Biografia, planprogrami dhe kuriozitetet e Marianna Aprile

 Biografia, planprogrami dhe kuriozitetet e Marianna Aprile

Glenn Norton

Biografia

  • Fillimet e Marianna Aprile në gazetari
  • Gjysma e dytë e viteve 2000
  • Marianna Aprile: një karrierë në shtyp dhe TV
  • Libra
  • Marianna Aprile: jeta private dhe kuriozitetet

Marianna Aprile ka lindur në Bari më 3 maj 1976. Një fytyrë e njohur për publikun e gjerë e apasionuar pas talk show-t televiziv, por edhe për përdoruesit e Twitter, Marianna është një gazetare dhe komentuese që nuk ka frikë të flasë për tema të nxehta. Në maj 2021, pas polemikës që lindi mes koleges së saj Rula Jebreal dhe transmetimit Propaganda Live (shkruar dhe drejtuar nga Diego Bianchi), ajo mori anën në mbrojtje të të dytit. Ky qëndrim dhe qëndrime të tjera mjaft të forta - në të njëjtën periudhë - e vendosën atë në qendër të vëmendjes mediatike. Le të mësojmë më shumë për karrierën dhe jetën private të Marianna Aprile.

Marianna Aprile

Fillimet e Marianna Aprile në gazetari

Rinia e saj nuk ishte menduar të kalonte në vendlindjen e saj, Bari, ku pak Marianna jeton vetëm disa vjet. U nis me familjen për në Romë, qytet ku hodhi rrënjë dhe kreu studimet e mesme.

Gjithmonë e animuar nga një pasion i madh për të shkruar dhe plot interesa, Marianna Aprile filloi bashkëpunimin me gazeta të shumta që në moshë të re. Aspektet e karakterit të tij poreflektoni në temat e shumta për të cilat shkruan gazetari i ri. Përvoja më e rëndësishme e trajnimit në këtë kuptim filloi në moshën vetëm njëzet e tre vjeç, në redaksinë e Vespina .

Kjo enë informacioni, e drejtuar nga personazhi i mirënjohur romak Giorgio Dell'Arti, ju lejon të vini në kontakt me një botë shumë të larmishme argëtimi. Ky kontekst nxit interesin e saj dhe e shtyn atë të zhvillojë më tej aftësinë e saj për të trajtuar në mënyrë transversale shumë tema; këto variojnë nga aktuale modë .

Shiko gjithashtu: Biografia e Sergio Zavoli

Gjysma e dytë e viteve 2000

Prandaj nuk është për t'u habitur që aventurat e saj të mëvonshme profesionale, pas largimit nga redaksia e Vespinës, e shohin atë të bashkëpunojë me Novella 2000 për një parantezë të vogël në 2008, për të mbërritur më pas në 2010 në revistën Oggi .

Ky ndryshim profesional u shoqërua me një pikë kthese personale: Marianna Aprile vendosi të largohej nga Roma dhe të transferohej në Milano. Bashkëpunimi me revistën ishte i destinuar të zgjaste shumë: nga puna e saj fillestare si gazetare, Marianna shpejt u bë shefe shërbimi , duke vazhduar të merrej me aktualitetin, zakonet dhe politikën, si dhe të drejtonte. grupe të ndryshme pune.

Marianna Aprile: një karrierë mes shtypit dhe TV

Paralel me aktivitetin e sajgazetarja, Marianna Aprile arrin të bie në sy edhe për aftësinë e saj oratorike dhe praninë e saj plot diell, dy faktorë që ndikojnë në thirrjet fillestare për të marrë pjesë në televizion si komentuese disa talk show kombëtare. Falë këtyre dritareve, ai arrin të krijojë një rol gjithnjë e më të përcaktuar për veten e tij, duke u bërë i njohur për ndërhyrjet e tij në programe të tilla si Otto e mezzo , nga Lilli Gruber, në La7.

Magjepsja për ekranin e vogël është shumë e fortë dhe e ndërsjellë, aq sa Rai e quan atë si autore dhe prezantuese të talk show politik Milenium i vitit 2014. Programi transmetohet në Rai Tre (i realizuar në bashkëpunim me Elisabetta Margonari dhe Mia Ceran): është i destinuar të jetë vetëm një parantezë e shkurtër për gazetarin pulian, i cili ndërkohë vendos të shkruajë dhe të botojë një libër . Titulli është Mashtrimi i madh (2019). Ndërkohë vijojnë daljet televizive.

Ndër më të rëndësishmet scoops të bëra nga Marianna Aprile janë intervista e parë me Fabiola Russo, gruaja e Francesco Schettino, pas mbytjes së anijes Costa Concordia, si dhe krahasimi me Francesca Pascale. (ish e dashura e Silvio Berlusconit), e destinuar të ketë një rëndësi të madhe mediatike.

Shiko gjithashtu: Roberta Bruzzone, biografia, kuriozitetet dhe jeta private Biografieonline

Libra

  • Mashtrimi i Madh, 2019
  • Fituesit dhe Humbësit,2020
  • Në mëshirë, 2021

Marianna Aprile: jeta private dhe kuriozitetet

Lidhur me jetën private të Marianna Aprile, nuk ka shumë lajme, siç synon gazetari të njihen kryesisht për veprimtaritë e tyre profesionale. Megjithatë, ka disa aspekte të karakterit të tij që mund të nxirren duke vizituar llogaritë e tij të ndryshme në mediat sociale; publiku i ka kushtuar vëmendje falë disa prej pjesëmarrjeve të tij televizive - si ajo e vitit 2020 në programin zbulues Una pezza di Lundini (nga Valerio Lundini); Përveçse është një gazetare e nderuar, Marianna Aprile mburret edhe me një sens të jashtëzakonshëm humori dhe një karakter jokonformist, të cilat e lejojnë atë të dallohet dhe të mos kalojë pa u vënë re.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .