Biografia e Edoardo Sanguineti

 Biografia e Edoardo Sanguineti

Glenn Norton

Biografia • Udhëtimet poetike

 • Bibliografia thelbësore e Edoardo Sanguineti

Edoardo Sanguineti, poet, shkrimtar, kritik dhe përkthyes, lindi në Xhenova më 9 dhjetor 1930. babai Giovanni, një punonjës banke dhe nëna Giuseppina Cocchi, u transferuan në Torino kur Edoardo ishte vetëm katër vjeç. Në këtë periudhë, i vogli u diagnostikua me një sëmundje të rëndë të zemrës: diagnoza më vonë do të rezultonte e gabuar, megjithatë ky episod nuk do të mungonte ta kushtëzonte për një kohë të gjatë. Pas një kollë të mirë, ai kontrollohet nga një specialist i cili identifikon gabimin diagnostik, viktimë e të cilit është. Që nga ai moment do të duhet të ushtrojë shumë aktivitet fizik (palestër, biçikletë, tenis) për të rifituar tonin e muskujve. Ndërkohë kalon aspirata për t'iu përkushtuar kërcimit, një keqardhje që do ta shoqërojë për shumë vite.

Në Torino, Edoardo u rrit pranë Luigi Cocchi-t: xhaxhai, muzikanti dhe muzikologu i tij, i cili në të kaluarën njihte Gobettin dhe Gramscin dhe bashkëpunoi me revistën "L'Ordine Nuovo", do të jetë një pikë e rëndësishme e referencë për formimin e poetit të ardhshëm. Pushimet verore i kalon në Bordighera (Imperia), ku frekuenton kushëririn e tij Angelo Cervetto, i cili e përcjell pasionin e tij për xhazin.

Në vitin 1946 filloi studimet klasike në Liceo D'Azeglio: mësues italian ishte Luigi Vigliani, të cilit do t'i kushtonte esenë për Gozzano; do të jetë i pari që dolexoni disa poezi, më vonë pjesë e "Laborintus"; kjo e fundit është vepra që ai fillon të pikturojë në vitin 1951.

Njihuni me Enrico Baj që krijon manifestin e pikturës bërthamore, që i jep jetë Nuklearizmit.

Në vitin 1953 i vdiq nëna; në të njëjtën periudhë ai takohet me Lucianën, e cila do të bëhet gruaja e tij në vitin 1954. Në të njëjtin vit takohet me Luciano Anceschi-n i cili lexon "Laborintus" dhe vendos ta botojë. Më pas në vitin 1955 lindi djali i madh Federico.

Pas diplomimit në vitin 1956 botohet "Laborintus".

Pas lindjes së Alessandro (1958) dhe Michele (1962), në vitin 1963 lindi në Palermo "Gruppo 63", një lëvizje kritike letrare, rezultat i lidhjeve dhe kontakteve kulturore të zhvilluara në vitet e mëparshme.

Shiko gjithashtu: Biografia e Simon Le Bon

Ndërkohë Sanguineti, i cili tashmë punonte si asistent, mori diplomën e mësuesit pa pagesë. Në vitin 1965 fitoi katedrën e letërsisë moderne dhe bashkëkohore italiane në Fakultetin e Letërsisë të Universitetit të Torinos.

Pas shpërbërjes së "Grupit 63" në 1968, Sanguineti kandidoi për zgjedhjet për Dhomën e Deputetëve në listat e PCI.

Më pas u transferua në Salerno për të punuar me familjen e tij: këtu ai dha mësime në letërsinë e përgjithshme italiane dhe letërsinë bashkëkohore italiane. Në vitin 1970 u bë profesor i jashtëzakonshëm.

Shpenzon gjashtë muaj në Berlin me familjen e tij; pas vdekjes së babait (1972) lindi vajza Giulia (1973) dhe bëhetprofesor i rregullt, në Salerno. Më pas nis një bashkëpunim me “Paese Sera”.

Më pas merr një katedre të letërsisë italiane në Universitetin e Genovas ku zhvendoset me gjithë familjen e tij; këtu fillon të bashkëpunojë me “Il Giorno”.

Në vitin 1976 ai bashkëpunoi me "Unità" dhe për të filloi një periudhë angazhimi të madh politik: u zgjodh këshilltar bashkiak (1976-1981) në Genova dhe deputet i Dhomës (1979-1983) si i pavarur. në listat e PCI.

Udhëton shumë: Evropë, Bashkimi Sovjetik, Gjeorgjia, Uzbekistani, Tunizia, Kina, Shtetet e Bashkuara, Kanadaja, Meksika, Kolumbia, Argjentina, Peruja, Japonia, India. Në vitin 1996 Presidenti i Republikës Oscar Luigi Scalfaro e quajti atë Kalorës Kryqi i Madh i Urdhrit të Meritës së Madhe të Republikës Italiane.

Në vitin 2000 u largua nga Universiteti.

Në karrierën e tij të gjatë si njeri i letrave ai ka marrë çmime të shumta duke përfshirë Kurorën e Artë të Strugës dhe Çmimin Librex Montale (2006). Anëtar themelues i "Accadémie Européenne de poésie" (Luksemburg) dhe anëtar konsulent i "Poetry International" (Rotterdam), ish Faraoni Poetik i Istituto Patafisico të Milanos, që nga viti 2001 është Satrap Transcendental, Mjeshtër i Madh O.G.G. (Paris) dhe president i Oplepo.

Shiko gjithashtu: Biografia e Edoardo Sanguineti

Ai vdiq në Xhenova më 18 maj 2010.

Bibliografia thelbësore nga Edoardo Sanguineti

 • Laborintus (1956)
 • Triperuno(1960)
 • Interpretimi i Malebolge (ese, 1961)
 • Midis lirisë dhe krepuskularizmit (ese, 1961)
 • Capriccio italiano (1963)
 • Ideologjia dhe gjuha (ese, 1965)
 • Realizmi i Dantes (ese, 1966)
 • Guido Gozzano (ese, 1966)
 • Loja e patës (1967)
 • Teatri (1969)
 • Poesia del Novecento (antologji, 1969)
 • Tregime natyrore (1971)
 • Wirrwarr (1972)
 • Giornalino ( 1976)
 • Postkarten (1978)
 • Stracciafoglio (1980)
 • Scartabello (1981)

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .