Biografia e Hector Cuper

 Biografia e Hector Cuper

Glenn Norton

Tabela e përmbajtjes

Biografia • Kafshimi i gjarprit

Hector Raul Cuper lindi më 16 nëntor 1955 në Chabas, një qytet i vogël në provincën e Santa Fe', Argjentinë.

Shiko gjithashtu: Biografia e Mariangela Melato

Ai e filloi karrierën e tij në atdheun e tij si një qendërmbrojtës i shkëlqyer (kronikat e periudhës e raportojnë atë si një atlet teknikisht shumë i talentuar), duke kaluar pjesën më të madhe të karrierës në radhët e Velez Sarsfield por mbi të gjitha të Ferrocarril Oeste (1978 -1989), formacion i drejtuar nga legjendar Carlos Timoteo Griguol.

Shiko gjithashtu: Cillian Murphy, biografia: filmi, jeta private dhe kuriozitetet

Me këtë ekip të rëndësishëm, ndoshta pak të njohur në Evropë, por me traditë fisnike, Cuper fitoi titullin kampion kontinental në vitet 1982 dhe 1984, duke iu bashkuar kështu kombëtares së Cesar Menottit me të cilin pati nderin të luante tetë zyrtarë. ndeshjet.

Në fund të karrierës së tij si futbollist profesionist, Cuper u ble nga Huracan, një skuadër ndoshta e dobët që e lejoi atë të përfundonte karrierën e tij në mënyrë dinjitoze. Nga ana tjetër, kjo ishte një përvojë themelore, nëse nuk do të ishte për faktin se ngjyrat Huracan ishin një trampolinë për të drejt karrierës së tij të mëvonshme si trajner. Në fakt, Cuper qëndroi në stolin e klubit nga viti 1993 deri në 1995, duke grumbulluar përvojë të mjaftueshme për të tentuar kërcimin, duke kaluar te Atletico Lanus.

Ai punon për dy sezone me ekipin e tij të ri dhe pofitoi titullin e kampionit në vitin 1996 në Kupën Conmebol, duke merituar vëmendjen e skuadrës spanjolle të Mallorca-s, e cila bëri presion për ta pasur me vete.

Hector Cuper vendos të marrë përsipër edhe këtë sfidë, nënshkruan kontratën dhe me skuadrën e ishullit kundërshton dy kampionate në La Liga, fitimin e Superkupës së Spanjës në 1998 dhe arritjen në finalen e Kupës së Fituesve të Kupave. vitin e ardhshëm (humbi kundër Lacios).

Në vitin 1999 ai u transferua në Valencia, duke e udhëhequr skuadrën drejt suksesit të dytë radhazi në Superkupën e Spanjës dhe duke arritur objektivin e finales së Champions League dy herë, megjithatë doli i mundur në të dyja rastet (humbje në 2000 kundër Realit Madrid dhe në 2001 kundër Bayern Munich).

Pjesa tjetër e evolucionit profesional të këtij trajneri të ashpër dhe jofleksibël është i njohur mirë nga ne.

Ai zbarkoi në Itali me detyrën e vështirë për të rivendosur fatin e Interit, një klub në krizë prej disa kohësh, ia doli deri në një pikë, duke marrë rezultate diskrete luhatëse, por asnjëherë emocionuese.

Scudetto i rrëshqiti nga duart dy herë. Në sezonin 2001-02, data 5 maj 2002 është fatale: pas një kampionati të shkëlqyer në të cilin komandonte Interi, në ditën e fundit skuadra e Hector Cuper humbet kundër Lazios duke përfunduar edhe në vendin e tretë (nëse do të fitonte do të kishte fituar skudeton). ).

Vititjetra fillon me një lloj skandali që e sheh kampionin Ronaldo të braktisë ekipin milanez në favor të Real Madridit (do ta shpjegojë kampioni i ri brazilian i botës) për shkak të marrëdhënies së keqe që ka me trajnerin. Në fund të kampionatit, Interi do të përfundojë i dyti pas Juventusit të Marcello Lippit dhe i eliminuar nga kushërinjtë e tij AC Milan në derbin prestigjioz gjysmëfinal të Champions League.

Pas zhgënjimeve të shumta në fillimin e sezonit të kampionatit 2003-2004, presidenti Nerazzurri Massimo Moratti vendosi ta zëvendësojë atë me Alberto Zaccheroni.

Polemikat rreth punës së Hector Cuper kanë qenë shumë të nxehta dhe po aq të ndara, siç ndodh gjithmonë në këto raste, mes mbështetësve (ka nga ata që do të donin t'i jepnin mundësi të tjera) dhe kritikëve të ashpër.

Cuper ende e ngushëllonte veten me familjen e shkëlqyer të përbërë nga gruaja dhe dy fëmijët e tij.

Më pas ai u kthye në Mallorca me të cilën mori një shpëtim fillimisht të papritur në sezonin 2004-2005; Një vit më pas situata u përkeqësua dhe në mars 2006 ai dha dorëheqjen. Ai u kthye në Itali në mars 2008 për të marrë në dorë situatën e vështirë të Parmës, i thirrur për të zëvendësuar të shkarkuarin Domenico Di Carlo: pas disa ndeshjesh, një ditë para përfundimit të kampionatit, ai u lirua nga detyrat e tij.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .