Biografia e Bud Spencer

 Biografia e Bud Spencer

Glenn Norton

Tabela e përmbajtjes

Biografia • Gjigandi i butë

Bud Spencer (emri i vërtetë i të cilit është Carlo Pedersoli ), lindi në Napoli më 31 tetor 1929. Familja është mjaft e pasur: babai është një njeri biznesmen, i cili, megjithë përpjekjet e shumta, nuk arrin të fitojë pasuri reale kryesisht për shkak të dy luftërave botërore me të cilat u përball dhe që ndikuan shumë në ecurinë e biznesit të tij. Bud Spencer ka gjithashtu një motër, Vera, e cila gjithashtu ka lindur në Napoli.

Në vitin 1935, Budi i vogël ndoqi shkollën fillore në qytetin e tij, me rezultate të mira, më pas, i apasionuar pas sportit, vetëm pak vite më vonë u bë anëtar i një klubi lokal noti, duke fituar menjëherë disa çmime. Në vitin 1940 familja Pedersoli u largua nga Napoli për biznes dhe u transferua në Romë. Babai e nis nga e para. Carlo fillon shkollën e mesme dhe njëkohësisht hyn në një klub romak noti. Përfundoni studimet tuaja me nderime.

Jo ende shtatëmbëdhjetë vjeç, ai kalon një provim të vështirë në Universitetin e Romës dhe fillon të studiojë për Kimi. Në 1947, megjithatë, Pedersolis u zhvendos në Amerikën e Jugut për arsye pune dhe Carlo u detyrua të linte Universitetin. Në Rio ai punoi në një linjë montimi, në Buenos Aires si bibliotekar dhe në fund si sekretar në ambasadën italiane në Uruguaj.

Një klub noti italian bërtet për të dhe të ardhmen Bud Spencer kthehet në Itali,duke u bërë kampion i Italisë në gjuajtje gjoksi. Në ato vite (nga fundi i viteve 40 deri në fillim të viteve 50) ai fitoi kampionatin në njëqind metra stil i lirë, dhe ishte italiani i parë që thyente pragun e minutave. Ai do ta mbajë titullin deri në fund të karrierës së tij.

Carlo Pedersoli, megjithatë, nuk i harroi studimet dhe u regjistrua sërish në Universitet, këtë herë në Drejtësi. Në të njëjtën kohë ai për fat të mirë ka mundësinë të bëhet pjesë e botës magjike të kinemasë, falë fizikut të tij të fuqishëm dhe skulpturor. Kështu ai ka mundësinë të aktrojë për herë të parë në një film produksioni hollivudian, të famshmin “Quo Vadis” (në rolin e një Garde Perandorake).

Ndërkohë në vitin 1952 merr pjesë edhe në Olimpiadën e Helsinkit si pjesëtar i ekipit italian (edhe në ekipin e vaterpolit), i cili doli kampion i Europës. Pas Olimpiadës, me atletë të tjerë premtues, ai u ftua në Universitetin e Yale. Ai kalon disa muaj në Shtetet e Bashkuara dhe më pas, katër vjet më vonë, ai është në Lojërat Olimpike të Melburnit ku arrin një vend të respektueshëm të njëmbëdhjetë.

I pajisur me vullnet të hekurt, me gjithë këto angazhime të shumta më në fund arrin të diplomohet për Drejtësi. Nga njëra ditë në tjetrën, megjithatë, ai vendos të ndryshojë jetën e tij, ajo rutinë është e ngushtë për të: para së gjithash, ai fillon të mos i durojë më stërvitjet rraskapitëse dhe monotone në pishinë. Më pas arrin në Amerikën e Jugut,ndoshta sepse ndihej veçanërisht i lidhur me ato toka.

Duke revolucionarizuar vërtetë të gjithë botën dhe prioritetet e tij, ai punoi për nëntë muaj për një kompani amerikane që synonte të ndërtonte një rrugë që lidh Panamanë me Buenos Aires (rruga që më vonë u bë e famshme si "Pan-Amerikane"). Pas kësaj eksperience ai gjeti një punë tjetër në një kompani automobilistike në Karakas, deri në vitin 1960.

Në fillim të viteve 60, aktori i ardhshëm u kthye në Romë. Këtu ai martohet me Maria Amato, gjashtë vjet më e vogël, të cilën e kishte takuar pesëmbëdhjetë vjet më parë. Edhe pse babai i Marias është një nga producentët më të suksesshëm të filmit italian, Budi fillimisht nuk është i interesuar për kinemanë. Në vend të kësaj, ai nënshkruan një kontratë me shtëpinë e muzikës RCA dhe kompozon këngë të njohura për këngëtarët italianë. Ai gjithashtu shkruan disa kolona zanore. Një vit më pas lindi Giuseppe, fëmija i parë, ndërsa në vitin 1962 erdhi vajza Christiana. Dy vjet më vonë kontrata me RCA skadoi dhe vjehrri i tij vdiq. Carlo është shtyrë të hidhet në biznes, duke prodhuar dokumentarë për RAI-n italiane.

Bud Spencer

Në vitin 1967 Giuseppe Colizzi, një mik i vjetër, i ofron atij një rol në një film. Pas disa hezitimeve, pranoni. Partneri i tij i punës në set është një i panjohur Mario Girotti , gati për t'u bërë Terence Hill i mirënjohur për botën, i zgjedhur për të zëvendësuar Peter Martell (PietroMartellanza) viktimë e një aksidenti me kuaj gjatë disa xhirimeve. Filmi është "Zoti fal... nuk e bëj!", filmi i parë i atij që do të bëhet çifti më qesharak dhe më argëtues për këtë zhanër të ri western.

Dy yjet, megjithatë, ndryshojnë emrat e tyre në prezantimet në poster, të konsideruar tepër italianë për Italinë provinciale të asaj kohe. Për të bërë përshtypje, për t'i bërë filmat dhe personazhet më të besueshëm, duhet një emër i huaj dhe kështu Carlo Pedersoli dhe Mario Girotti bëhen Bud Spencer dhe Terence Hill. Mbiemri është zgjedhur nga vetë Carlo, i cili ka qenë gjithmonë një fans i madh i Spencer Tracy. Nga ana tjetër, "Bud", që në anglisht do të thotë "bud", është zgjedhur për shije të pastër goliardike, por përshtatet në mënyrë të përkryer me figurën e tij korpulente.

Në vitin 1970 çifti filmoi " E quajtën Trinity ", me regji të E.B. Clucher (Enzo Barboni), një "kult" i vërtetë që jo vetëm pati një sukses të madh në të gjithë Italinë, por që përsëritet çdo vit në televizionin kombëtar, gjithmonë me vlerësime të shkëlqyera, duke dëshmuar për dashurinë dhe pëlqimet që publiku shfaq për dy.

Bud Spencer dhe Terence Hill

Sipas historianëve të filmit, për më tepër, ky western argëtues (pavarësisht titullit, është një komedi gazmore e vendosur në Perëndim që përshkon stereotipet ezhanër), shënon fundin e "Spaghetti-Western"-it të mëparshëm brutal. Vitin pasues edhe shenjtërimi absolut vjen me vazhdimin e filmit; “ ...Ata vazhduan ta thërrisnin Trinity ”, sërish me regji nga E.B. Clucher, që thyen arkat e kinemasë evropiane. Tashmë Bud Spencer dhe Terence Hill janë yje të vërtetë ndërkombëtarë.

Pasi të përfundojë vala perëndimore, ekziston rreziku që çifti të mos ketë prejardhje në zhanre të tjera filmi, por kjo hipotezë shpejt mohohet dhe, midis 1972 dhe 1974, me "Più forte Ragazzi", " Altrimenti ne zemërohemi” dhe “Ktheje faqen tjetër” janë sërish në krye të filmave të parë në kinematë italiane. Në vitin 1972 lindi Diamante, vajza e dytë e Budit. Një vit më pas ai realizoi filmin e parë të serialit "Piedone lo sbirro", i krijuar duke u nisur nga ideja e tij ( Bud Spencer do të bashkëpunojë në hartimin e të gjitha episodeve në vijim).

Ndër pasionet e ndryshme të aktorit është edhe fluturimi (në vitin 1975 ka marrë patentën e pilotit për në Itali, Zvicër dhe SHBA), por është edhe kënga e paharruar. Në vitin 1977 ai shkroi disa këngë për filmin e tij "E quanin Buldozer" (një prej tyre e këndoi vetë). Gjashtë vjet pas suksesit të dy Trinità , Budi dhe Terence kthehen për t'u drejtuar nga E.B. Clucher në filmin "Dy superkëmbët pothuajse të sheshta", duke fituar një të mirësukses publik, ndërsa në vitet në vijim realizuan së bashku edhe dy filma të tjerë: “Pari e Odpari” dhe legjendarin “Io sto con gli Ippopotami” të të ndjerit Italo Zingarelli.

Shiko gjithashtu: Alessandro De Angelis, biografia, historia dhe jeta private Kush është Alessandro De Angelis

Pas projekteve të ndryshme të pasuksesshme për të bashkuar çiftin, Bud Spencer dhe Terence Hill gjenden në sheshxhirimin e drejtuar nga vetë Terence Hill për një tjetër western: "Botte di Natale", i cili nuk arrin të ringjallë fastin e vjetër. Në vitin 1979 Bud Spencer merr çmimin Jupiter si ylli më popullor në Gjermani, ndërsa në vitin 1980, rreth dhjetë vjet pas filmit të fundit western, i rikthehet zhanrit të vjetër me filmin "Buddy shkon West".

Një nga interpretimet e tij të fundit shumë të vlefshme daton në vitin 2003, në filmin "Të këndojmë pas ekraneve" të Ermanno Olmit. Më pas shfaqet në "Pane e Olio", me regji të Giampaolo Sodano në 2008 dhe "Tesoro, sono un killer", me regji të Sebastian Niemann, në 2009.

Në 2010 ai publikoi biografinë e tij zyrtare, me titull "Përndryshe Zemërohem: jeta ime”, shkruan së bashku me Lorenzo De Luca, shkrimtar dhe skenarist. Në vitin 2014 u botua libri i tij i tretë, i titulluar "Mangio ergo sum", në të cilin Bud ndërthur filozofinë dhe gastronominë: shkruar sërish së bashku me De Luca, përmban edhe një parathënie nga miku i tij Luciano De Crescenzo.

Bud Spencer - Carlo Pedersoli - vdiq në moshën 86 vjeçare më 27 qershor 2016.

Shiko gjithashtu: Biografia e Eva Herzigovës

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .