Alexia, biografia e Alessia Aquilani

 Alexia, biografia e Alessia Aquilani

Glenn Norton

Biografia • Zë me zë

  • Alexia në vitet 2010

Alexia, e lindur Alessia Aquilani, lindi në La Spezia më 19 maj 1967. Ajo filloi të këndonte nga në moshë të re, e drejtuar në muzikë nga pasioni dhe nga prindërit e saj. Në moshën 7-vjeçare u bashkua me ansamblin "I Ragazzi di Migliarina", ku u bë këngëtari kryesor. Ndërkohë iu përkushtua studimit të këndimit, pianos dhe një arti tjetër të bukur, kërcimit. Pas shkollës së mesme ajo filloi bashkëpunimin me kompaninë diskografike DWA dhe mori pjesë në këngë të ndryshme të hiteve të momentit "Please don't go" dhe "Part time love" nga grupi Double You.

Në 1993 Alexia mori pjesë në një projekt muzikor ndërkombëtar të quajtur Ice Mc dhe është fillimi i një suksesi të kurorëzuar me këngë si "Think about the way" dhe "It's a rainy day", të cilat ngjiten në top listat në të gjithë botën.

Vitin e ardhshëm, Alexia udhëton nëpër botë në turneun e Ice Mc, një nga këngët që ajo interpretoi, "Think about the way", do të përfshihet në kolonën zanore të filmit "Trainspotting".

Në 1995 ai publikoi këngën e tij të parë "Me and You" i cili arriti numrin një në Itali dhe Spanjë.

Në vitin 1996 ai përsëriti suksesin e arritur me këngën e tij të parë, me këngën më të transmetuar në të gjithë Evropën Jugore: "Summer is crazy". Ngjitja në top listat evropiane nis me këngët "Number One", "Uh la la la". E tijalbumi i parë "Fan Club" u publikua në 1997: ai shiti më shumë se 600,000 kopje, u ngjit në të gjitha listat evropiane dhe fitoi shumë rekorde ari dhe platini.

Në vitin 1998 u publikua albumi i tij i dytë "The Party" dhe fitoi statusin e platinit me mbi 500,000 kopje të shitura. Albumi arriti sukses në Angli, Shtetet e Bashkuara dhe Japoni duke e bërë Alexia një yll ndërkombëtar. Publikimi i albumit "Happy" në 1999, i cili varion midis dance, pop, R&B. Ky album hyn gjithashtu në top listat në të gjithë Evropën dhe fiton rekorde të shumta ari, duke e shenjtëruar Alexia si një nga këngëtaret më të famshme italiane jashtë vendit.

Shiko gjithashtu: Adam Sandler, biografia: karriera, filmi dhe kuriozitetet

Në vitin 2000 ai publikoi albumin e tij të katërt "The Hits" i cili përmban hitet më të mëdha të Alexia dhe shumë këngë bonus të disa këngëve. Ky album fitoi gjithashtu shumë rekorde të arta. Në tetor të të njëjtit vit, u publikua kënga "Non ti dimenticherò", e realizuar së bashku me Gianni Morandi.

Në verën e vitit 2001, "Mad for Music" u publikua në labelin Sony/Epic, një album i ri me këngë të papublikuara, në të cilin Alexia zgjeroi horizontet e saj drejt popit.

Pas 5 milionë disqesh të shitura në të gjithë botën, 8 disqe ari dhe 2 platini, Alexia këndon në anglisht nën një ritëm kërcimi, për herë të parë në Festivalin e Sanremos në 2002, dhe është një triumf i vërtetë. "Më trego si", kënga e parë nga albumi i ri "Alexia", zë vendin e 2-tënë kategorinë e madhe të festivalit të rëndësishëm italian të këngës, fitoi çmimin Volare për muzikën më të mirë dhe u bë kënga më e transmetuar në të gjitha rrjetet kombëtare në muajt në vijim, duke u renditur në vendin e parë në renditjen e këngëve më të luajtura në radio. .

Në vitin 2003 ajo u rikthye në Sanremo me këngën "Per dire di no", një baladë intensive që e bëri atë fituese të Festivalit të 53-të të della Canzone Italiana. Në mars do të publikohet albumi i tij i ri "Il Cuore a Modo Mio". Në vitin 2004 u publikua albumi "Gli occhi grandi della luna", i cili mburret me bashkëpunime prestigjioze ndërkombëtare si ai me Sam Watters dhe Louis Biancaniello që shkroi këngën "Come tu mi voglio" për të, ndërsa Diane Warren nënshkroi "Se te ne". vai così" . Në të njëjtin vit Alexia u zgjodh nga Renato Zero si e ftuara e rregullt e koncerteve që artisti mban në shumë qytete italiane dhe merr pjesë në Festivalbar.

Alexia merr pjesë për herë të tretë në Festivalin e Sanremos në vitin 2005 me këngën "Da grande", e cila renditet e dyta në kategorinë Femra. Albumi i vetëtitulluar doli menjëherë pas dhe është një hit më i madh.

Në verën e vitit pasardhës ajo fillon një turne që do ta çojë të performojë në sheshet kryesore italiane.

Në muajin korrik 2007 del kënga "Du du du" dhe ai fillon të regjistrojë albumin e tij të ri. Ai rikthehet në skenë në vitin 2008 me albumin e ri me këngë të pa publikuara të titulluar "ALE"fryt i pjekurisë së artistes si autore dhe i bashkëpunimit me një ekip të rinovuar autorësh dhe producentësh, duke e treguar fytyrën e saj më të vetëdijshme, më me përvojë, më rock. Në vitin 2009, ai u ngjit sërish në skenën e Sanremos, duke kënduar këngën "Borëbardha" me Mario Lavezzi.

Në 2005, Alessia u martua me Andrea Camerana , nip i stilistit Giorgio Armani (i cili dizajnon rrobat për Alexia) dhe anëtar i familjes Agnelli nga ana e babait të saj (stërnipi i Giovanni Agnelli). Nga bashkimi i tyre lindën dy vajza, Maria Vittoria, e lindur më 14 shkurt 2007 dhe Margherita, e lindur më 4 korrik 2011.

Alexia në vitet 2010

Më 11 qershor 2010, kënga e re "Ylli". Është një baladë groovy me ndikime funk dhe r'n'b, në të cilën tregon marrëdhënien komplekse njerëzore me famë. Ylli është singulli i parë promovues i marrë nga albumi i nëntë i "Yjeve" të papublikuar, i publikuar në qershor.

Pas dy vitesh mungesë, në verën e vitit 2012 prezanton këngën e tij të re "Ndonjëherë po, ndonjëherë jo". Në vitin 2013, Alexia ishte e ftuara e rregullt në edicionin e gjashtë të "The Best Years", një program i drejtuar nga Carlo Conti i transmetuar në Rai 1 mbrëmjet e së shtunës, për formatin e ri Canzonissima.

Më 23 korrik u publikua albumi i tij i parë i kopertinës "iCanzonissime".

Në Prill 2015 kënga e re "Il mondonuk i pranon fjalet", kenge qe i paraprin albumit te pa publikuar "Ti mundesh po te duash".

Shiko gjithashtu: Biografia e Pierre Cardin

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .