Biografia e Elizabeth II: historia, jeta dhe kuriozitetet

 Biografia e Elizabeth II: historia, jeta dhe kuriozitetet

Glenn Norton

Biografia • Madhëria e saj

 • Fëmijëria dhe rinia
 • Martesa
 • Mbretërimi i Elizabeth II
 • Regjistrimi i familjes dhe i fëmijëve
 • Artikuj të thelluar

Mbretëresha e Britanisë së Madhe dhe Irlandës, vajza e madhe e Dukës dhe Dukeshës së Jorkut (më vonë për t'u bërë Mbreti George VI dhe Mbretëresha Elizabeth), lindi në Londër më 21 prill , 1926. Pesë javë pas lindjes së saj, ajo u pagëzua në kapelën e Pallatit Buckingham me emrin e Elizabeth Alexandra Mary (Elizabeth Alexandra Mary).

Fëmijëria dhe rinia

E jotja ishte një fëmijëri shumë stimuluese dhe e shënuar nga thellimi i interesave nga më të ndryshmet: letërsia dhe teatri. Ai studion gjithashtu art dhe muzikë; përveç kësaj, ajo mëson të ngasë një kalë derisa të bëhet një kalorës i shkëlqyer.

Shiko gjithashtu: Biografia e Guido Crepax

Në moshën vetëm tetëmbëdhjetë vjeç ai u bë Këshilltar Shtetëror, i cili është një figurë e shquar në Angli, duke qenë një figurë që mbështet mbretin në vendime të rëndësishme.

Për të marrë praktikë në politikë , Elizabeth takohet çdo javë me Kryeministrin për të diskutuar vendime të rëndësishme në lidhje me çështjet e Commonwealth.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore ai e kaloi veten në vijën e frontit duke u praktikuar si ushtar (me rolin e togerit të dytë) në detyrat e ushtrisë që përfshijnë përdorimin e grave. Por gjithashtu mësoni të ngasni ikamionë , duke mësuar ndër të tjera për të riparuar motorët dhe për të kapërcyer çdo situatë ose problem që përfshin automjetet ose mjetet motorike.

Dasma

Më 20 nëntor 1947 ajo më në fund u martua me një kushëri të saj të largët, Dukën e Edinburgut Philip Mountbatten . Princesha Elizabeth është vetëm 21 vjeçe por tashmë është një grua e pjekur me karakter të fortë dhe të vendosur.

Kjo ishte një ndihmë e konsiderueshme për të, duke pasur parasysh se menjëherë pas kësaj, dhe pikërisht në vitin 1951, gjatë një udhëtimi nëpër botë (i cili përfshinte fazat më të ndryshme, nga Kenia në Australi nëpërmjet Kanadasë), babai i saj Mbreti George VI vdes: Elizabeta e gjen veten të katapultuar në një nga fronet më të rëndësishme në botë, me traditë shekullore pas saj.

Mbretërimi i Elizabeth II

Është viti 1952 dhe mbretëresha e re është vetëm 26 vjeç; Lufta e Dytë Botërore sapo ka përfunduar duke e lënë të gjithë Evropën në sexhde, pa përjashtuar Anglinë. Në të vërtetë, vendi juaj ka dhënë një kontribut themelor për t'iu kundërvënë trupave barbare naziste, të cilat u përpoqën disa herë të bënin popullin anglo-sakson të kapitullonte.

Duhet theksuar, ndër të tjera, se kurorëzimi i tij, i cili u bë më 2 qershor 1953, ishte ngjarja e parë e këtij lloji që gëzonte mbulim televiziv. Në ceremoni marrin pjesë të gjithë përfaqësuesit politikë të Britanisë, kryeministrat dhe krerët e të gjitha vendeve tëCommonwealth dhe përfaqësuesit kryesorë të shteteve të huaja. Në këtë kuptim, ne tashmë mund të shohim një shenjë të ekspozimit të madh mediatik që do të shënojë mbretërimin e familjes Windsor në vitet në vijim.

Mbretëresha jashtëzakonisht popullore, ajo nuk e kursen praninë e saj në publik, me një përkushtim vërtet të lavdërueshëm ndaj "kauzës" dhe shumë të vlerësuar nga subjektet e saj.

Shiko gjithashtu: Biografia e Adriano Olivetti

Përsa i përket udhëtimeve dhe lëvizjeve, ajo mposhti të gjitha rekordet e mbajtësve të mëparshëm të fronit të Anglisë. Për më tepër, gjithmonë në përputhje me atë që u tha më parë, kurioziteti dhe tingulli i të cilit i nënshtrohet familja mbretërore nga njëra anë është sikur të kishte çmitizuar një univers të largët dhe të paarritshëm, nga ana tjetër, megjithatë merr efektin e dobishëm të duke e afruar ndjeshëm familjen reale me njerëzit e zakonshëm, të aftë për të ndjekur në këtë mënyrë veprat, dashuritë dhe sjelljet e tyre.

Familja dhe të dhënat

Në vitin 1977 Elizabeta festoi Jubileun e Argjendtë, pra 25 vjetorin e ngritjes së saj në fron, ndërsa në vitin 2002 festa solemne feston 50 vjetorin e saj me kurorën. Në një nivel strikt familjar, nga martesa e saj lindën katër fëmijë:

 • i mirënjohuri Princi Charles
 • Princi Andrew
 • Princesha Anne
 • Princi Eduard.

Më 9 shtator 2015, ai theu rekordin e jetëgjatësisë në fronin që i përkistete Mbretëresha Viktoria (mbi 63 vjet mbretërim).

Në jetën e tij të gjatë dhe mbretërimin e gjatë ai përballet me skandale të shumta që përfshijnë anëtarë të familjes mbretërore. Ndër momentet më delikate të jetës së tij janë: vdekja e Diana Spencer (gruaja e Carlo) dhe transferimi jashtë shtetit i nipit të tij Princi Harry , pas martesës së tij me amerikanen Meghan Markle .

Artikuj të thelluar

 • 20 (+ 4) gjëra që nuk i dinit për mbretëreshën Elizabeth II
 • Dhuratat më kurioze që i janë bërë mbretëreshës Elizabeth
 • Elizabeth II, mbretëresha e rekordeve (libër)

Mbretëresha ndërroi jetë paqësisht në kështjellën e saj skoceze të Balmoralit, më 8 shtator 2022, në moshën 96-vjeçare.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .