Rino Tommasi, biografi

 Rino Tommasi, biografi

Glenn Norton

Biografia • Tenisi, boksi dhe një jetë për sportin

  • Një talent i ri tenisi
  • Një karrierë si gazetar
  • Vitet 80
  • Vitet 90 dhe 2000

Rino Tommasi, emri i parë i të cilit është Salvatore, lindi më 23 shkurt 1934 në Verona, djali i Virgilio, një ish-atlet që gjithashtu mori pjesë në dy Olimpiada për një kohë të gjatë. specialist kërcimi (në 1924 në Paris dhe 1928 në Amsterdam).

E tij vjen nga një familje sportistësh: edhe xhaxhai i tij Angelo, në fakt, mori pjesë në një edicion të Lojërave Olimpike, atë të vitit 1932 të mbajtur në Los Anxhelos, duke provuar aftësinë në specialitetin e kërcimit së larti.

Në vitin 1948, në moshën vetëm katërmbëdhjetë vjeç, Rino Tommasi - i cili ndërkohë ishte transferuar në San Benedetto del Tronto me familjen e tij për të ndjekur të atin, një kontabilist dhe administrator i kompanisë i detyruar të lëvizte shpesh në punë - artikulli i tij i parë gazetaresk u botua në edicionin Marche të "Messaggero".

Një talent i ri tenisi

Duke u rritur me dëshirën për t'u bërë një gazetar sportiv , pasi u zhvendos përsëri dhe arriti në Milano, si një djalë Tommasi praktikonte tenis në më shumë se mirë (edhe pse i vetëdijshëm se nuk do të bëhet kurrë kampion): ndërmjet viteve 1951 dhe 1954 është klasifikuar në kategorinë e 3-të, ndërsa nga viti 1955 në kategorinë e dytë. Në të njëjtin vit, ai merrpjesë në Universiadën e San Sebastian, duke fituar një medalje bronzi në turneun teke.

Në vitin 1957 merr pjesë edhe në Universiadën e Parisit, duke arritur shkallën e tretë të podiumit në turneun e dyfishtë. Në total, në karrierën e tij universitare ai fitoi katër tituj kampion italian në kategori.

Karriera gazetare

Ndërkohë, ai vazhdoi të ecë edhe në rrugën e gazetarisë: në moshën nëntëmbëdhjetë vjeçare iu bashkua agjencisë gazetareske "Sportinformazioni", drejtuar nga Luigi Ferrario, e cila shërbente si Korrespondencë milaneze për gazetën sportive “Il Corriere dello Sport”.

I diplomuar në Shkenca Politike me një tezë kushtuar Organizatës Ndërkombëtare të Sportit , duke filluar nga viti 1959 Rino Tommasi ishte organizatori i parë i ndeshjeve të boksit në Itali, si dhe më i riu në botë.

Ndërkohë, ai vazhdoi karrierën e tij në botën e tenisit, duke u bërë president i Komitetit Rajonal të Fit të Lazios, Federata Italiane e Tenisit; në vitin 1966, ai iu bashkua Komisionit Teknik.

Në frontin gazetaresk, pasi kishte punuar për "Tuttosport", Tommasi filloi bashkëpunimin - duke filluar nga viti 1965 - me "La Gazzetta dello Sport". Në vitin 1968, presidenti i ekipit të futbollit të Lazios, Umberto Lenzini, një sipërmarrës italo-amerikan, e emëroi atë në krye të zyrës së shtypit.i klubit: Rino Tommasi megjithatë e lë atë rol tashmë pas një viti.

Duke filluar nga shtatori i vitit 1970, gazetari venecian botoi revistën e specializuar "Tennis Club", një e përmuajshme e cila do të botohej gjatë gjithë viteve 1970.

Vitet 80

Në vitin 1981 Tommasi u emërua drejtor i shërbimeve sportive për Canale 5, ndërsa një vit më pas u caktua nga ATP (Shoqata e Profesionistëve të Tenisit, d.m.th. shoqata që bashkon tenisistët profesionistë nga e gjithë bota) çmimin " Tenisti Shkrimtari i Vitit ", me votim të drejtpërdrejtë të tenistëve profesionistë.

Shiko gjithashtu: Dario Mangiaracina, biografia dhe historia Kush është Dario Mangiaracina (Përfaqësuesi i Listës)

Në vitet në vijim ai është krijues dhe prezantues - përsëri për rrjetet Fininvest - i " La grande boxe ", një revistë kushtuar boksit që transmetohet në baza javore. Me kalimin e viteve, Rino Tommasi u bë një nga komentatorët më të famshëm të tenisit - ai shpesh bashkohej me mikun e tij Gianni Clerici, herë të tjera me Ubaldo Scanagatta ose Roberto Lombardi - dhe të sportit në përgjithësi. Kritiku televiziv Aldo Grasso përcaktoi çiftin Tommasi-Clerici, etërit themelues të komentit modern për dy .

Në vitin 1985 ai redaktoi botimin italian të librit të Ken Thomas "Guide to American Football", botuar nga De Agostini, dhe në 1987 ai shkroi "La grande boxe" për Rizzoli.

Vitet 90 dhe 2000

Në vitin 1991 ai fitoi përsëri çmimin "Tenisti Shkrimtar i Vitit"i ATP-së dhe u zgjodh drejtor i shërbimeve sportive për Tele+ TV me pagesë. Dy vjet më vonë ai fitoi çmimin "Ron Bookman Media Excellence Award".

Në vitin 2004, së bashku me Matteo Dore, ka montuar DVD-të "Gli invincibili", "Emozioni azzurre", "Lufta kundër rekordit", "Çfarë historie!", "I grandi duelli", "Ajo lindi një yll", "E paharruara", "Ëndrrat e një jete", "Zemrat në stuhi", "Pa frymë", "Në portat e parajsës", "Drejt në zemër", "Biznes i madh", " Oda e gëzimit", "Surprizat e mëdha", "Kufijtë e të pamundurës" dhe "Emocionet e mëdha të sportit", shpërndarë nga "Gazzetta dello Sport" me bashkëpunimin e Rai Trade, ndërsa në vitin 2005 komentoi në DVD. "Giganti del ring: Marciano-Charles 1954, Ali-Williams 1966, Tyson-Thomas 1987", shpërndarë nga De Agostini.

Shiko gjithashtu: Biografia e Giacinto Facchetti

Në mars 2009 (viti në të cilin ai shkroi për Limina "Nga Kinshasa në Las Vegas nëpërmjet Wimbledon. Ndoshta unë kam parë shumë sport") ai filloi bashkëpunimin me Dahlia TV, një kanal dixhital tokësor për të cilin komenton ndeshjet e boksit; kjo eksperiencë përfundoi në shkurt 2011. Në atë vit, Rino Tommasi shkroi edhe parathënien dhe shtojcën e librit të Kasia Boddy "Historia e boksit: nga Greqia e lashtë te Mike Tyson", botuar. nga Odoya.

Me rastin e Lojërave Olimpike të Londrës 2012, ai u shpërblye zyrtarisht nga IOC, Komiteti OlimpikNdërkombëtar, si një nga gazetarët që kanë ndjekur numrin më të madh të edicioneve të recensionit me pesë rrethe (njëmbëdhjetë). Në të njëjtin vit, Limina botoi librin "Rankim i mallkuar. Mes boksit dhe tenisit, jeta dhe bëmat e 100 kampionëve". Në vitin 2014, vit në të cilin ai u festua për ditëlindjen e tij të tetëdhjetë, për botuesin Gargoyle ai krijoi librin "Muhamed Ali. Kampioni i fundit, më i madhi?".

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .