Biografia e Jo Squillo

 Biografia e Jo Squillo

Glenn Norton

Biografia

  • Debutimi muzikor
  • Albumi i parë
  • Jo Squillo në vitet 80
  • Vitet 90
  • Karriera si prezantuese televizive
  • Gjysma e dytë e viteve 90
  • Vitet 2000
  • Vitet 2010

Jo Squillo është emri skenik me të cilin Giovanna Coletti njihet. Karriera e saj në botën e argëtimit nisi si këngëtare dhe autore këngësh, për të vazhduar si prezantuese televizive, veçanërisht për transmetimet që lidhen me modën. E lindur në Milano më 22 qershor 1962, ajo ka një motër binjake të quajtur Paola.

Debutimi muzikor

Ai nuk ishte ende në moshë kur filloi aventura e tij në fushën muzikore; konteksti është ai i zhanrit punk, në modë nga fundi i viteve '70 dhe fillimi i viteve '80. Vetëm në vitin 1980 ai regjistroi 45 rpm të tij të parë që përmban këngët "Unë jam keq" dhe "Tmerr". Në këtë periudhë ajo ishte pjesë e grupit të femrave "Kandeggina Gang" , një formacion i lindur në qendrën sociale Santa Marta në Milano.

Angazhimi i Jo Squillo në këtë periudhë merr karakteristika të provokimit të fortë: në një koncert në mars 1980, për të nisur një mesazh anti-seksist, grupi hedh Tampax me njolla të kuqe. audienca e Piazza Duomo, në Milano. Disa muaj më vonë, në qershor, Jo Squillo ishte lideri i Rock Party , i cili u paraqit në zgjedhjet komunale.

E paradisko

Në 1981, si i rritur, ai u transferua në kompaninë e pavarur të diskografisë së sapothemeluar 20th Secret . Me të ai publikoi albumin e tij të parë solo "Vajzë pa frikë" . Vepra përmban gjashtëmbëdhjetë këngë të zhanrit punk rock. Përmbajtja nënvizon talentin e tij rebel dhe shpirtin e tij anarkik.

Suksesi i tij i parë është "Skizzo skizzo" . Këngë të tjera dalluese nga albumi, të cilat në këtë periudhë bëjnë bujë janë "Violentami" dhe "Orrore" .

Shiko gjithashtu: Biografia e Charles Bronson

Jo Squillo në vitet 80

Gjatë këtyre viteve ai eksperimentoi me rryma të ndryshme muzikore, duke përqafuar lëvizjen vala e re . Në vitin 1982 ai regjistroi 45 rpm "Africa" , kushtuar Nelson Mandelës. Në të njëjtin vit ai bashkëpunoi me grupin e Kaos Rock , të drejtuar nga shoku i tij historik, Gianni Muciaccia .

Në vitet në vijim, Jo Squillo publikoi këngën "Avventurieri" (1983) dhe albumin "Bizarre" (1984). Albumi përmban një nga këngët e tij më të famshme "I Love Muchacha" (e shkruar në katër gjuhë: italisht, frëngjisht, spanjisht dhe gjermanisht). Titulli në dukje është vetëm një referencë për dashurinë Sappic, në fakt një lojë fjalësh që merr emrin e të dashurit.

Më pas, ai paraqet një pjesë në latinisht dhe anglisht "O fortuna" , një riinterpretim i Carmina Burana. Në vitin 1988 ai i kushtoi një album temës së ekologjisë me titull "Terra Magica" , kushtuar mjeshtrit të tij Demetrio Stratos .

Pas pjesëmarrjes në Sanremo Rock në 1989, në vitin 1990 ai doli në skenën e Festivalbar për herë të pestë (me këngën e kërcimit "Whole Lotta Love" ).

Në vitet '90 filloi ajo që më pëlqen ta quaj jeta ime e dytë, e cila përmblidhet në një këngë që u bë një himn i vërtetë: Siamo Donne.

Vitet 90

One nga momentet më të larta në karrierën muzikore të Jo Squillo-s ndodhën në vitin 1991 kur ai arriti sukses të madh së bashku me Sabrina Salerno . Dy vajzat sjellin në Festivalin e Sanremos këngën "Siamo donne" - shkruar nga Jo squillo. Një vit më pas, në 1992, tashmë e përzgjedhur për të marrë pjesë sërish në Sanremo, ajo u përjashtua në momentin e fundit sepse pjesa "Me gusta il Movimento" nuk është një pjesë e re.

Jo Squillo me Sabrina Salerno

Albumi "Movimenti" gjithsesi ka dalë, një disk i orientuar kryesisht drejt tingujve pop dhe kërcimit . Gjithashtu në 1992 ajo luajti në filmin e Pier Francesco Pingitore "Gole roaring" , në të cilin ajo këndoi këngën "Timido" .

Karriera e saj si prezantuese televizive

Jo Squillo debutoi si prezantuese televizive në vitin 1993 kur prezantoi programe të ndryshme: "Il grande gioco dell'oca" në Rai 2, "Për të kapur një hajdut" në Canale 5, "Sanremo Giovani 1993" mëRai 1 dhe lajmet e rrjetit muzikor Videomusic.

U kthye në Festivalin e Sanremos 1993 me këngën "Balla italiano" ; pas Sanremos del në treg albumi i vetëtitulluar. Gjithashtu në këtë vit ai punoi për revistën historike për fëmijë "L'Intrepido" : duke iu përgjigjur postës së lexuesve dhe duke luajtur në një strip komik të titulluar "Aventurat e Jo Squillo" .

Në vitin 1994 ai publikoi një album tjetër, "2p LA - xy=(NOI)", i njohur më thjesht si Noi .

Gjysma e dytë e viteve '90

Në vitet në vijim ai publikoi vetëm këngë të rastësishme CD dhe disa koleksione, me shpërndarje shumë të kufizuar, duke u fokusuar kryesisht në karrierën e tij televizive. . Në vitin 1995 ai drejtoi "Bit Trip" për TV zvicerane. Në vitin 1996 ai drejtoi programin e modës "Kermesse" për Rai 1. Në vitin 1997 ai prezantoi "Një qytet për të kënduar" në Rete 4.

Në 1999 ai prezantoi programin javor "TV Moda" për Rete 4, kushtuar bota e modës, e cila shënon një pikë kthese në karrierën e Jo Squillo. Në fakt, nga kjo eksperiencë ka lindur edhe kanali tematik satelitor me të njëjtin emër, Class TV Moda , i transmetuar në Sky dhe me regji të saj.

Jo Squillo

Vitet 2000

Pas tre vitesh mungesë të botimeve diskografike, në vitin 2000 ai publikoi CD-në e vetme “Gratë në diell” . Në vitet në vijim ai regjistroi të rejakëngë të shoqëruara me video muzikore të përdorura si këngë me temë TV Moda , por nuk janë publikuar si teke.

Në vitin 2005 ai konkurroi në edicionin e dytë të reality show The fermë , të drejtuar nga Barbara d'Urso në Canale 5. Jo Squillo ndërmerr iniciativa në kundërshtim me rregulloret e transmetimit, duke organizuar grupi kolektiv i agjërimeve dhe meditimeve, dhe duke zënë një nga zonat e ndaluara: kështu ajo skualifikohet pothuajse menjëherë.

Pas dhjetë vitesh transmetim në Rete 4, duke filluar nga sezoni televiziv 2009-2010 TV Moda u zhvendos në Italia 1 në slotin e mëngjesit.

Vitet 2010

Nga 2010 deri në 2014 ai drejtoi programin "Doppi femme", së bashku me Maria Teresa Lamberti, në Rai Radio 1. Që nga shtatori 2011 TV Moda është transmetuar në rrjetet Mediaset në një formulë të rinovuar të titulluar ModaMania .

Shiko gjithashtu: Dimartino: biografia, historia, jeta dhe kuriozitetet rreth Antonio Di Martinos

Në shkurt 2012, ajo publikoi albumin e saj të shtatë, të titulluar "Siamo donne" : të gjitha këngët i referohen universit femëror. Në vjeshtën e vitit 2014 ai ishte në kastin e "Domenica In", ndër këngëtarët e talent show-t në kuadër të programit të titulluar Ende fluturoj , çiftëzohet me kantatën në zhvillim Carolina Russi.

Më 8 Mars 2015, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Gruas, ajo publikoi videoklipin e këngës së re kundër dhunës ndaj grave me titull "Lakafazi i dashurisë" . Një vit më pas ai realizoi Muri i kukullave , një dokumentar kundër feminicidit dhe dhunës ndaj grave, i prezantuar si paraprak në Romë Film Fest. Ai gjithashtu përsëriti në 2017 duke prezantuar gjatë Venecias Festivali i Filmit, dokumentari i tij i ri kundër dhunës ndaj grave, me titull Futuro è donna .

Nga shtatori 2018, ai iu bashkua kastit të edicionit të shtatë të Detto fatto , drejtuar nga Bianca Guaccero në Rai 2; Jo Squillo ndërhyn si eksperte e modës. Ajo e ndërpret këtë aktivitet në fillim të vitit 2019 për të marrë pjesë si konkurrente në edicionin e 14-të të reality show-t L'isola të famshmes , realizuar në Canale 5 nga Alessia Marcuzzi: ndër konkurrentët e tjerë është edhe bashkëkohorja Grecia Colmenares .

Në shtator 2021 ajo mori pjesë si konkurrente në Big Brother VIP 6 .

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .