Stefania Sandrelli, biografia: historia, jeta, filmi dhe karriera

 Stefania Sandrelli, biografia: historia, jeta, filmi dhe karriera

Glenn Norton

Biografia • Dashuritë e kinemasë

Stefania Sandrelli lindi më 5 qershor 1946 në Viareggio (Lucca). Prindërit e saj, Florìda dhe Otello, menaxhojnë një konvikt të vogël dhe Stefania, që në fëmijëri, ëndërron të studiojë vallëzim dhe muzikë në shkollën e maestro Ugo Dallara, në Genova, ashtu si vëllai i saj i madh, Sergio, i cili do të bëhet. një muzikant i vlerësuar. Por fati përfundon duke kënaqur pasionin e tij për kinemanë. Një pasion aq intensiv sa e shtynte të maskohej, për të hyrë në kinema duke shfaqur filma për të rritur. Jo vetëm kaq, Stefania teston talentin e saj si aktore duke xhiruar filma 8 mm me vëllain e saj.

Në vetëm pesëmbëdhjetë vjeç ajo fitoi një konkurs bukurie në qytetin e saj; është hapi i parë që e çon drejt botës së kinemasë. Në fakt, një fotograf që kalon nëpër Viareggio, Paolo Costa, i bën një foto që përfundon në të përjavshmen “Le Ore”. Pietro Germi pasi ka parë foton e thërret në audicion, por pret dy muaj para se të vendosë. Ndërkohë Stefania Sandrelli merr pjesë në dy filma: "Rinia në natë" nga Mario Sequi dhe "The Federal" nga Luciano Salce.

Megjithë zhgënjimin që Stefania nuk e pret, Germi vendos ta thërrasë për të luajtur në filmin e tij "Divorzio all'italiana" (1961), i cili më vonë fitoi një çmim Oscar për skenarin më të mirë. Ndërkohë Stefania Sandrelli, vetëm gjashtëmbëdhjetëvjeçare u dashurua marrëzisht me këngëtarin Gino Paoli, me të cilin jeton një lidhje intensive dashurie.

Germi shkruan sërish për filmin "Të joshur dhe të braktisur" (1964). Për xhirimet e filmit ajo detyrohet të largohet për në Siçili dhe largësia e vështirëson marrëdhënien me Gino Paolin, saqë në një moment dëshpërimi dhe mjegullimi nga abuzimi me alkoolin, plagoset me armë zjarri. Stefania nxiton në shtratin e tij dhe situata mes të dyve është zbutur edhe falë lindjes së vajzës së tyre Amanda në 1964; ajo do të bëhet e njohur edhe në botën e kinemasë, si Amanda Sandrelli, duke marrë mbiemrin e nënës.

Paqja mes Stefanias dhe këngëtares gjenoveze nuk zgjat shumë: të dy shpresojnë për një përfundim përfundimtar në vitin 1968. Nëse jeta e saj e dashurisë bëhet e vështirë, karriera e saj merr hov, qoftë edhe ndërkombëtarisht, me filmin "Konformisti " (1970) nga Bernardo Bertolucci. Performanca e suksesshme me Bertoluccin u pasua nga një sërë filmash të rëndësishëm si: "Ne e donim shumë njëri-tjetrin" (1974) nga Ettore Scola dhe "Ato raste të çuditshme" (1976) përkrah Alberto Sordit.

Ndërkohë Stefania Sandrelli u martua me sportistin Nicky Pende në vitin 1972, me të cilin lindi djalin e saj të dytë, Vito, në vitin 1974. Por Pende është një frekuentues i jetës së natës romake dhe marrëdhënia e tyre tashmë e vështirë është përfundimisht në krizë nga lidhja e shkurtër eStefania me aktorin francez Gerard Depardieu, u takua në xhirimet e filmit "Novecento" (1976) të Bernardo Bertolucci. Kështu ajo ndahet nga Pende pas vetëm katër vitesh martesë.

Që nga ky moment fillon një periudhë e ndërlikuar, e përbërë nga marrëdhënie të shkurtra me skulptorin nga Abruzzo Mario Ceroli, me producentin francez Humbert Balsan dhe me një mik të vjetër të fëmijërisë, Dodo Bertolli. Edhe nga pikëpamja e punës, aktorja bën zgjedhje të guximshme që e vendosin trupin e saj në qendër të aktrimit: në vitin 1983 xhiron filmin “The Key” të Tinto Brass. Filmi ka një sukses të madh në publik dhe tregon anën më transgresive të Stefanias, e cila tashmë është shfaqur në televizion plotësisht nudo në filmin "Lulu" (1980) të Mario Missiroli.

1983 ishte një vit i rëndësishëm edhe për jetën e tij private, pasi zbuloi dashurinë e padeklaruar të Xhovani Soldatit, djalit të shkrimtarit të njohur Mario Soldati. Giovanni bën gjithçka për ta pasur atë në versionin e tij televiziv të "Përrallat e Marshallit", bazuar në romanin e babait të tij me të njëjtin emër. Në xhirime regjisori deklaron veten dhe që nga ajo kohë të dy nuk janë ndarë më.

Pas përvojës së "Çelësi", Stefania Sandrelli i rikthehet aktrimit në filma jo-erotikë duke përfshirë "Mi face sue" (1984) nga Steno, "Segreti mister" (1985) nga Giuseppe Bertolucci, "Let's shpresoj se është një vajzë" (1986) nga Mario Monicelli, "Mignon ka filluar" (1988) ngaFrancesca Archibugi, "Për dashuri vetëm për dashuri" (1993) nga Giovanni Veronesi, "Dasma" (1998) nga Cristina Comencini, "La cena" (1998) nga Ettore Scola, "Puthja e fundit" (2001) nga Gabriele Muccino.

Në fillim të viteve nëntëdhjetë ajo iu rikthye zhveshjes për një rol filmi, duke luajtur rolin e një gruaje me një ngarkesë të fortë transgresive. Filmi, "Prosciutto Prosciutto" (1992), mban firmën e Bigas Luna dhe Stefania luan përkrah Penelope Cruz dhe Anna Galiena.

Shiko gjithashtu: Dario Vergassola, biografi

Përveç eksperiencave kinematografike, Stefania Sandrelli ka edhe eksperienca të shumta televizive si tre serialet e "Il maresciallo Rocca" dhe seriali "Il bello delle donne".

Në vitin 2010 ai bëri debutimin e tij regjisorial duke xhiruar filmin biografik "Christine Cristina", në të cilin vajza e tij Amanda Sandrelli luan protagonisten Cristina da Pizzano.

Ndër përpjekjet e saj kinematografike si aktore në vitet 2010 është filmi "Tutta Blame della Musica" (2011) i Ricky Tognazzi. Filmat e mëpasshëm janë "The extra day" (2011, nga Massimo Venier); "Peshku scallop" (2013, nga Maria Pia Cerulo); "Një çështje karma" (2017, nga Edoardo Falcone); “Krimi nuk tërhiqet” (2017, nga Fabio Fulco); "A casa tutti bene" (2018, nga Gabriele Muccino); "Good girls" (2019, nga Michela Andreozzi, me Ambra Angiolini dhe Ilenia Pastorelli ).

Në vitin 2021 merr pjesë në filmin "Ajo akoma më flet" nga Pupi.Shkoni përpara.

Shiko gjithashtu: Biografia e Dante Alighierit

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .