Jacovitti, biografi

 Jacovitti, biografi

Glenn Norton

Tabela e përmbajtjes

Biografia • Shkëlqyeshëm

Duhet rrëfyer hapur: ne të gjithë i kemi një borxh Jakovitit. Një borxh i humorit të mirë, imagjinatës, kreativitetit të aftë për të dhuruar orë të tëra argëtimi, pa i lënë asnjëherë asgjë asaj estetike vulgare dhe disi të përgjumur kur bëhet fjalë për komike.

Jo se Benito Jacovitti, i lindur më 9 mars 1923 në Termoli, në provincën e Campobasso, nuk ka mundur të shkojë përtej zhanreve dhe kufijve duke u dhënë pas shkeljeve të tij të guximshme artistike, si kur vendosi të ilustrojnë Kamasutrën "skandaloze". Ai ka ditur ta bëjë gjithmonë në emër të atij humori surreal dhe totalisht të shkëputur nga realiteti që vulos kodin e tij stilistik shumë personal. Ose si kur guxoi të përballej me atë monument të letërsisë fantastike që është “Pinocchio”, duke arritur të rinovonte traditën ikonografike të lidhur me personazhin e Carlo Collodi-t dhe duke i dhënë botimit një kryevepër të vërtetë ilustrimi.

Shiko gjithashtu: Edoardo Ponti, biografia: historia, jeta, filmi dhe kuriozitetet

Jacovitti mund të meritojë vetëm emërtimin e gjeniut, që padyshim ishte. Gjeni i çmendur dhe i çmendur, i aftë për të përcaktuar në mënyrë autonome stilin dhe parametrat, rregullat dhe devijimet përkatëse. Ata që e njohën atë në adoleshencën e tij të hershme mund të konfirmojnë vetëm këtë përkufizim.

Tashmë pak më shumë se një adoleshent ai po bashkëpunonte me të përjavshmen "Il Brivido" me karikatura humoristike ndërsa, në tetor 1940 (nështatëmbëdhjetë vjeç) mbërrin në “Vittorioso” duke krijuar personazhin e Pippos, së cilës i bashkohen së shpejti edhe dy djem të tjerë, Pertica dhe Palla, me të cilët do të formojnë treshen e famshme “3 P”.

Falë shpikësisë së tij të vërtetë të pandalshme lumore (dhe provat e prekshme do t'i ketë vetëm në fund të jetës së tij, përballë masës së pamasë të veprave të tij), ai shpejt u bë një nga kolonat e popullit javore katolike.

Me kalimin e viteve, Jacovitti u ka dhënë jetë dhjetëra personazheve, të lindur si në faqet e "Vittorioso" (si p.sh. 3 P i përmendur tashmë, ose kryepolici Cip dhe asistentja e tij e patundur Gallina, Mandrago Magjistari dhe 'Onorevole Tarzan', si për ata të "Giorno dei Ragazzi" (nga Cocco Bill shumë i njohur te fantastiko-shkencore Gionni Galassia te gazetari Tom Nosy) dhe të "Corriere dei Piccoli" (Zorry Kid, parodi e Zorro-s së famshme dhe Jack Mandolin, një kriminel fatkeq si i paaftë).

Shiko gjithashtu: Blanco (këngëtar): biografia, emri i vërtetë, karriera, këngët dhe gjërat e vogla

Më pas prodhimi i tij u artikulua në një sërë bashkëpunimesh në të gjithë bordin. Në vitin 1967 ai ofroi talentin e tij në të përmuajshmen ACI "L'automobile" ku botoi aventurat e Agatone; më pas duke filluar nga vitet '70 ai u "glorifikua" me bashkëpunime të shumta në kuadër të të përmuajshmes 'Linus', me regji të Oreste Del Buono dhe që synonte një publik mjaft të pjekur (në këtë drejtim është e nevojshme të përmendim disa ngabashkëpunime edhe me "Playmen").

Punon shumë edhe për reklama dhe tabela politike.

Gjithmonë në ato vite të arta, Jacovitti krijoi "Diariovitt"-in legjendar, ditarët shkollorë mbi të cilët studionin (si të thuash) breza të tërë italianësh.

Karikaturisti i paradoksit, i absurdit, i hundëve të rrumbullakëta të fryra si tullumbace, i sallamit dhe eshtrave të peshkut që dalin nga toka, Benito Jacovitti, i cili vdiq më 3 dhjetor 1997, ishte krijuesi i një origjinali. univers dhe i papërsëritshëm, një lloj vendi i çudirave ku çdo gjë është e mundur.

Për sa kohë që është jashtë kësaj bote.

Vincenzo Mollica shkroi për të:

Kritikëve të artit u vjen turp të thonë se Jacovitti ishte një gjeni, se ai solli një revolucion të madh me mënyrën e tij surreale të vizatimit të realitetit, se ky mjeshtër komik duhet studiuar. pikërisht ashtu siç duhet studiuar Pikaso.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .