Biografia e Gianluca Pessotto

 Biografia e Gianluca Pessotto

Glenn Norton

Biografia • Inteligjenca e gjithanshme

Gianluca Pessotto lindi në Latisana, në provincën e Udine, më 11 gusht 1970. Ai filloi karrierën e tij si futbollist në kryeqytetin Lombard, në çerdhen e Milanos. Eksperienca e tij e radhës është në Varese, në Serinë C2, në ekipin e qytetit të së cilës luan 30 ndeshje; mbrojtës, shënon edhe një gol seri në sezonin 1989-1990.

Në 1991 u transferua në Massese dhe u ngjit në kategori; gjithsej 22 paraqitje dhe shënon një gol.

Ai më pas luajti në Serie B me Bologna dhe Hellas Verona.

Debutimi i tij në Serie A erdhi më 4 shtator 1994 me Torino (Torino-Inter: 0-2): ai luajti 32 ndeshje dhe shënoi një gol.

Pa ndërruar qytet, vitin e ardhshëm ai u ble nga Juventusi, ku do të luante deri në fund të karrierës së tij.

Ai është një nga të paktët futbollistë italianë që luan në ligën më të mirë që ka marrë një diplomë.

Shiko gjithashtu: Carlo Calenda, biografi

Me fanellën bardhezi ka fituar 6 kampionate, në sezonet 1996/97, 1997/98, 2001/02, 2002/03, 2004/05, 2005/06. Ai gjithashtu fitoi një Ligë të Kampionëve në 1996, një Superkupë Evropiane dhe një Kupë Ndërkontinentale, gjithashtu në 1996, një Kupë Intertoto në 1999 dhe tre Superkupa të Ligës së Italisë (1997, 2002 dhe 2003).

Shiko gjithashtu: Biografia e Chris Pine: Histori, Jeta dhe Karriera

Deri në vitin 2002, Gianluca Pessotto ishte një shtyllë e vërtetë e skuadrës: 173 centimetra me 72 kilogramë, ai ishte një mbrojtës i gjerë, i dyfishtë, i gjithanshëm, i aftë për të luajtur djathtas dhe majtas.majtas, efektiv në sulm, i paçmuar në fazën e mbulimit. Më pas për fat të keq ai pëson një dëmtim që e detyron të ndalet gjatë: do të jetë francezi Jonathan Zebina ai që do të plotësojë dhe vendoset në këtë rol.

Edhe në ekipin kombëtar, kontributi i Pessotto-s është thelbësor për cilësinë e tij: ai veshi fanellën blu 22 herë, duke marrë pjesë në kampionatin botëror 1998 (në Francë) dhe në kampionatet evropiane 2000 (Hollandë dhe Belgjikë).

Në vitin 2001 ai mori çmimin "Sedia d'Oro 2001", si "emigranti më i rëndësishëm i suksesshëm në futbollin Friulian".

Ishte në fund të vitit 2005 kur Pessotto njoftoi tërheqjen e tij të afërt nga skena konkurruese, e cila do të ndodhë në fund të sezonit, në maj 2006.

Menjëherë pas daljes në pension, Në lidhje me skandalin e përgjimeve telefonike që sheh të gjithë drejtuesit e lartë të Juventusit të japin dorëheqjen - përfshirë Moggi, Giraudo dhe Bettega - Gianluca Pessotto bëhet pjesë e klasës së re drejtuese të kompanisë, si menaxher ekipi. "Pesso", i mbiquajtur kështu nga tifozët dhe shokët e skuadrës, pati rastin të deklarojë: " Jam shumë i lumtur për këtë mundësi. Është një mundësi që më lejon të nis një karrierë të re dhe, në të njëjtën kohë, për të qëndruar në kontakt me skuadrën dhe për të qenë në gjendje të thith më mirë boshllëkun nga fusha e nis këtë aventurë me shumë entuziazëm dhe do të bëj gjithçka.për të përmbushur rolin e ri ".

Në fund të qershorit, ai pësoi një aksident të rëndë në Torino, duke u rrëzuar nga një dritare që i përket klubit të Juventusit. Solidariteti ndaj ish-lojtarit vjen nga shumë njerëz. çerek, jo më pak dashuria e lojtarëve të kombëtares, të cilët, të përfshirë në Kupën e Botës në Gjermani, shfaqin një flamur në fushë me një mesazh kushtuar Gianluca.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .