Biografia e Robbie Williams

 Biografia e Robbie Williams

Glenn Norton

Biografia • Ekspozicionist nga natyra

  • Robbie Williams në vitet 2010

Për ata që besojnë vërtet në astrologji, asnjë shenjë zodiakut më mirë se Ujori nuk mund t'i përshtatet karakteristikave të këngëtarja angleze, rebele dhe jokonformiste si pak të tjerë. Në fakt, si të gjitha shenjat e ajrit, Robbie-t i pëlqen të mahnitë, të përflitet dhe të përmbysë rregullat e lojës. Pak si ai bëri me grupin e tij, famëkeqin Take That, nga i cili u nda për të ndjekur një karrierë solo (më pas ata u bashkuan përsëri në 2010), në shumë mënyra të shenjës së kundërt. Aty ku me ansamblin e djemve të pashëm gjithçka kishte në qendër pamjen dhe prezencën skenike, solisti Robbie Williams tregoi më saktë aftësitë muzikore dhe një vëmendje më të kujdesshme ndaj substancës.

Ai mund të mos jetë gjeni, por efekti i tij i mirë është; sidomos ndaj publikut më pak të zgjuar. Ajo të bie në sy për transformimet e vazhdueshme, për baladat tërheqëse të ngjyrosura me melankoli dhe nëse edhe duke i dëgjuar nuk thërret për origjinalitet, durim. Në ekuilibër, duke pasur parasysh cilësinë e muzikës, ai duket se është një rebel i rremë, më i integruar nga sa duket. Por a nuk është ky fati i të gjithë yjeve të rock-ut?

Pra, le ta mbajmë atë të mirën mashtrues Robbie.

Lindur Robert Peter Williams më 13 shkurt 1974 në Stoke on Trent, Angli, ish TakeKjo nuk e la të largohej e kaluara e tij e mirë me drogë, seks dhe rock'n roll. Kënga e tij e parë, e datës 1996, titullohet "Freedom", e ndjekur një vit më vonë nga albumi i parë "Life thru a lens" që e çon atë në krye të top listave botërore, duke marrë katër rekorde platini.

Ndiqni "I've been expecting you" (1998), me katër milionë kopje të shitura dhe vitin e ardhshëm "Ego has landed", një tjetër album që renditet pa dështuar.

Shiko gjithashtu: Alessia Marcuzzi, biografia: historia, jeta private dhe kuriozitetet

Në vitin 2000 e gjetëm në dyqane me "Këndo kur po fiton", një titull që lodhi shumë nga konkurrentët e estradës. Fansat duket se nuk e kanë braktisur kurrë, duke demonstruar një besnikëri të rrallë në blerjen e disqeve të tij. Rezultat i shkëlqyer në kohët e muzikës "të shkarkuar" dhe "të djegur".

Me "Engjëjt" (një baladë e bukur romantike) ai fitoi çmimin Brit për këngën më të mirë. Ai mori edhe dy të tjera: për artistin më të mirë mashkull dhe për videon më të mirë me "Millennium", në të cilën ai imiton një simbol të Anglisë (dhe të botës) si James Bond.

Në vitin 2001 u publikua "Swing when you're winning", një album që mbledh një seri këngësh amerikane "të vjetra" dhe singulli kryesor i të cilit është "Somethin' stupid" i kënduar në duet me aktoren e bukur Nicole Kidman. .

Vetëkuptohet që individi është shumë popullor, ndoshta edhe për shkak të shumë publicitetit që është bërë me shumëbiseda pas lidhjes së supozuar mes Robbie dhe Nicole, martesa e të cilëve me Tom Cruise po i afrohej fundit.

2003 është një tjetër vit bumi: "Escapology" publikohet dhe çdo single i marrë nga albumi (Feel, Something beautiful, Sexed up) është gjithmonë një sukses në mbarë botën.

Magjia e turit të mëposhtëm është përjetësuar në albumin "Live verë 2003".

Shiko gjithashtu: Victoria Beckham, biografia e Victoria Adams

Herë pas here Robbie njofton se dëshiron të largohet nga bota e argëtimit, e cila, thotë ai, ka vjedhur "privatësinë" e tij dhe e detyron atë të përdorë ilaqet kundër depresionit për të vazhduar veten. Një lëvizje për të përqendruar vëmendjen te vetja? Kush mund ta thotë?

Sipas thashethemeve keqdashëse, atij i pëlqen të tregojë trupin e tij si i çmendur.

Eksibicionisti i adhurueshëm, me qëllimin fisnik për të mos i pakënaqur fansat në përpjekjen e furishme për të "dhuruar më shumë", ka xhiruar edhe një video pa shije, në të cilën falë efekteve të mahnitshme vizuale, fillimisht zhvishet e më pas ngadalë. i rrahur nga vajza delirante.

Me pak fjalë, Robbie dëshiron të zhveshet për audiencën e tij dhe për fansat, të cilët në fakt përpilojnë me devotshmëri statistikat e të gjitha angazhimeve të tij. Dhe kanë shumë për të shkruar sepse momentet në të cilat është e mundur ta gjesh të vetëm janë më shumë unike sesa të rralla.

Një kuriozitet: Robbie Williams lindi në të njëjtën ditë me një tjetër muzikant eklektik anglez, Peter Gabriel.

Pas regjistrimeve "Kujdes intensiv" (2005), "Rudebox" (2006)dhe "Reality Killed the Video Star" (2009) në korrik 2010 u zyrtarizuan lajmet që kishin qenë në ajër për disa kohë: Robbie Williams u kthye në formacionin origjinal të "Take That" për të nxjerrë një album të ri. Titulli i albumit është "Përparimi" (nëntor 2010), i paraprirë nga singulli "The Flood".

Robbie Williams në vitet 2010

Në këto vite ai u kthye në karrierën e tij solo dhe publikoi disa vepra, duke përfshirë: "Take the Crown" (2012), "Swings Both Ways" (2013) , "The Heavy Entertainment Show" (2016). Në vitin 2017 ishte ndër super të ftuarit që shkelën në skenën e teatrit Ariston në Festivalin e Sanremos 2017.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .