Biografia e Massimiliano Allegrit

 Biografia e Massimiliano Allegrit

Glenn Norton

Biografia • Futbolli lart e poshtë në Itali

Massimiliano Allegri lindi në Livorno më 11 gusht 1967. Ai e filloi karrierën e tij si futbollist me Cuoiopelli, në kategorinë Ndërrajonale në sezonin 1984-1985. Ai luajti tre sezone në Livorno, më pas bëri debutimin e tij (11 qershor 1989) në Serie A me fanellën e Pizës, në një ndeshje kundër Milanit. Sezoni i tij i parë në kategorinë më të lartë kombëtare numëroi vetëm dy paraqitje dhe në fund të kampionatit u rikthye në Livorno për të luajtur në Serinë C2.

Një vit më vonë ai u transferua në Serie C1 për të luajtur për Pavia; në vitin 1991 ai u transferua në Pescara ku u stërvit nën drejtimin e z. Galeone: ekipi fitoi promovimin në Serinë A. Me fanellën bardheblu të Pescara-s, Allegri luajti sezonin e tij më të mirë në Serinë A, duke shënuar dymbëdhjetë gola në tridhjetë e një lojëra.

Më pas ndoqën tre sezone të tjera në krye me Cagliari; ai u kthye në Serie B në tetor 1995 kur u transferua në Perugia. Me Grifonin Umbrian ai fiton një ngjitje të re në Serinë A: në sezonin e ri luan pesëmbëdhjetë ndeshje dhe shënon tre gola; më pas Allegri u shit në Padova (janar 1997). Ai luajti dy gjysmë kampionate në Serinë B përpara se të kthehej në Serie A me Napolin, me të cilin luajti ndeshjet e tij të fundit në divizionin e lartë.

Ai ende mban fanellën e Pescara-s dhe më pas atë të Pistoiese. Më pas përfundon karrieranë zonën Aglianese, mes Serisë D dhe C2. Allegri e mbylli karrierën e tij në 2003 me 374 ndeshje dhe 56 gola në meritë, 19 prej të cilëve në Serie A.

Karriera e tij si trajner filloi menjëherë, në stolin e formacionit të tij të fundit, Aglianese, për sezonin 2003- 2004 në Serinë C2. Më pas ai vazhdoi si trajner Spal, pastaj Grosseto në Serinë C1; në 2007 ai u shfajësua dhe u zëvendësua nga Antonello Cuccureddu.

Allegri u thirr për të trajnuar Sassuolo në Serinë C1: ai bëri një sukses dhe udhëhoqi skuadrën në të njëjtin sezon drejt një promovimi historik në Serinë B, duke fituar gjithashtu Superkupën e Serisë C1.

Në nëntor 2008 Massimiliano Allegri u nderua me çmimin "Panchina d'oro" si trajneri më i mirë i Lega Pro Prima Divisione (ish seria C1) pas punës së tij të shkëlqyer në krye i Sassuolos.

Më 29 maj 2008, ai nënshkroi një kontratë vjetore me Cagliari: ishte angazhimi i tij i parë si trajner i Serisë A. Sezoni 2008-2009 filloi shumë keq për ekipin, megjithatë klubi kishte besim të plotë te Allegri , të cilët i bëjnë skuadrës një ngjitje që i lejon atij të shënojë 34 pikë në 17 ndeshje, duke u ngjitur në vendin e shtatë të renditjes (në ditën e dytë të raundit të dytë).

Cagliari mbetet në ligën e parë dhe Allegri mbetet në krye të Sardenjës edhe për sezonin 2009-2010.

Në fillim të shkurtit 2010 ai vjenakorduar me çmimin "Panchina d'oro" me votën e teknikëve të Serisë A dhe Serie B, si trajneri më i mirë i sezonit 2008-2009.

Megjithatë, trajneri nga Livorno u shkarkua nga Cagliari më 13 Prill 2010, pas nëntë ndeshjesh pa fitore.

Më 25 qershor 2010, Milan njoftoi nënshkrimin e Massimiliano Allegri. Debutimi zyrtar erdhi më 29 gusht 2010, në ndeshjen e ligës së parë kundër Lecce, në të cilën Milan fitoi me rezultatin 4 -0. Me meritë të madhe ai e çon skuadrën drejt fitores së Scudetto-s së 18-të të klubit AC Milan.

Massimiliano Allegri qëndroi në stolin e Milanit deri në vitin 2013, përpara se të kalonte te Roma. Në korrik 2014, pas dorëheqjes së papritur të Antonio Contes nga Juventus, u njoftua se Allegri do të ishte pasardhësi i tij.

Në pranverën e vitit 2015, ai fitoi Scudetton dhe udhëhoqi Juventusin për të luajtur në finalen e Champions League pas dymbëdhjetë vjetësh. Që kur ka qenë në krye të Juventusit, palmaret e tij kanë qenë super të pasura: katër Scudetti (nga 2015 në 2018), katër Kupa të Italisë radhazi (nga 2015 në 2018), një Superkupë Italiane (2015) dhe dy UEFA Champions League. finalet (2014-2015 dhe 2016-2017).

Në verën e vitit 2017 u bë e ditur lidhja e tij sentimentale me aktoren Ambra Angiolini .

Shiko gjithashtu: Will Smith, biografia: filma, karriera, jeta private

Në Mars 2018 ai u shpërblye për herë të tretë në karrierën e tij me Panchina d'oro .

Shiko gjithashtu: Biografia e Georg Cantor

E pestaViti i Allegrit në Juve (2018-2019) pa skuadrën bardhezi të fitojë Superkupën e saj të tetë të Italisë dhe Scudetton e tetë radhazi: kjo e fundit nuk është vetëm një rekord në historinë e Serisë A, por edhe të kampionateve të mëdha kombëtare në Evropë. . Pavarësisht kësaj, në fund të sezonit vjen përjashtimi. Allegri e lë Juventusin në podiumin e trajnerëve më të suksesshëm në historinë e klubit, pas vetëm Marcello Lippi dhe Giovanni Trapattoni.

Kthehet në Juve pas dy vitesh: në fund të majit 2021 Massimiliano Allegri nënshkruan për të zëvendësuar Andrea Pirlo dhe kështu kthehet në stolin e Juventusit.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .