Biografia e Giacinto Facchetti

 Biografia e Giacinto Facchetti

Glenn Norton

Biografia • Lideri brenda dhe jashtë fushës

Një ditë, Helenio Herrera, duke parë një paraqitje të pakënaqshme nga një mbrojtës i krahut, tha: " Ky djalë do të jetë një shtyllë themelore e Interit tim " . I dobëti Giacinto Facchetti nga Bergamo, i lindur në Treviglio më 18 korrik 1942, po bënte debutimin e tij absolut në Serie A (21 maj 1961, Roma-Inter 0-2). Ai nuk e kishte bindur shumë, por kjo profeci doli të ishte mjaft e përshtatshme dhe pasi u fut në orarin që ishin Nerazzurri, ai pa kritikët të pendoheshin.

Shiko gjithashtu: Biografia e Italo Bocchino: historia, jeta dhe karriera

Tek Trevigliese në debutimin e tij, Giacinto Facchetti nuk ishte një mbrojtës i krahut, por një sulmues, por sapo mbërriti te Nerazzurri, Mago Herrera e vendosi atë në mbrojtje.

Dhurata e pozicionit të tij të mëparshëm, snap, ishte arma shtesë që ai kërkonte: një mbrojtës i krahut, i cili befas u bë anësor, duke përparuar deri në portën rivale.

Golashënues i papritur si dhe i fortë në rikuperime, Facchetti bëri emër shumë herët në skuadrën milaneze dhe e futi emrin e tij në të gjitha

bëmat e viteve të arta të Grande Interit.

Pa frikë se mos gabon, kushdo mund të thoshte se kishte një Para dhe Pas për Facchetti për rolin e mbrojtësit të majtë. Në fakt, ngjitja e tij u mor shumë shpejt në konsideratë nga Komisioneri i ri Teknik Edmondo Fabbri, i cili e thirri atë për kualifikueset e Kupës së Kombeve Evropiane më 27 mars 1963 kundërTurqia në Stamboll (Italia fitoi 1-0). Atij iu desh të priste 20 muaj për golin e tij të parë, duke thyer ngërçin në minutën e parë të ndeshjes eliminatore kundër Finlandës, e cila përfundoi 6-1 për Azzurrit.

Viti 1963 me Interin ishte i veçantë. Mbrojtësi i krahut nga Bergamo mori lëvdata në të gjitha gjuhët. Humbje të forta lindin për punësimin e tij në kombëtare në rolin mbrojtës, ku shpejtësia dozohet në një mënyrë krejt tjetër.

Lëvizshmëria që Fabbri shpresonte nga mbrojtësit e tij të krahut në ekipin kombëtar dhe që kishte Facchetti, nuk arriti, kryesisht sepse dy vitet e para në fanellën

blu nuk nënkuptonin për të kthesa e madhe që shumëkush e prisnin.

Risia e pozicionit të tij e bën të vuajë nga një dual i çuditshëm me Sandro Mazzola, nëse njëri nga të dy nuk shënon, flitet për krizë. Sikur të mos mjaftonte kjo frazë tërheqëse, marrëdhëniet mes tij dhe Fabrit përkeqësohen.

Gjithçka shpërthen pas miqësores së parë, biletat për Anglinë tashmë të siguruara. Ishte koha e duhur për ta bërë grupin e Interit të kalonte në kundërsulm pikërisht atëherë. Menaxheri pretendoi se ai nuk mund të transferonte një modul pa lojtarin kryesor - Suarez - dhe lojtarët (Corso dhe Facchetti para së gjithash) u ankuan për zgjedhjet e trajnerit nga Romagna.

" Futbolli i vërtetë italian është i Interit dhe jo i kombëtares italiane ", i hap zjarrinnë shtypin francez një - për të thënë të paktën - i pakënaqur Facchetti, i cili shpjegon se ai nuk shënoi gola, specialiteti i tij kryesor " sepse zoti Fabbri na ndalon të ecim përpara. Ai thjesht dëshiron të barazojë dhe me barazime vetëm ne nuk do të arrinim askund në Angli ".

Fjalë profetike. “Giacinto Magno”, siç e quajti gazetari i madh Gianni Brera, e pati të vështirë në Botërorin anglez, sidomos përballë rusit Cislenko, anësorit që shënoi golin e fitores së BRSS dhe jo më pak ndaj koreanëve. Kështu ai njolloset me rënien më të turpshme sportive të futbollit italian, por sërish ngrihet sërish. Pas Koresë ai u bë kapiten në moshën vetëm 24 vjeç dhe rifilloi rrugën me forcën e tij të zakonshme.

Ndërsa Interi në 1967 shkoi drejt Mantuas dhe nuk arriti të fitonte një hat-trick historik, Facchetti përparoi drejt lavdisë botërore. Dhe nëse dikush fillimisht dyshonte në rolin e tij dhe fliste për krizat dhe të ashtuquajturin "ushqim lufte", së shpejti duhej të ndryshonte mendje. Hakmarrja vjen me Kupën e parë Evropiane të Kombeve të fituar nga Italia (1968).

Një kupë e shënuar rastësisht, një gjysmëfinale e luajtur me hedhjen e një monedhe që e zgjodhi vetë Facchetti. Kapiten për të mirë dhe për të keq, pra, ai është ndër lojtarët e shquar që ka luajtur në të tre ekipet kombëtare: të rinjtë, B (1 lojë secili) dhe natyrisht A.

Në Meksikë, tre vjetmë vonë, dukej se ishte koha e duhur për t'u dukur. I humbur në fillim si pjesa më e madhe e Azzurrit për shkak të lartësisë, presionit dhe nxehtësisë, loja e tij u përmirësua gradualisht, madje edhe nëse finalja e pa me "animus pugnandi" të zakonshme, ajo përfundoi me një 4-1 të pafavorshëm për Azzurrit, por me krenari të ribërë.

Vite më vonë ai do të kujtonte: " Ata donin të më jepnin një dënim të përjetshëm kur Koreja na mundi në Angli dhe katër vjet më vonë, kur mundëm Gjermaninë 4-3 në Meksikë, duke arritur në finale me brazilianët , policia duhej të kryente një operacion sigurie për të mos lejuar tifozët të merrnin gruan time për të na sjellë në triumf. Megjithatë, mes shumë defekteve që ka, futbolli është një nga gjërat e pakta që i bën italianët të flasin mirë jashtë vendit ".

Garda e Vjetër e Interit mbyll ciklin e Herrerës: ai do të fitojë një Scudetto me Invernizzi në 1971, por nuk do të jetë kurrë njësoj. Giacinto e admiron Magjistarin

përtej çdo kufiri: vizioni dhe kompetenca e trajnerit të tij e lartësojnë atë. Ai bëhet mik me ta, këndon për bëmat e tyre, mbetet i magjepsur nga mënyra se si ata i qasen lojës.

Dhe Facchetti niset për rifillimin. Kupa e Botës në Gjermani është kënga e tij mjellmë, rreth tij, në Inter dhe në kombëtare, shoqëruesit e tij në shumë

beteja ikin ose dalin në pension. Dhe ai mbetet, i vetëdijshëm se ende mund të mohojë se kush ështëpërcakton të vjetra dhe të përfunduara.

Në mesin e viteve 1970, Facchetti i kërkoi Suárez - i cili ishte bërë trajner i Interit - të përpiqej ta bënte atë të luante si libero. Spanjolli mbetet i bindur për cilësitë e ish-shokut të tij: një celular pa pagesë, plastik, paksa shumë "kalorësi" për shijet e tij, por më në fund një pa pagesë. Në këtë cilësi ai rifitoi vendin që i takon dhe, në mënyrë të pabesueshme, u rikthye në kombëtare për të arritur në kampionatin e katërt botëror.

Ja ku vjen tragjedia. Duke luajtur për Inter Facchetti u lëndua dhe, duke shtrënguar dhëmbët, u rikthye, edhe pse jo në formë të mirë. Kur Enzo Bearzot thirri 22-shin për të shkuar në Argjentinë, në një akt të unitetit të madh dhe sinqeritetit sportiv, kapiteni i bëri të ditur se nuk ishte në kushte ideale dhe i kërkoi trajnerit të zgjidhte dikë tjetër në vend të tij.

Fachetti shkoi gjithsesi, si ekzekutiv shoqërues. Italia përfundoi e katërta.

Shiko gjithashtu: Gianluca Vacchi, biografi

Më 16 nëntor 1977, me 94 ndeshje si kapiten blu, Giacinto Facchetti u largua nga kombëtarja me këtë rekord, i cili më vonë u tejkalua vetëm nga Dino Zoff dhe Paolo Maldini.

Lamtumira e Interit erdhi më 7 maj 1978, me një fitore 2-1 ndaj Foggia: gjatë karrierës së tij të pastër Facchetti u përjashtua vetëm një herë. Ai fillon karrierën e tij menaxheriale; largohet nga Interi vetëm për të qenë nënkryetar i Atalantës, më pas i rikthehet dashurisë së tij të madhe.

Ai mban poste ekzekutivepërcjellje, ose përfaqësim jashtë vendit. Plani i Helenio Herrera për ta bërë atë trajner të Interit me të si drejtor teknik nuk do të jetë i suksesshëm.

Ai u bë përfaqësues i huaj i Interit, më pas zëvendës president i Atalantës. Ai u kthye në Milano në kompaninë Nerazzurri gjatë presidencës së Massimo Moratti me rolin e menaxherit të përgjithshëm.

Ai u emërua nënkryetar pas vdekjes së Peppino Prisco dhe më në fund president duke filluar nga muaji janar 2004, pas dorëheqjes së Massimo Moratti.

Faccheti ishte i sëmurë për disa muaj dhe vdiq më 4 shtator 2006.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .