George Stephenson, biografi

 George Stephenson, biografi

Glenn Norton

Tabela e përmbajtjes

Biografia

George Stephenson është inxhinieri anglez që konsiderohet babai i hekurudhës me avull në Britaninë e Madhe. Ai lindi më 9 qershor 1781 në Northumberland (Angli), në Wylam, 15 kilometra nga Newcastle upon Tyne, djali i dytë i Robert dhe Mabel. Pavarësisht se kishte prindër analfabetë, ai e kuptoi rëndësinë e arsimit dhe kështu që në moshën tetëmbëdhjetë vjeç studioi në një shkollë mbrëmjeje për të mësuar shkrim e këndim dhe për të ditur aritmetikë.

Në 1801, pas punës së parë si bari, ai filloi të punojë në Black Callerton Colliery, kompania minerare ku punon i ati, si mirëmbajtësi i makinerive për nxjerrjen e mineraleve dhe tuneleve; vitin e ardhshëm ai u transferua në Willington Quay dhe u martua me Frances Henderson.

Në 1803, ndërsa punonte edhe si riparues orësh për të rritur të ardhurat, ai u bë babai i Robertit; vitin e ardhshëm ai u transferua me familjen e tij në West Moor, afër Killingworth. Pas vdekjes së gruas së tij Frances nga tuberkulozi, George Stephenson vendos të gjejë punë në Skoci; prandaj, ai e lë djalin e tij Robertin me një grua vendase dhe shkon në Montrose.

Shiko gjithashtu: Biografia e Ron Howard

Pas disa muajsh edhe për shkak të një aksidenti në punë ku përfshiu babain e tij, i cili kishte rënë në sy, ai ofron të rregullojë lokomotivën të Gropës së Lartë, e cila nuk funksionon siç duhet: ndërhyrja e tij është shumë e dobishmei cili promovohet si përgjegjës për mirëmbajtjen dhe riparimin e motorëve në minierat e qymyrit.

Në pak kohë ai bëhet ekspert në makineri me avull. Duke filluar nga viti 1812, ai filloi të ndërtonte motorët me avull : çdo javë ai sillte në shtëpi disa motorë për t'i çmontuar dhe për t'u përpjekur të kuptonte se si funksiononin. Dy vjet më vonë ai projekton lokomotivën e tij të parë : me nofkën Blucher, ajo karakterizohet nga një motor vetëlëvizës i aftë të tërheqë tridhjetë tonë material me një ngarkesë të vetme.

Me sa duket e destinuar për transportin e qymyrit në minierë, ishte lokomotiva e parë e pajisur me një sistem të ngjitur në shina me rrota me fllanxha, i cili shërben për të siguruar që rrotat të mos humbasin kontaktin me binarët: nga vetë kontakti, nga ana tjetër, varet nga tërheqja. Blucher paraqet shembullin e parë të kësaj teknologjie: edhe për këtë arsye George Stephenson do të konsiderohet babai i hekurudhave britanike me avull.

Jo vetëm hekurudhat, megjithatë: në 1815, për shembull, ai zhvilloi një projekt për një llambë sigurie për minatorët, të ashtuquajturën Georgie Lamp . Në vitet në vijim ai ndërtoi gjashtëmbëdhjetë lokomotiva të tjera: matësi hekurudhor i përdorur, me matjen prej 1435 milimetrash, më vonë do të përfaqësonte standardin për shumë hekurudha botërore.

Me kalimin e viteve, fama e Stephenson rritet, alvë në dukje se ai është thirrur të projektojë një linjë hekurudhore trembëdhjetë kilometra, në të cilën lokomotiva është forca lëvizëse vetëm në përpjetë ose në seksione të sheshta, ndërsa inercia shfrytëzohet në seksionet tatëpjetë. Në vitin 1820, tashmë i pasur, ai martohet me Betty Hindmarsh në Newburn (megjithatë, martesa nuk do të sjellë kurrë fëmijë).

Në fillim të viteve 1820, drejtori i kompanisë që projekton hekurudhën midis Darlington dhe Stockton takohet me George Stephenson dhe vendos me të të modifikojë projektin fillestar, bazuar në mbi përdorimin e kuajve për të tërhequr karrocat me qymyr: në vitin 1822, pra, filluan punimet, dhe deri në vitin 1825 George përfundoi lokomotivën e parë (fillimisht të quajtur Active, më pas u riemërua Locomotion ), e cila në dita e inaugurimit të saj - 27 shtator 1825 - udhëtoi pesëmbëdhjetë kilometra me një shpejtësi prej tridhjetë e nëntë kilometrash në orë me një ngarkesë prej tetëdhjetë tonë miell dhe qymyr, dhe me vetë Stephenson në timon.

Gjatë punës së këtij projekti, inxhinieri nga Wylam vë në dukje se si shpejtësia e motorëve të tij ngadalësohet edhe nga një ngjitje e lehtë: nga kjo ai nxjerr nevojën për të ndërtuar nëpërmjet ferratas në zona që janë aq të sheshta sa të mundshme. Bazuar në atë bindje, ai hartoi planet për hekurudhën midis Leigh dheBolton dhe hekurudha midis Liverpool-it dhe Mançesterit, të projektuara në viadukte prej guri ose llogore.

Shiko gjithashtu: Biografia e Giorgio Bassani: historia, jeta dhe veprat

Hekurudha midis Liverpoolit dhe Mançesterit, megjithatë, nuk është pritur mirë në Parlament, falë armiqësisë së disa pronarëve të tokave, dhe për këtë arsye duhet të ridizajnohet: rruga e re e projektuar nga Stephenson kalon gjithashtu në Chat peat Bog Moss. , një tjetër intuitë e lumtur e inxhinierit britanik.

Më 1829, pra, Gjergji merr pjesë në tenderin për të vendosur se kujt t'i besojë ndërtimin e lokomotivave të kompanisë hekurudhore: lokomotiva e tij Rocket , e projektuar së bashku me djali i tij Roberti, ai ngjall entuziazmin e të gjithëve. Linja u përurua më 15 shtator 1830 me festime të mëdha, të dëmtuara vetëm pjesërisht nga mbërritja e lajmit të aksidentit të parë hekurudhor në histori.

Kjo nuk e pengoi Stephenson të shihte rritjen e famës së tij, deri në atë pikë sa oferta të shumta pune i erdhën nga linja të ndryshme. Në fillim të viteve 1940 ai u mor me zgjerimin e linjës hekurudhore North Midland, me bashkëpunimin e manjatit George Hudson; më pas, në vitin 1847, ai u zgjodh kryetar i Institucionit të sapolindur të Inxhinierëve Mekanikë. Ndërkohë, Betty vdiq në 1845, ai u martua për herë të tretë më 11 janar 1848 në Kishën e Shën Gjonit në Shrewsbury, Shropshire, me Ellen.Gregory, vajza e një fermeri Derbyshire që kishte qenë shërbëtorja e tij.

I kushtuar pronave të tij minerare në Derbyshire (duke investuar shumë para në minierat e qymyrit të zbuluara gjatë ndërtimit të tuneleve të hekurudhave të Midlandit të Veriut), George Stephenson vdes në Chesterfield më 12 gusht 1848 në moshën gjashtëdhjetë e shtatë vjeç për shkak të pasojave të pleurit: trupi i tij u varros në kishën lokale të Trinisë së Shenjtë, pranë asaj të gruas së tij të dytë.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .