Giovanna Ralli, biografi

 Giovanna Ralli, biografi

Glenn Norton

Biografia

  • Giovanna Ralli në Hollywood
  • Vitet 70
  • Vitet 80 dhe 90
  • Vitet 2000 dhe filmat e fundit

Giovanna Ralli lindi më 2 janar 1935 në Romë. Ajo filloi të aktrojë si fëmijë: në moshën 6-vjeçare u shfaq në filmin "The School Teacher", përpara se të ishte pjesë e kastit të "The Children look at us". Si adoleshent ai u shfaq në vitin 1950 në "Luci del Variety", të Federico Fellini dhe në 1951 në "Signori, in carrozza!", të Luigi Zampa, si dhe në krah të Aldo Fabrizit në komedinë "Familja Passaguai".

Në vitin 1955 luajti në "Racconti romani", me regji të Gianni Franciolini dhe në "Vajzat e San Fredianos", të Valerio Zurlinit, por edhe në "Një hero i kohëve tona", të Mario Monicelli. E thirrur për të aktruar në "Il bigamo", nga Luciano Emmer (për të cilin është nominuar për Fjongo të Argjendtë si aktorja më e mirë dytësore) dhe në "A mink coat", nga Glauco Pellegrini, Giovanna Ralli është gjithmonë i burgosur metaforikisht në të njëjtin rol, pjesa e të zakonshmes romake .

Giovanna Ralli në Hollywood

Më pas ajo ka mundësinë të punojë me Roberto Rossellini në "General Della Rovere" dhe, si protagoniste, në "Ishte natë në Romë". Fituese e një shiriti të argjendtë falë filmit të Paolo Spinolës "The Escape" në 1966, ajo përpiqet të tentojë një karrierë në Hollywood, por gërvisht vetëm njëpjesa dytësore në filmin e Blake Edwards "Babi, çfarë bëre në luftë?".

Giovanna Ralli fillon një lidhje me aktorin Michael Caine, por shumë shpejt vendos të kthehet në Itali, nisur nga dështimi i përvojës amerikane.

Vitet 70

Në vitin 1972 ajo fitoi një nominim për Shiritin e Argjendtë si aktorja më e mirë kryesore për "Një prostitutë në shërbim të publikut dhe në përputhje me ligjet e shtetit", duke dështuar për të fituar çmimin. Takimi me fitoren, megjithatë, shtyhet vetëm për disa vite: në vitin 1975 (viti në të cilin ajo fiton Globin e Artë për karrierën e saj), në fakt, ajo merr një tjetër Fjongo Argjendi, si aktorja më e mirë dytësore, për " Ne e donim shumë njëri-tjetrin", nga Ettore Scola, për t'u bashkuar më pas me Renato Pozzetton në "Çfarë shenje je ti?", nga Sergio Corbucci dhe në "Të duash Ofelian", nga Flavio Mogherini (babai i politikës Federica Mogherini ).

Pasi interpretoi për Massimo Dallamanon në detektivin "Policia kërkon ndihmë", Giovanna Ralli shfaqet edhe në thrillerin e Enzo G. Castellari "Gli occhi COLD DELLA FEAR" dhe në komedinë seksi "40 gradë" të Sergio Martinos. e gjitha "hije".

Pasi pozoi për revistën mujore " Playboy ", ajo përpiqet të rilançojë veten me "Struck by sudden well-being", një film me regji të Franco Giraldi që i dha asaj një nominim të mëtejshëm për Shiritind'Argento si aktorja më e mirë kryesore, falë edhe ndërhyrjes miqësore të producentit Carlo Ponti.

Vitet 80 dhe 90

Në fillim të vitit 1980, vit në të cilin shfaqet në filmin e Luigi Magni "Arrivano i bersaglieri", ai vendos të tërhiqet përkohësisht nga skena, të paktën për ajo që ka të bëjë me kinemanë, në mënyrë që të përqendrohet në teatër (edhe pse vitin e ardhshëm ai merr Medaljen e Artë të qytetit të Romës në kontekstin e David di Donatello); në vitin 1988 provoi për herë të parë në karrierën e tij në televizion, duke u shfaqur në "Poliziotti", me regji të Tomaso Sherman.

Rikthimi i saj në ekranin e madh ndodhi në dekadën në vijim, me filmin e vitit 1991 "Verso sera", nga Francesca Archibugi, i cili e lejoi atë të nominohej për një shirit të argjendtë si aktorja më e mirë dytësore; e njëjta gjë do të ndodhë katër vjet më vonë për "Tutti gli anni una volta l'anno" (gjithmonë në vitin 1995 do të emërohet Komandant i Urdhrit të Meritave të Republikës Italiane).

Shiko gjithashtu: Biografia e Burt Reynolds

Ndërkohë, Giovanna Ralli u rikthye në ekranin e vogël në vitin 1991 me Sergio Solima në "Thjesht për t'ju thënë lamtumirë" dhe me Massimo Martelli në "Per mos harroni "; ai përsëriti përvojën në fund të mijëvjeçarit me suksesin e madh të "Un prete tra noi", me regji të Giorgio Capitani.

Vitet 2000 dhe filmat më të fundit

Megjithatë, në vitin 2001, ai ishte përkrah Lino Banfit në“Angelo the guardian”, me regji të Gianfranco Lazotti. Në vitin 2003 u emërua Oficere e Madhe e Urdhrit të Meritës së Republikës Italiane dhe u nominua për Fjongo të Argjendtë si aktorja më e mirë dytësore për "Dreka e së dielës", komedi e Carlo Vanzina me Rocco Papaleo dhe Massimo Ghini, ndërsa dy vjet më vonë ajo. ishte në televizion me “Ngjyrat e jetës”, të Stefano Realit.

Shiko gjithashtu: Biografia e Enrico Montesano

Midis 2008 dhe 2010 ai ishte pranë Flavio Insinna-s në fiksionin Raiuno "Ho mary a cop", por ai gjithashtu punoi me Stefano Realin në "Beyond the lake". Në vitin 2011 ai u shfaq në sezonin e tretë të "Tutti pazzi per amore", një serial televiziv Raiuno me regji të Riccardo Milani, dhe vitin e ardhshëm ai ishte në kastin e transpozimit televiziv të "E shtunë, e diel dhe e hënë", me protagonist Massimo Ranieri. .

Pasi u drejtua nga Paolo Genovese në komeditë "Immaturi" dhe "Immaturi - Il viaggio", në të cilat ajo luante nënën e personazhit të luajtur nga Ricky Memphis, ajo luajti për Benedetta Pontellini në "Mister Love" . Më 31 mars 2014, ajo u vlerësua me çmimin "Anna Magnani" për arritje jetësore, ndërsa vitin e ardhshëm, falë "A Golden Boy", me regji të Pupi Avatit, u nominua për Fjongo të Argjendtë për Aktoren më të Mirë në rol dytësor; prandaj, me rastin e pjesëmarrjes së tij në Festivalin e Filmit në Taormina, ai shpalli zyrtarisht synimin e tij për t'u tërhequr.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .