттикнува нејзиниот интерес и ја турка понатаму да ја развива својата способност за трансверзално да се занимава со многу теми; овие се движат од актуелни до модни .

Втората половина на 2000-тите

Затоа не е чудно што нејзините последователни професионални авантури, по напуштањето на редакцијата на Веспина, ја гледаат нејзината соработка со Novella 2000 за мала заграда во 2008 година, за потоа да пристигне во 2010 година во списанието Oggi .

Оваа професионална промена беше придружена со лична пресвртница: Маријана Априле одлучи да го напушти Рим и да се пресели во Милано. Соработката со магазинот беше предодредена да трае многу долго: од нејзината првична работа како новинар, Маријана набрзо стана шеф на служба , продолжувајќи да се занимава со тековни работи, обичаи и политика, како и со режија различни работни групи.

Маријана Април: кариера помеѓу печатот и ТВ

Паралелно со сопствената активностновинарката, Маријана Април успева да биде забележана и поради нејзината ораторска способност и сончево присуство, два фактори кои влијаат на првичните повици за учество во телевизиски како коментатор на некои национални ток-шоуа. Благодарение на овие прозорци, тој добива сè повеќе дефинирана улога за себе, правејќи се познат по неговите интервенции во програми како што е Otto e mezzo , од Лили Грубер, на La7.

Фасцинацијата за малите екрани е многу силна и возвратена, толку многу што Раи ја нарекува автор и водител на политичкото ток-шоу Милениум од 2014. Програмата се емитува на Раи Тре (спроведена заедно со Елизабета Маргонари и Миа Ќеран): предодредена е да биде само кратка заграда за новинарот од Апулија, кој во меѓувреме одлучува да пишува и објавува книга . Насловот е Големата измама (2019). Во меѓувреме продолжуваат телевизиските настапи.

Исто така види: Биографија на Хектор Купер

Меѓу најважните лажички направени од Маријана Априле се првото интервју со Фабиола Русо, сопругата на Франческо Скетино, како последица на бродоломот Коста Конкордија, како и споредбата со Франческа Паскале (поранешна девојка на Силвио Берлускони), предодредена да има голема медиумска релевантност.

Книги

  • Големата измама, 2019 година
  • Победници и губитници,2020
  • На милост и немилост, 2021

Маријана Април: приватен живот и куриозитети

Во однос на приватниот живот на Маријана Април, нема многу новости, како што цели новинарот да бидат познати главно по своите професионални активности. Сепак, постојат некои аспекти на неговиот карактер што може да се заклучат со посета на неговите различни сметки на социјалните мрежи; Јавноста обрна внимание на тоа благодарение на некои негови телевизиски учества - како она во 2020 година во програмата за откривање Una pezza di Lundini (од Валерио Лундини); покрај тоа што е ценета новинарка, Маријана Април може да се пофали и со извонредна смисла за хумор и неконформистички карактер, кои и овозможуваат да се истакне и да не остане незабележана.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .