Biografia e Alberto Tomba

 Biografia e Alberto Tomba

Glenn Norton

Biografia • Karakteri dhe zhavorri i veçantë, si sllallomet

  • Sukseset e Alberto Tombas

Lindur më 19 dhjetor 1966 në Bolonjë, larg majave të mbuluara me borë të Italisë Alberto Tomba ishte një nga sportistët italianë më të rëndësishëm të të gjitha kohërave, dhe ndër protagonistët e cirkut të bardhë, deri tani më i madhi.

Në kulmin e karrierës së tij si skiator, bëmat sportive të Alberto Tomba ishin po aq të njohura sa sulmi i tij: i përfshirë në zënka nga presioni i paparacëve, i kapur duke përdorur dritën vezulluese (të ofruar si karabinierë) në autostradë për qëllime personale, turbulluese dhe ndonjëherë në kufi me vrazhdësinë në intervistat me gazetarët.

Por Tomba fitoi kaq shumë, pikërisht sepse i shtoi talentit të tij guximin dhe guximin e tij si luan. I fortë në sllallomin gjigand, shumë i fortë në sllallomin special, mund të ndodhte që Alberto Tomba të rrëzohej, por më pas u ngrit sërish. Më e fortë se më parë.

Karriera e tij konkurruese filloi në vitin 1983 në moshën vetëm shtatëmbëdhjetë vjeç, ku ai konkurroi në Suedi me ekipin C2 në Kupën Evropiane. Një vit më pas merr pjesë në kampionatin botëror të të rinjve amerikanë, në ekipin C1: vendi i katërt në sllallom e çon Alberton në avancimin në ekipin B. Këto janë vitet e praktikës për Tomba, i cili i jep zemrën sportit që dashuron. Në "parallelo di Natale" 1984, një ngjarje klasike milaneze që zhvillohet në malin e vogël të San.Siro, Alberto Tomba i befason të gjithë duke mposhtur kolegët fisnikë të ekipit A: “ Një blu nga B tallet me të mëdhenjtë e paraleles ”, titullon Gazzetta dello Sport.

Me këmbëngulje, vendosmëri dhe atë mbiemër të vështirë që mban rreth e rrotull, një banor i qytetit në mes të trupave alpine me malin në ADN-në e tij, Alberto i bashkohet ekipit A dhe merr pjesë në garën e tij të parë të Kupës së Botës në 1985 , në Madonna di Campiglio. Më pas ishte radha e Kitzbuhel (Austri) në vitin 1986. Në të njëjtin vit në Aare (Suedi), Alberto filloi me numrin 62 dhe përfundoi i gjashti në garën e fituar nga ai që do të jetë një nga rivalët e tij më të mëdhenj në vitet në vijim. , Pirmin Zurbrigen.

Në fund të vitit 1986, podiumi i parë në Kupën e Botës mbërriti në Alta Badia, pastaj përsëri në 1987, në Kupën e Botës në Crans Montana, ai fitoi një medalje bronzi. Emri i Alberto Tomba përsëritet shpesh në sezonin vijues: ai fitoi 9 gara duke përfshirë fitoren e tij të parë të madhe në sllallomin special. Pas një mbrëmjeje festive, të nesërmen e fitores në speciale, Tomba fitoi edhe gjigantin, duke mbërritur para të madhit Ingemar Stenmark dhe madje duke bërë me dorë publikun me krahun ngritur edhe para se të kalonte vijën e finishit.

Më pas ishte radha e Lojërave Olimpike Dimërore ku Tomba fitoi dy medalje të arta, në sllallomin gjigand dhe special; Rai ndërpret transmetimin e Festivalit të Sanremos përtransmetoi garën e fundit.

Tomba duket se është skiatori i shekullit, megjithatë Kupa e Botës shkon për Pirmin Zurbriggen; Stili i Tomba gjatë gjithë karrierës së tij do të tregojë skijim gjithmonë në sulm, gjithmonë për të fituar, gjë që shpesh do të çojë në depërtim të shtyllave, duke humbur mundësinë për të mbledhur pikë të rëndësishme për klasifikimin e përgjithshëm. Por nga ana tjetër kjo do të jetë një nga veçoritë e karakterit të veçantë të kampionit të madh italian.

Shiko gjithashtu: Alfons Mucha, biografi

Pas një sezoni jo aq të shkëlqyer në 1989, Alberto vendos të heqë dorë nga disiplinat e shpejta për t'u përqëndruar vetëm në garat speciale dhe gjigante të sllallomit.

Ishte në sezonin 1991/92 që Alberto Tomba bëri një rikthim të madh: 9 fitore, 4 vende të dyta dhe 2 vende të treta. Pastaj Olimpiada Albertville: ai fitoi medaljen e artë në sllallomin gjigant përpara Marc Girardelli dhe argjendin në sllallomin special.

Në vitin 1993 IOC (Komiteti Olimpik Ndërkombëtar) vendosi të ndajë Lojërat Olimpike Verore nga ato Dimërore në mënyrë që të ketë një alternim dyvjeçar të Lojërave Olimpike. Në vitin 1994 Lojërat Olimpike Dimërore u mbajtën në Lillehammer, Norvegji, ku Alberto Tomba fitoi një medalje argjendi në speciale.

Shiko gjithashtu: Biografia e Nazim Hikmetit

Njëzet vjet pas Gustav Thoeni, në 1995 Alberto Tomba rikthen Kupën e Botës të përgjithshme në Itali, duke fituar 11 gara dhe duke humbur vetëm ato të mbajtura në Japoni, një tokë për Tomba që ka qenë gjithmonë armiqësore nga pika epikëpamje supersticioze.

Kampionati Botëror i Sierra Nevada që do të zhvillohej në 1995 u shty për vitin e ardhshëm për shkak të mungesës së borës: Tomba, të cilit duket se i pëlqejnë edhe vitet më shumë, fiton 2 medalje ari. Pas këtyre fitoreve, pas dhjetë vitesh sakrificash dhe pasi ka fituar gjithçka, ai fillon të mendojë për pension. Por Tomba nuk mund të mungonte në Kupën e Botës të Italisë në Sestriere në 1997: Alberto nuk erdhi shumë në formë. Rënia e tij është fizike dhe psikologjike, por ndjenja e tij e përgjegjësisë dhe dëshira për të bërë mirë në vendin e tij e bëjnë atë të japë gjithçka. I ethshëm, ai përfundoi i treti në sllallomin special.

Në vitin 1998, Lojërat Olimpike u mbajtën në Nagano, Japoni. Dhe Alberto nuk dëshiron të heqë dorë. Pas një rënieje katastrofike në gjigant, dëmtimi që rezultoi nuk i lejon atij një performancë adekuate në speciale.

Pas një jete shumë të lehtë të kaluar në qendër të vëmendjes, ai del në pension. Së bashku me Ingemar Stenmark, Alberto Tomba është i vetmi atlet që ka fituar për dhjetë vjet radhazi në Kupën e Botës.

Sukseset e Alberto Tombas

  • 48 fitore në Kupën e Botës (33 në Sllallom, 15 në Sllallom Gjigant)
  • 5 medalje ari (3 në Olimpiadë dhe 2 në Kampionatet Botërore)
  • 2 medalje argjendi në Lojërat Olimpike
  • 2 medalje bronzi në Kampionatin Botëror
  • 4 Kupa Specialiteti në Sllallomin Special
  • 4 Kupa Specialiteti në Sllallomi gjigand
  • 1 Kupa e BotësGjenerali

Përpiqet të bëhet edhe yll filmi, në vitin 2000, në një film që megjithatë arrin pak sukses: luan në "Alex the ram", së bashku me Michelle Hunziker. Në vitet në vijim ai iu përkushtua aktiviteteve të ndryshme, të cilat përfshijnë mbajtjen e televizionit. Në vitin 2006 ai ishte dëshmitar i Lojërave Olimpike Dimërore në Torino. Ai është një anëtar themelues i shoqatës Laureus për promovimin e sportit kundër vështirësive sociale. Në vitin 2014 ai ishte komentator në Sky Sport për Lojërat Olimpike XXII Dimërore në Soçi, Rusi. Në të njëjtin vit, 2014, CONI emëron Alberto Tomba dhe Sara Simeoni si "Atletja e njëqindvjetorit".

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .