Caterina Caselli, biografia: këngë, karriera dhe kuriozitete

 Caterina Caselli, biografia: këngë, karriera dhe kuriozitete

Glenn Norton

Biografia

 • Fillimet
 • Suksesi i "Nessuno mi può Giudica"
 • Vitet e arta: gjysma e dytë e viteve '60
 • Caterina Caselli në vitet 70
 • Vitet 80 dhe 90
 • Mileniumi i ri

Caterina Caselli është një artiste italiane që ka pasur një karrierë shumë të gjatë: nga këngëtarja në producente diskografike ajo ka suksese të shumta në fushën muzikore. Ajo ishte gjithashtu një aktore dhe prezantuese televizive. Le të mësojmë më shumë rreth saj në këtë biografi të shkurtër.

Caterina Caselli në 2021

Fillimet

Caterina Caselli lindi më 10 prill 1946 në Modena . Fëmijëria e tij u shënua nga një ngjarje tragjike: ai ishte vetëm 14 vjeç kur babai i tij kreu vetëvrasje, duke lënë pas gruan e tij – thurrëse – dhe dy vajza. Ishte viti 1960.

Caterina iu përkushtua muzikës si prizë dhe pasion: pas praktikës fillestare, gjatë së cilës luante bas me disa ansamble që dalloheshin në sallat e vallëzimit Emilian, ajo mori pjesë në shtatëmbëdhjetë vjet në garën të Castrocaro "Voci nuove", duke arritur në gjysmëfinale.

Ajo u vu re nga Alberto Carisch, producent diskografik, dhe u nënshkrua nga labeli që ai themeloi disa vjet më parë: Milanese MRC.

Kështu ai regjistroi këngën e tij të parë "Sciocca / Po të thërras gjithë mbrëmjet": megjithëse u prezantua gjatë "La Fiera dei Sogni" - një program televiziv i organizuar nga Mike Bongiorno - nuk arriti suksesshpresuar.

Caterina Caselli, kopertina e rekordit 45 rpm "I'll call you every night / Silly" (1964)

Një vit më vonë, Caterina nënshkroi një marrëveshje me Sugar's CGD . Është vlerësuar në "Cantagiro" me "Sono qui con voi", versioni italian i këngës së Them "Baby please don't go".

Rreth 45-të lansohet së bashku me një tjetër këngë "The Piper's girl".

Suksesi i "Askush nuk mund të më gjykojë"

Suksesi i vërtetë për Caterina Caselli erdhi vetëm në vitin 1966, kur Adriano Celentano vendosi të shfaqej në Festivalin e Sanremos me "Djali nga via Gluck" në vend të "Askush nuk mund të më gjykojë". Kjo e fundit është një këngë që ishte përgatitur enkas për të, por që më pas i është besuar Caterina Caselli – e cila këndon në konkurrencë me Gene Pitney.

Një kuriozitet : fillimisht kënga duhet të kishte bazën ritmike të një tango; Katerina nuk pranoi dhe ndryshoi muzikën.

Pikërisht në këtë rrethanë, përkthyesi i ri Emilian bëhet për të gjithë Casco d'oro : pseudonimi vjen nga frizueli bjonde bob, krijuar posaçërisht për të nga stilistët Vergottini, një haraç jo shumë e mbuluar për Beatles : që atëherë, pseudonimi do ta mbajë shoqërinë e saj për pjesën tjetër të karrierës së saj.

Recensioni Ariston fitohet nga Gigliola Cinquetti dhe Domenico Modugno me "Zot, sa të dua"; megjithatë është pikërisht " Askush nuk mund të më gjykojë mua " që ngjitet në tabelat e shitjeve, me mbi një milion kopje të shitura.

Kënga mbetet në krye të top-listave për nëntë javë rresht dhe i lejon Caterina Caselli-t të ketë sukses të menjëhershëm.

Gjithashtu për këtë arsye, ajo u thirr nga Ettore Maria Fizzarotti për të xhiruar filmin me të njëjtin emër "Askush nuk mund të më gjykojë", në të cilin ajo luajti përkrah Gino Bramierit, Nino Tarantos dhe Laura Efrikian.

Fama e Katerinës dhe e pjesës shkon përtej kufijve kombëtarë, duke arritur deri në Spanjë (me "Ninguno me puede juzgar" ) dhe në Francë (me "Baisse un peu la radio" , e cila është gdhendur edhe nga Dalida ).

Vitet e arta: gjysma e dytë e viteve 60

Më pas ai regjistroi "Tutto nero", një kopertinë e këngës së Rolling Stones "Paint it black".

Shiko gjithashtu: Biografia e San Gennaro: historia, jeta dhe kulti i shenjtorit mbrojtës të Napolit

Po atë vit 1966 fiton Festivalbarin me këngën "Perdono"; ndërsa me "L'uomo d'oro", një anë tjetër e 45 rpm, merr pjesë në "Un disco per l'estate", ku arrin në vendin e katërt.

Shiko gjithashtu: Clarissa Burt, biografia: karriera dhe jeta private

Fizzarotti e thërret ende për ta përkthyer "Perdono" në një film, një muzikal në të cilin shfaqen ende Laura Efrikian dhe Nino Taranto, si dhe Fabrizio Moroni.

Menjëherë pas kësaj, përsëri në vitin 1966, u publikuan dy albume. E para është "Caterina meets the We Five", 33 e para të sajrpm , e ndarë me grupin anglez që arriti famë falë "You were on my mind".

Më pas lëshohet " Casco d'oro ", 33 rpm në të cilën ka "Puoi make me cry" (kopertina e "I put a spell on you", nga Screamin' Jay Hawkins ) dhe "It's raining".

Caterina Caselli kthehet në Sanremo në vitin 1967 me "The path of all hope", paraqitur së bashku me Sonny & Cher ; ofron edhe "Sono bugiarda", një cover i këngës së Monkees "Unë jam besimtar".

Caterina prezanton "Diamoci del tu" në TV, së bashku me Giorgio Gaber , dhe publikon albumin me të njëjtin emër (i treti për të), përpara se të performojë "Io non protesto, io amo ", film muzikor me Mario Girotti (e ardhmja Terence Hill ), Tiberio Murgia dhe Livio Lorenzon.

Ai është pjesë e kastit të filmit të vitit 1967 "When I them I love you", me, ndër të tjera, Jimmy Fontana , Lucio Dalla , Enzo Jannacci dhe Tony Renis .

Më pas ajo regjistron:

 • "Fytyra e jetës", e cila i lejon asaj të triumfojë në Cantagiro;
 • "Unë nuk jam më me ty" , shkruar nga Paolo Conte ;
 • "Ora", me të cilën merr pjesë në "Një disk për verën".

Në vitin 1968 luajti në filmin “Mos më harro”, të Enzo Battaglia. Opera parashikon kthimin e tij në Sanremo me "Il gioco dell'amore", propozuar së bashku me Johnny Dorelli . Vjen “Njëqind ditët” e tijpërdorur si muzikë sfond për "The brain", një film francez nga Gerard Oury nga viti 1969.

Caterina Caselli në vitet 70

1970 është viti i pikës së kthesës , si në jetë ashtu edhe në karrierë: pasi mori pjesë në Sanremo së bashku me Nino Ferrer me "Mbreti i zemrave" dhe i propozoi "Un disco per l'estate" "Shpresoj të zgjohem shpejt", këngëtarja e Modenas merr u martua në qershor me djalin e Ladislao Sugar, Piero Sugar , menaxher i labelit homonim diskografik.

Që nga ai moment, aktiviteti i tij i këngës u bë gjithnjë e më i rrallë: pas "Viale Kennedy", prezantuar në Canzonissima , ai u kthye në skenën e Ariston në 1971 me "Ninna nanna (cuore mio) ”, së bashku me Dik Dikun.

Në të njëjtën periudhë ajo u bë nënë e Filippo Sugar .

Vitin e ardhshëm, Caterina prezanton LP-në "Caterina Caselli" , të përbërë nga kopertina pjesësh nga Louis Armstrong , Bill Withers, Harry Nilsson dhe shumë interpretues të tjerë.

Vitet 1970 e panë gjithashtu interpretimin e saj "The wings of youth", prezantuar në Venecia në Ekspozitën Ndërkombëtare të Muzikës së Lehtë dhe "Një ëndërr e imja", teksti i së cilës u kompozua nga ish-anëtari i Pooh Valerio Negrini.

Albumi "Primavera", prodhuar nga Giancarlo Lucariello, daton në vitin 1974: përmban aranzhime shumë të sofistikuara me orkestër dhe piano, por është i mirëpritur në njëpadyshim i ftohtë nga publiku.

Dalja zyrtare nga skena u bë në vitin 1975, pas "Një emocion i madh", programi i tij televiziv dhe albumi me të njëjtin emër.

Caterina Caselli në një foto të vitit 2021

Që nga ky moment, Caterina Caselli alternon aktivitetin e nënës së saj me atë të producentes diskografike ; labeli i tij quhet Ascolto dhe u themelua në vitin 1977.

Ai nuk i përbuz bashkëpunimet e herëpashershme në këngë, për shembull me Pierangelo Bertoli në "L'Erminia teimp adree" , apo me Dario Baldan Bembo në “Bonfire”.

Vitet 80 dhe 90

Kompania e saj diskografike u mbyll në vitin 1982, por aktiviteti i Caterina Caselli vazhdoi gjithsesi, fillimisht me CGD dhe më pas me Sugar Music.

Caterina Caselli u kthye në Sanremo në vitin 1990, duke kënduar "One should not think about you": ishte një parantezë që përfundoi shpejt. Në vend të kësaj, ai vazhdon aktivitetin e tij si një zbulues i suksesshëm talentesh . Është ajo që zbulon talente të shumta; ndër të tjera:

 • Giuni Russo;
 • Andrea Bocelli;
 • Paolo Vallesi;
 • Elisa Toffoli;
 • Avioni Udhëtim;
 • i Negramaro;
 • Gerardina Trovato;
 • Malika Ayane;
 • i Gazosa;
 • Raphael Gualazzi.

Mijëvjeçari i ri

Pas një depërtimi të shkurtër në botën e kinemasë në vitin 1997 me "Tutti sotto per terra", një komedi nga Davide Ferrario në të cilën Katerina luan tezen eprotagonisti Valerio Mastandrea , merr pjesë në projektin "Artisti të bashkuar për Abruzzo" në vitin 2009, duke regjistruar këngën "Domani 21/04.09" me 56 këngëtarë të tjerë italianë, të ardhurat e të cilit janë dhuruar për bamirësi për popullatat e prekura. nga tërmeti L'Aquila.

Ai iu kthye të kënduarit live në skenë më 25 qershor 2012, kur këndoi "Insieme a te non ci sto più" me rastin e "Concerto per l'Emilia" të vënë në skenë në Bolonja: edhe këtë herë mbështesin popullatat që u desh të përballeshin me tërmetin.

Në fund të vitit 2021, pas kaq shumë vitesh larg skenës, ajo kthehet në TV si mysafire e Fabio Fazio Che tempo che fa ; rasti është të flasim për dokufilmin tuaj të ri biografik , me titull "Caterina Caselli - Una vita 100 vite" (regjia e Renato De Maria).

Caterina Caselli

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .