Biografia e Caparezza

 Biografia e Caparezza

Glenn Norton

Tabela e përmbajtjes

Biografia • Habemus Capa

Michele Salvemini, i njohur më mirë si Caparezza, lindi në Molfetta, në provincën e Barit, më 9 tetor 1973. Kantautori dhe reperi italian, që nga viti 2000 është konsideruar një nga zërat e muzikës ndër më të talentuarit e skenës kombëtare, për inventivitetin dhe krijimtarinë e tij të madhe në kompozimin e këngëve. Personazh absolutisht sui generis, vlerësohej edhe si prezantues i formateve televizive, gjithmonë me formim muzikor. Nofka e tij fjalë për fjalë do të thotë "kokë kaçurrelë" në dialektin pulian.

Origjina e reperit nga Molfetta është modeste dhe borgjeze. Michele i vogël lindi në një familje të përbashkët në qytetin bregdetar të Pulias, Molfetta, djali i një mësuesi dhe një punëtori me pasion për muzikën: një muzikant hobi në një bandë në atë zonë. Ndër ëndrrat e tij fillestare, është ajo e të qenit një karikaturist. Megjithatë, kur ishte ende fëmijë, vendosi të regjistrohej në një shkollë muzikore për të marrë mësimet e pianos. Megjithatë, nuk zgjati shumë: me pranimin e tij, tre muaj më vonë, ai e braktisi idenë.

Shiko gjithashtu: Historia dhe jeta e Luisa Spagnolit

Që i vogël ka studiuar për kontabilitet në institutin teknik në vendlindje. Megjithatë, cilësia e tij më e spikatur sigurisht që nuk ka të bëjë me numrat, por me krijimtarinë dhe në fakt, sapo u diplomua, fitoi një bursë për Akademinë e Komunikimit në Milano. Skemat e botësreklamat, sado të mëdha për një personalitet me imagjinatë si ai, janë armiqësore ndaj tij pas një kohe të shkurtër dhe i riu Michele vendos t'i jepet përfundimisht muzikës, me pseudonimin Mikimix.

Ishte viti 1996 kur ai bëri debutimin e tij zyrtar në muzikë me "Donne in minigonne". Në këtë periudhë, në kryeqytetin e Lombardit, Caparezza e ardhshme angazhohet në mënyra të ndryshme në botën e muzikës, mbi të gjitha si reper dhe kompozitor i këngëve minimale, ndonëse me pak sukses. Ai drejton formatin “Segnali dismo” në rrjetin e ri Videomusic, me prezantuesen dhe kritiken muzikore Paola Maugeri.

Megjithatë, debutimi i tij i parë real, të paktën nga pikëpamja e performancave live, daton në vitin 1995, në Festivalin e Castrocaro. Në të njëjtin vit, ende larg stilit të tij të vërtetë muzikor, si dhe identitetit të tij artistik, merr pjesë në Sanremo Giovani, me këngën e titulluar "Succede solo nei film".

Ai është ende Mikimix në këtë periudhë dhe në vitin 1997, rikthehet në Sanremo, gjithmonë ndër “Propozimet e Reja”, me këngën “E la notte se ne va”. Albumi që pason këtë hap, ende larg sukseseve të tij në të ardhmen, titullohet “Ylli im me fat”, prodhuar nga kompania diskografike Sony. Janë të gjitha vepra që nuk lënë gjurmë.

Ai kthehet në Molfetta e tij më pas, për të rishqyrtuar aventurën e tij të parë në botën e muzikës, duke u përpjekur tëreflekton mbi stilin dhe komponentët e tjerë që do të jenë pjesë e repertorit të tij si interpretues dhe kompozitor. Ai ende shkruan muzikë, por nga garazhi i tij, duke u përpjekur sërish të imponohet në skenë, por duke filluar nga poshtë lart, nga kontakti i drejtpërdrejtë me publikun, në qytetin e tij dhe në fqinjët.

Ai studion dhe e do një nga pikat e tij të referencës nga pikëpamja muzikore: kitaristi dhe kompozitori i madh rock Frank Zappa. Pra, në vitin 1999, disa demo të tij që qarkulluan në radio të ndryshme alternative, si dhe në disa qarqe të underground-it muzikor, jo vetëm në jug, u nënshkruan me "nick"-in e Zappës, idhullit të tij. Ishte periudha e demo-ve të vlerësuara "Ricomincio da Capa" dhe "Con Caparezza nella rubbish", që paralajmëroi momentin e suksesit të tij më të madh nga pikëpamja krijuese.

Shiko gjithashtu: Salvatore Quasimodo: biografi, histori, poema dhe vepra

Më pas vjen albumi i parë i vërtetë i hitit, i publikuar në vitin 2000, i titulluar "?!" dhe firmosi, për herë të parë, si Caparezza. Vepra përfshin 12 nga 14 këngë të marra nga veprat e tij të mëparshme: një tingull ende i papjekur dhe i përafërt, gjysmë hip-hop, gjysmë rock alternative, megjithëse tashmë inovativ. Pritet edhe nga kritika dhe publiku e vlerëson dhe e njeh edhe me titullin "Tutto questo che c'è", marrë nga singulli me të njëjtin emër që gjendet në album. Fakti që prodhohet nga një etiketë e trashë, gjithmonë e vëmendshme ndaj hyrjeve të reja dheorigjinale, të tilla si Virgin Records, konfirmojnë rilindjen e tij muzikore dhe, nëse është e nevojshme, talentin e tij.

I inkurajuar nga kjo vepër, në vitin 2003 boton një krejtësisht të re, të titulluar “Të vërteta të supozuara”, të cilën do ta zbulojë për publikun e gjerë. Në fakt, disku përmban këngë si "Il secondo secondo me" dhe "Fuori dal tunnel", këngë të përdorura edhe nga shumë televizione kombëtare për pushimet e tyre dhe për këngët tematike të formateve të suksesshme. Thjesht "Fuori dal tunel", në kundërshtim me vullnetin e autorit dhe me atë që pretendohet në të njëjtin tekst të këngës, shumë shpejt bëhet një frazë verore, e përdorur në programe si "Amici, di Maria De Filippi" e të tjera të ngjashme. . Formati i vetëm që përdor këngën me pëlqimin e Caparezza-s - që në fakt shfaqet në të njëjtin shkurtim - është Zelig Circus.

Megjithatë, është e kotë të mohohet se kënga dhe i gjithë albumi i sjell shumë dobi famës së tij, e cila po rritet gjithnjë e më shumë dhe mbi të gjitha falë pasazheve të ndryshme mediatike.

Albumi i tretë, "Habemus Capa", gjithashtu mbërrin në vitin 2006, i mbështetur nga këngë të tjera që arrijnë të njëjtin sukses si "Fuori dal tunnel", si "Vengo dalla Luna" dhe "Jodellavitanonhocapitouncazzo", të dyja nga 2004. Gjithashtu në veprën e vitit 2006 ka disa këngë në të cilat evidentohet shkëputja nga Caparezza e kohëve të fundit, me Michele Salvemini të fillimeve dhe Mikimix.të skenës milaneze. Emblematike janë këngët me titull "Të pëlqen Capa? Por ky është idioti i Sanremos!" dhe "A je Mikimix? E ke thene!".

Më 11 Prill 2008 u publikua albumi i katërt i Caparezza me titull "Dimensionet e kaosit tim". Ajo lidhet, edhe nga pikëpamja tregtare, me librin e tij të parë, "Saghe Mentali", nga i cili synon të jetë një lloj kolone zanore, ose "fono novelë", sipas përcaktimit të tij. Libri gjithashtu del në të njëjtin muaj, më saktë më 3 prill, dhe merr një vlerësim të madh.

Më 1 Mars 2011 u publikua vepra e tij e pestë me titull "The Hereetic Dream", e cila e pa atë të kalojë nga Virgin në labelin Universal Music Group. Për të shpallur diskun, përveç një sërë lansimesh në ueb dhe më gjerë, është singulli "Goodbye Melancholy", i krijuar së bashku me yllin e viteve '80, Tony Hadley, i Baletit Spandau, i transmetuar nga 28 janari 2011. Vepra, tashmë në nëntor të të njëjtit vit, fitoi diskun platin. Më pas, në dhjetor 2011, Caparezza ishte i ftuari special në formatin shumë të suksesshëm të showmanit Fiorello, "Shfaqja më e madhe pas fundjavës".

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .