Biografia e Burt Reynolds

 Biografia e Burt Reynolds

Glenn Norton

Biografia

  • Qasja ndaj botës së aktrimit dhe filmave të parë
  • Burt Reynolds në vitet 70
  • Vitet 80
  • Vitet 90 dhe vitet 2000

Burton Leon Reynolds Jr. - ky është emri i plotë i aktorit të famshëm Burt Reynolds - lindi më 11 shkurt 1936 në Shtetet e Bashkuara në Lansing, Georgia , djali i Burton Milo dhe Fern. Në moshën dhjetë vjeç ai u transferua me familjen e tij në Florida, në plazhin Riviera, ku babai i tij u emërua shef i policisë lokale.

Burt ndjek shkollën e mesme Palm Beach, ku luan futboll; pas diplomimit, ai u regjistrua në Universitetin Shtetëror të Floridës, ku u bashkua me vëllazërinë Phi Delta Theta dhe gjithashtu vazhdoi karrierën e tij sportive. Ai duhet t'i thotë lamtumirë ëndrrave të tij për t'u bërë lojtar profesionist, megjithatë, për shkak të një aksidenti automobilistik, i cili e përkeqëson një dëmtim të pësuar më herët.

Pas karrierës së tij sportive, Reynolds mendon të shkojë në polici, duke ndjekur shembullin e babait të tij: megjithatë ky i fundit i sugjeron të mbarojë studimet.

Duke iu afruar botës së aktrimit dhe filmave të parë

Në Palm Beach Junior College, pra, Burt takon Watson B. Duncan III, i cili e bind atë të luajë një pjesë në "Outward Bound" , një përfaqësim që po prodhon. Falë performancës së tij, Burt Reynolds fitoi një çmim Floria State Drama në 1956: në atë moment, ai vendosipër të ndjekur patjetër karrierën e aktrimit.

Midis fundit të viteve 1950 dhe fillimit të viteve 1960 ai filloi të bëhej një fytyrë mjaft e njohur: nga ajo periudhë ai kujtoi, ndër të tjera, "Sulmi i zonës B-2!" ("Komanda e blinduar"). Në vitin 1963 ai u martua me Judy Carne : martesa, megjithatë, zgjati vetëm dy vjet. Në vitin 1966 ai luajti për Sergio Corbucci në spageti western "Navajo Joe": një film që ai më vonë e mohoi, duke e quajtur më të shëmtuarin e karrierës së tij, ideal për ta shfaqur vetëm në burgje dhe në aeroplanë, domethënë në vende ku spektatorët mund të mos bëni asgjë, por shikojeni duke mos pasur si të shpëtoni.

Më vonë, Burt Reynolds merr pjesë në "Quint Asper come home", "Four bastards for a place in Hell" ("Caine"), "Sam Whisky" dhe "The Dealer of Manila" ("Ngërçi").

Shiko gjithashtu: Biografia e Ignazio Silone

Burt Reynolds në vitet '70

Në vitin 1970 ai u drejtua nga Gordon Douglas në "Tropis - Njeriu apo majmun?" ("Skullduggery"), ndërsa dy vjet më vonë ai ishte në kastin e "... Dhe gjithçka në fatura të vogla" ("Fuzz"), me regji të Richard A. Colla. Gjithashtu në vitin 1972 vjen suksesi i madh i " A quiet weekend of fear " ("Deliverance"), nga John Boorman, në të cilin Burt luan rolin e një njeriu që merr pjesë me disa miq në një ekskursion me kanoe. që synohet nga disabudallenjtë e rrezikshëm.

Në të njëjtën periudhë, aktori amerikan ka mundësinë të punojë edhe për Woody Allen në ironinë " Gjithçka që keni dashur gjithmonë të dini rreth seksit * (*por nuk keni guxuar kurrë të pyesni) ". Pasi ishte pjesë e kastit të "Dhuna është forte ime" ("Shamus") nga Buzz Kulik dhe "McKlusky, gjysmë njeri, gjysmë urrejtje" ("Rrufeja e bardhë") nga Joseph Sargent, në vitin 1974, Burt Reynolds e veshi atë si futboll. lojtar në oborrin më të gjatë të Robert Aldrich.

Në gjysmën e dytë të viteve shtatëdhjetë, më pas, ndër të tjera, ai luajti në "L'uomo che amò Gatta Danzante" ("Njeriu që e donte kërcimin e maces"), "Më në fund erdhi dashuria" (" Më në fund dashuria") dhe, përsëri për Aldrich, "Një lojë jashtëzakonisht e rrezikshme" ("Hustle").

Shiko gjithashtu: Biografia e Joan Baez

Pas paraqitjes në "Filmi i heshtur" i Mel Brooks, "Smokey and the bandit" i Hal Needham dhe "E ora: punto e a capo" ("Fillimi nga e para") nga Alan J. Pakula, në 1981 luan Reynolds përsëri për Needham në " Gara më e çmendur në Amerikë " (" The cannonball run ") dhe provon dorën e tij pas kamerës duke drejtuar në vetën e parë "Pelle di sbirro" ("Makina e Sharky's ").

Vitet 80

Një nga aktorët më të kërkuar në Hollywood, Burt Reynolds është gjithashtu në kastin e "Best friends" nga Norman Jewisondhe Colin Higgins "The best small vorehouse in Texas", përpara se të ribashkoheshin me Needham në vazhdimin e "Gara më e çmendur e Amerikës".

Në vitin 1988, Reynolds shfaqet në "Switching channels" nga Ted Kotcheff dhe martohet me Loni Anderson , me të cilin ai adopton edhe një djalë, Quinton. Në të njëjtën periudhë, ai është në prag të aktrimit në " Crystal Trap ", por më pas roli i është caktuar Bruce Willis.

Vitet 90 dhe 2000

Në vitet 90, ai u drejtua nga Robert Altman në "The player" ("The player"), nga Andrew Bergman në " Striptease " dhe nga Alexander Payne në "Historia e Ruth, gruaja amerikane". Pas pjesëmarrjes në "Mad dog time" nga Larry Bishop, ai shfaqet edhe në "Mr. Bean - The latest catastrofe", përkrah protagonistit Rowan Atkinson. Në vitin 1997 ai ishte ndër protagonistët e "Boogie Nights - The other Hollywood" nga Paul Thomas Anderson (me Mark Wahlberg, Julianne Moore, Heather Graham, Don Cheadle, Philip Seymour Hoffman).

Në vitin 2005 ai ishte në kastin e " The other dirty last destination " nga Peter Segal. Filmat e tij të fundit janë "Hazzard" (nga Jay Chandrasekhar, 2005), "Fundi i lojës" (nga Andy Cheng, 2006), "Në emër të mbretit", "Deal - The King of Poker" (2008), "The Ylli i fundit i filmit" (nga Adam Rifkin, 2017). Burt Reynolds vdiq në moshën 82 vjeçare më 6Shtator 2018 në rezidencën e tij në Jupiter, Florida për shkak të arrestit kardiak.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .