Патриција Реџиани, биографија, историја, приватен живот и куриозитети

 Патриција Реџиани, биографија, историја, приватен живот и куриозитети

Glenn Norton

Биографија

  • Патриција Реџани и нејзината врска со Маурицио Гучи
  • Атентатот на Гучи
  • Патриција Реџиани во 2000-тите и 2010-тите
  • филм кој ја раскажува приказната за семејството Гучи

Патриција Реџиани Мартинели е родена на 2 декември 1948 година во Вињола, во провинцијата Модена. Таа е поранешна сопруга на Маурицио Гучи . Во текот на 1980-тите, додека беше во брак со Гучи, таа беше многу истакната личност од високата мода. На крајот на 1998 година, таа помина низ мрачен период, поради скандалот проследен со јавното мислење, бидејќи беше обвинета, а потоа и осудена дека наредила убиство на нејзиниот сопруг.

Патриција Реџани

Патриција Реџани и нејзината врска со Маурицио Гучи

Во 1973 година Патриција Реџиани се омажила Маурицио Гучи : на парот му се родија две ќерки, Алегра Гучи и Алесандра Гучи. На 2 мај 1985 година, по дванаесет години брак, Маурицио ја напушти Патриција за помлада жена, велејќи ѝ дека заминува на кратко службено патување. Сепак, оттогаш тој никогаш не се вратил дома. Официјалниот развод пристигна во 1991 година. Како дел од договорот што следеше по разводот, на Патриција Реџани и беше доделена алиментација во противвредност од 500.000 евра годишно.

Маурицио Гучи со Патриција Реџиани

Една година подоцна, во 1992 година, и беше дијагностициран тумор на мозокот : ова беше отстрането безнегативни последици.

Атентатот на Гучи

Поранешниот сопруг Маурицио Гучи бил застрелан и убиен на 27 март 1995 година додека бил на скалите пред неговата канцеларија на одење на работа. Убиството физички го извршил убиец: сепак, тој бил ангажиран од Патриција Реџиани.

Поранешната сопруга беше уапсена на 31 јануари 1997 година; Конечната казна за организирање на убиството на нејзиниот сопруг беше донесена во 1998 година. Реџиани за правда мора да одлежи 29 години затвор.

Исто така види: Биографија на Ал Пачино

Патриција Реџиани на судењето

Судењето предизвикува голем интерес кај медиумите: весниците и телевизиите ја преименуваат Ведова црна .

Ќерките подоцна бараат да се укине пресудата, тврдејќи дека нејзиниот тумор на мозокот влијаел на нејзината личност.

Патриција ја запознала Џузепина Ауриема (наречена Пина) во Искија во 1977 година: волшебничка и доверлива, исто така благодарение на неа Патриција успеа да го пронајде Бенедето Серауло, материјалниот убиец.

Исто така види: Биографија на Жаклин Кенеди

Патриција Реџани во 2000 и 2010 година

Во 2000 година, апелациониот суд во Милано ја потврди пресудата, но ја намали казната на 26 години. Истата година, Патриција Реџиани се обидела самоубиство со бесење со врвка од чевли: таа била спасена на време.

Во октомври 2011 година ѝ беше понудена можностада работам под надзор на затворот, но Патриција одбива да изјави:

„Никогаш не сум работел во животот и сигурно нема да почнам сега“.

Реџиани беше ослободен во октомври 2016 година, откако одлежа 18 години затвор. Се скратува периодот на притвор поради неговото добро однесување. Една година подоцна, во 2017 година, компанијата Гучи ѝ доделила ануитет од приближно еден милион евра: оваа сума доаѓа од договор потпишан во 1993 година. Судот, исто така, утврдува исплата на долгови за неговиот престој во затвор кој изнесува над 17 милиони евра.

Ќерките Алегра и Алесандра ги прекинуваат сите врски со својата мајка со преземање правна битка против неа.

Филмот кој ја раскажува приказната за семејството Гучи

Во 2021 година, наградуваниот англиски режисер Ридли Скот, на 83-годишна возраст, го снима биографски филм Куќата на Гучи , базиран на приказната за бракот и убиството на Патриција Реџиани - играна од Лејди Гага . Во актерската екипа се и: Ал Пачино, Адам Драјвер (во улогата на Маурицио Гучи) и Џаред Лето (филмот треба да излезе во ноември).

Претходи на филмот, на почетокот на годината, документарниот филм Лејди Гучи - Приказната за Патриција Реџиани (од Марина Лои и Флавија Триџани) , емитувана во Италија наКанал Discovery+.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .