Biografia e Fausto Bertinotti

 Biografia e Fausto Bertinotti

Glenn Norton

Biografia • Të drejtat globalizuese

Fausto Bertinotti, udhëheqësi i Rithemelimit Komunist, lindi më 22 mars 1940 në Sesto San Giovanni (MI).

Aktiviteti i tij politik filloi në vitin 1964 kur ai u bashkua me CGIL dhe u bë sekretar i Federatës lokale Italiane të Punëtorëve të Tekstilit (atëherë Fiot). Në vitin 1972 ai u bashkua me Partinë Komuniste Italiane, duke u mbështetur në rrymën e Pietro Ingrao. Pas një kohe të shkurtër në Partinë Socialiste Italiane, ai u transferua në Torino dhe u bë sekretar rajonal i CGIL (1975-1985).

Gjatë kësaj periudhe ai mori pjesë në protestat e punëtorëve të Fiat-it, të cilat përfunduan me pushtimin e fabrikës Mirafiori për 35 ditë (1980). Në vitin 1985 ai u zgjodh në sekretariatin kombëtar të CGIL, duke ndjekur fillimisht politikën industriale dhe më pas tregun e punës. Nëntë vjet më vonë ai lë zyrën e tij për t'u bashkuar me Partinë e Rithemelimit Komunist.

Më 23 janar 1994 u bë sekretar kombëtar i PRC dhe po atë vit u zgjodh deputet italian dhe europian. Në zgjedhjet politike të 96-ës ai nënshkroi një marrëveshje për t'u tërhequr nga qendra e majtë (Ulivo); Pakti parashikon që Rifondazione të mos paraqitet në njësitë elektorale me një anëtarë dhe që Ulivo t'u lërë dritën jeshile rreth njëzet e pesë kandidatëve nga Bertinotti që zgjidhen nën simbolin e "Përparimtarëve".

Me fitoren e Romano Prodit,Rifondazione bëhet pjesë e mazhorancës qeveritare, edhe nëse është një mbështetje e jashtme. Marrëdhënia me mazhorancën do të jetë gjithmonë shumë e tensionuar dhe në tetor 1998 Bertinotti, në mosmarrëveshje me ligjin e financave të propozuar nga ekzekutivi, shkakton krizën e qeverisë. Në ekstrem, Armando Cossutta dhe Oliviero Diliberto përpiqen të shpëtojnë ekzekutivin duke u shkëputur nga Rithemelimi Komunist dhe duke themeluar komunistët italianë. Për vetëm një votë, Prodi është i dëshpëruar.

Shiko gjithashtu: Biografia e Gué, historia, jeta, këngët dhe karriera e reperit (ish Gué Pequeno)

Së pari kongresi i tretë i PRC (dhjetor 1996) dhe i katërti më pas (mars 1999) konfirmoi Bertinottin si sekretar kombëtar. Në qershor 1999 ai u rizgjodh deputet evropian.

Për zgjedhjet politike të 2001, Bertinotti zgjodhi t'i përmbahej një "pakti mossulmimi" me qendrën e majtë, pa një marrëveshje reale për programin: përfaqësuesit e Rifondazione, d.m.th. nuk kishte asnjë kandidat në shumicë, por vetëm në pjesën proporcionale. Një lëvizje që sipas disave çoi në humbjen e koalicionit të drejtuar nga Francesco Rutelli, duke qenë se vetëm partia e Bertinottit kishte 5 për qind të votave.

Ai merr pjesë në marshimet kundër globalizimit që kundërshtojnë samitin e G8 të korrikut 2001 në Genova dhe, duke qenë se është në natyrën e tij si një njeri me përvojë të madhe brenda lëvizjeve të majta, ai shpejt bëhet një nga liderët e lëvizjes së rrugës për të sapolindurit.

Fausto Bertinotti ështëgjithashtu u angazhua në zgjerimin e disa eseve, që synonin ekspozimin e mendimeve të tij dhe zbulimin e ideve në të cilat ai beson. Ndër librat që ka botuar mund të përmendim: “La camera dei Lavori” (Ediesse); “Drejt demokracisë autoritare” (Datanews); "All Colors of Red" dhe "The Two Lefts" (të dyja Sperling & Kupfer).

Pas zgjedhjeve politike të vitit 2006 të fituara nga qendra e majtë, ai u emërua Kryetar i Dhomës së Deputetëve.

Në zgjedhjet politike të vitit 2008 ai u paraqit si kandidat për kryeministër për rreshtimin "E majta - Ylber"; Megjithatë, Bertinotti dhe partitë që e mbështesin atë, marrin një humbje të madhe që i lë jashtë parlamentit dhe senatit. Më pas ai shpalli tërheqjen e tij me fjalët e mëposhtme: " Historia ime e lidershipit politik përfundon këtu, për fat të keq me një disfatë [...] Unë po i lë rolet drejtuese, do të jem militant. Një akt ndershmërie intelektuale kërkon që ne ta njohim këtë humbje si të qartë, me përmasa të papritura që e bëjnë atë edhe më të gjerë ".

Shiko gjithashtu: Biografia e Heather Graham

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .