Cesare Cremonini, biografia: kurrikula, këngët dhe karriera muzikore

 Cesare Cremonini, biografia: kurrikula, këngët dhe karriera muzikore

Glenn Norton

Biografia

 • Studime dhe trajnime artistike
 • Grupet e para
 • Karriera solo
 • Vitet 2010
 • The 2020

Cesare Cremonini është një nga personazhet e paktë italianë që, duke imituar rockers që përfunduan në legjendë, mund të mburret se është bërë një yll i vërtetë në mosha e butë as njëzet vjeç . Fillimisht i njohur si këngëtarja e Lunapop , më pas si një solist i rafinuar dhe poetik.

Cesare Cremonini

Studime dhe trajnime artistike

Cesare lindi më 27 mars 1980 në Bolonjë. Në moshën gjashtë vjeç ai u iniciua nga prindërit e tij (babai i tij ishte një dietolog i famshëm , ndërsa nëna e tij ishte një profesor ), të studionte piano dhe u regjistrua në një shkollë katolike. Me fjalë të tjera: tigri është i mbyllur në një kafaz.

Studimet serioze të muzikës klasike nuk i përshtaten personalitetit intolerant - dhe rock - të Cesare Cremonini. Përkundrazi, legjenda thotë se që në shkollën e mesme Cesare filloi të ndjente një lloj neverie ndaj instrumentit, aq sa donte të ndalonte së luajturi. Gjithashtu sepse prindërit e tij tani po mendonin seriozisht për ta regjistruar në Konservator, një perspektivë e tmerrshme për djalin.

Në fund arrihet një rrugë e mesme paqësore: Cesare nuk pushon së luajturi por vazhdon studimet private. Pa harruar se djalin e shpërqendronin të tjerëtdy nga pasionet e tij të forta, futbolli dhe vajzat .

Ngadalë, megjithatë, falë mbi të gjitha takimit me Mbretëreshën , Cremonini zbulon bashkimin shpërthyes që mund të krijohet midis fjalës dhe muzikë dhe, në mënyrë të zhdrejtë, vlerën e poezisë të cilën, si një Jim Morrison i ri, ai fillon ta shkruajë në sasi të mëdha.

Arritja në kompozimin e këngëve është një hap i shkurtër, siç është edhe shndërrimi i poemave në tekste .

Shiko gjithashtu: Biografia e José Carreras

Në valën e emocioneve të ngjallura nga Queen, me pak fjalë, (dhe nga ajo që do të bëhet legjenda e tij absolute, Freddie Mercury ), Cesare Cremonini fillon të ëndërrojë një grup të gjitha të tijat, një kompleks që mund t'i bëjë turmat delirante dhe të përmirësojë personalitetin e tij.

Grupet e para

Thënë kjo, disa vite më vonë ai formon Senza Filtro , së bashku me disa anëtarë të së ardhmes dhe më me fat Lùnapop , Gabriele dhe Lillo.

Cesare kompozon këngë si "Qualcosa di grande", "Vorrei" e shumë të tjera që do të përbëjnë shtyllën kurrizore të materialit që dekretoi suksesin e madh. Pavarësisht këtyre këngëve të shkëlqyera, megjithatë, performancat e grupit nuk u largohen nga pijet e zakonshme, klubet, festat e shkollës etj. Ne kemi nevojë për një producent të vendosur, një nga ata që takohen në historitë e rock .

Në vjeshtën e vitit 1997 ai u takua me Walter Mameli . Që atëherë, apartneritet që pas dy vitesh prodhon atë që do të jetë përmbajtja e ardhshme e albumit më të shitur " Squerez ", por mbi të gjitha singlit të parë ndonjëherë: " 50 Special ".

Javën e fundit të majit 1999, në marrëveshje me producentin e tij, ata vendosin t'i japin një emër këtij projekti: Lùnapop .

Nuk është as koha për të mbushur 18 dhe për të kaluar provimin e shkollës së mesme që Cesare Cremonini e gjen veten të katapultuar në një botë që vetëm disa javë më parë e kishte ëndërruar. Në tre vitet në vijim:

 • një milion disqe të shitura;
 • të gjitha çmimet e imagjinueshme;
 • një famë që ka shkuar shumë përtej muzikë;
 • një film;
 • kolona zanore;
 • turne triumfuese;
 • turne jashtë vendit.

Karriera solo

Cesare Cremonini është në fakt mendja krijuese e grupit dhe frontmani , pra fytyra më e njohur, lideri karizmatik, ai që njihet nga të gjithë, edhe nga ata. jo domosdoshmërisht fansa të Lùnapop. Një provë e mirë e popullaritetit të tij të fituar është fakti se ai është bërë dëshmues i disa reklamave të suksesshme.

Në vitin 2002 mbërrin vendimi për shpërbërjen e grupit , për shkak të disa mosmarrëveshjeve të brendshme. Ballo , miku dhe basisti i besuar qëndron me të për evolucionet e tij artistike si solist .

Tekson ainjë rritje dhe pjekuri e pazakontë artistike me albumet e tij në studio "Bagus" (2002), "Maggese" (2005) dhe "The first kiss on the Moon" (2008).

Në vitin 2009 botoi "Le ali sotto ai piedi", libri i tij i parë autobiografik .

Shiko gjithashtu: Biografia e Zoe Saldana

Vitet 2010

Ai gjithashtu shquhet si aktor në filmin "Një dashuri e përsosur" (2002, nga Valerio Andrei) ; roli i tij i parë kryesor erdhi në vitin 2011 me filmin "Zemra e madhe e vajzave" (nga regjisori bashkëqytetar Pupi Avati , me Micaela Ramazzotti ).

Punimet e tij të mëvonshme në studio marrin formën e albumeve "Theory of Colors" të vitit 2012, "Logico" të vitit 2014 dhe "Possibili scenarios" (2017).

Në nëntor 2019, me rastin e njëzet viteve të karrierës së tij , u publikua koleksioni "Cremonini 2C2C - The Best Of".

Vitet 2020

Në fillim të dhjetorit 2020 Cesare Cremonini boton librin e tij të dytë , me titull "Lërini të flasin. Çdo këngë është një histori". Në vëllim ai tregon se si lindën disa nga këngët e tij hit.

Në fund të verës 2021 ai njofton se është duke punuar për albumin e tij të shtatë: i parashikuar nga kënga "Colibrì", albumi titullohet "Vajza e së ardhmes".

Në fillim të vitit 2022, megjithatë, njoftohet se Cesare Cremonini do të jetë i pranishëm në Festivalin e 72-të të Sanremos në rolin e super të ftuarit .

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .