Biografia e Sam Neill

 Biografia e Sam Neill

Glenn Norton

Tabela e përmbajtjes

Biografia

Sam Neill është një aktor që ka marrë pjesë në dhjetëra filma shumë prej të cilëve janë shumë të famshëm, fytyra e të cilit është sigurisht shumë e njohur, por emri i të cilit, çuditërisht, është pak i njohur dhe thotë pak ose asgjë për një pjesë të madhe të audiencës së kinemasë, të paktën në Itali.

I lindur si Nigel John Dermot Neill më 14 shtator 1947 në Omagh në Irlandën e Veriut, ai vjen nga një familje e stilit ushtarak, aq sa të dy prindërit kanë ndërmarrë këtë lloj karriere.

Ndoshta si një reagim ndaj stilit të jetesës disi të ngurtë që u pasqyrua në mënyrë të pashmangshme edhe në familje, i riu Neill ndjen thirrjen për diçka që mendonte më pak disiplinë (të paktën kuptohej në kuptimin e saj ushtarak) dhe që ishte më e lidhur te imagjinata dhe emocioni.Diçka e lirë dhe emocionuese si teatri, për shembull. Thënë këtë, ai menjëherë fillon të shkelë skena provinciale të pluhurosura dhe të copëtuara, duke u “regjistruar” në mënyrë metaforike në kompani të ndryshme turistike.

Pra, këtu është përgatitja solide që më pas e lejoi atë të hynte me më shumë se dinjitet në sferën e Hollivudit, deri në atë pikë sa të bëhej një nga protagonistët e tij (edhe pse pak në heshtje, siç u përmend tashmë).

Neill është një artist i kompletuar, sa pak në shesh, vetëm mendoni se krahas përvojës së tij të aktrimit ai mburret edhe me një të kaluar si regjisor,daton nga koha kur ai zhvilloi këtë aktivitet në Njësinë Kombëtare të Filmit të Zelandës së Re për gjashtë vjet.

Shiko gjithashtu: Biografia e Hernán Cortés

Pasi ka marrë pjesë në një film të mirë si "Sleeping Dogs", ai ka hyrë në mënyrë të përhershme në mesin e aktorëve më të kërkuar të dekadave të fundit. Filmat e tij më të njohur, të xhiruar pothuajse të gjithë përkrah regjisorëve të mëdhenj, janë: "The Final Conflict" (1981), "The Piano" (nga Jane Campion, datë 1993), "The Horse Whisperer" (1998) dhe dy episodet Spielbergian. i " Jurassic Park ", në të cilin ai luajti rolin e Dr. Alan Grant. Ai gjithashtu ka një rol kryesor në një film horror: “The Seed of Madness”, nga John Carpenter.

Shiko gjithashtu: Biografia e Edoardo Sanguineti

Edhe pse ka pasaportë angleze, ai ka jetuar që fëmijë në Zelandën e Re, tokë me të cilën është shumë afër dhe në të cilën kthehet periodikisht.

Pas disa veprave të rëndësishme sigurisht inferiore ndaj superproduksionit të Jurassic Park, ai rikthehet te publiku i gjerë duke luajtur rolin e kardinalit Thomas Wolsey, në sezonin e parë të serialit televiziv historik "The Tudors".

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .