Biografia e Susanna Agnelli

 Biografia e Susanna Agnelli

Glenn Norton

Biografia • Një shekull italian

Susanna Agnelli lindi në Torino më 24 prill 1922, e bija e Edoardo Agnelli (1892-1935) dhe Virginia Bourbon del Monte (1899-1945); i treti nga shtatë fëmijët, së bashku me vëllezërit e saj Umberto dhe Gianni Agnelli, Susanna ishte një përfaqësuese kryesore e familjes Torino që zotëronte FIAT. Ishte vetëm 14 vjeç kur humbi babanë e tij në një aksident në det.

Njëzet vjeç, gjatë Luftës së Dytë Botërore ai iu bashkua Kryqit të Kuq për të sjellë ndihmën e tij në anijet që transportonin ushtarë të plagosur. Në fund të luftës ajo martohet me kontin Urbano Rattazzi me të cilin do të ketë gjashtë fëmijë: Ilaria, Samaritana, Cristiano (i cili në të ardhmen do të kujdeset për Fiat-in argjentinas në Buenos Aires), Delfina, Lupo dhe Priscilla. Çifti u divorcua në vitin 1975, pasi kishte jetuar për disa kohë në Argjentinë (deri në vitin 1960).

Iu përkushtua politikës dhe nga viti 1974 deri në vitin 1984 ishte kryetar i komunës Monte Argentario (Grosseto). Në vitin 1976 u zgjodh deputete, dhe në 1983 senatore në listat e Partisë Republikane Italiane.

Susanna Agnelli gjatë karrierës së saj politike parlamentare mbajti postin e Nënsekretares për Punët e Jashtme nga viti 1983 deri në vitin 1991, nën Presidencat e ndryshme të Këshillit.

Më pas ajo mbuloi rolin e Ministres së Punëve të Jashtme - gruaja e parë dhe e vetme në historinë italiane që hyri në Ministrinë e Punëve të Jashtme - gjatë qeverisë së udhëhequr nga Lamberto Dinindërmjet viteve 1995 dhe 1996.

Tashmë e diplomuar për letërsi, në vitin 1984 ajo mori një diplomë nderi në drejtësi nga Universiteti Mount Holyoke në Massachusetts (SHBA).

E zgjedhur në zgjedhjet evropiane të vitit 1979 për listat e PRI (Partia Republikane Italiane), në kuadër të Komunitetit ajo ishte anëtare e Komisionit për marrëdhëniet e jashtme ekonomike. Ai iu bashkua grupit parlamentar liberal demokrat, duke qëndruar në detyrë deri në tetor 1981.

Në vitet 70 ishte president i WWF dhe në vitet 80 ishte i vetmi anëtar italian i Komisionit Botëror të OKB-së për 'mjedisin. dhe zhvillimi' (Raporti Brundtland).

Shiko gjithashtu: George Stephenson, biografi

Ajo ka shkruar disa libra: si shkrimtare dhe kujtimtare ajo mbahet mend mbi të gjitha për autobiografinë e saj me titull "Ne kemi veshur rroba marinari" (1975), e cila u bë bestseller në Itali dhe jashtë saj. Ndër titujt e tjerë: "Drift People" (1980), "Remember Gualeguaychu" (1982), "Mirupafshim, lamtumirë dashuria ime e fundit" (1985). Për disa vite ai redaktoi edhe një rubrikë postare të titulluar "Risposte private" në revistën javore Oggi.

Susanna Agnelli ka qenë gjithashtu kryetare e Komitetit Drejtues të Telethon onlus, që nga fillimi i viteve 1990, kur maratona e bamirësisë mbërriti në Itali. Në vitin 1997 ai lindi fondacionin "Il faro", një organizatë që synon t'u mësojë një zanat të rinjve italianë dhe të huaj në vështirësi, duke i lejuar ata tëfitojnë aftësi profesionale të tregtueshme.

Shiko gjithashtu: Ciriaco De Mita, biografia: historia, jeta dhe karriera politike

Susanna Agnelli vdiq në Romë në moshën 87-vjeçare, më 15 maj 2009, në spitalin Gemelli, pasi u shtrua në spital për pasojat e një operacioni traumatik të pësuar disa javë më parë.

Gazetari Enzo Biagi ka mundur të shkruajë për të: " Ajo është një grua e guximshme që ka mbi të gjitha një meritë, sinqeritetin ".

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .