Gianni Clerici, biografia: historia dhe karriera

 Gianni Clerici, biografia: historia dhe karriera

Glenn Norton

Biografia

  • Gianni Clerici në vitet 70 dhe 80
  • Vitet 90 dhe 2000
  • Në historinë e tenisit
  • Vitet 2010

Giovanni Clerici, i njohur si Gianni, lindi më 24 korrik 1930 në Como. Si djalë ai luajti tenis duke marrë rezultate më shumë se të moderuara: së bashku me Fausto Gardinin, në 1947 dhe 1948 fitoi dy tituj kombëtarë për të rinj në dyshe, ndërsa në vitin 1950 arriti në finale në turneun kombëtar të të rinjve në teke dhe në Vichy fitoi Kupa Galea.

Në vitin 1951 Gianni Clerici filloi të bashkëpunonte me "Gazzetta dello Sport"; vitin e ardhshëm ai fitoi turneun e Monte Carlo New Eve Tournament dhe në 1953 ai luajti raundin e parë të turneut Wimbledon. Pas kësaj ai ndërpret bashkëpunimin me gazetën “Gazzetta dello Sport” dhe nis punën për “Sport Giallo” dhe për “Il Mondo”. Në vitin 1956 u punësua në "Giorno", për të cilën u bë korrespondent dhe kolumnist.

Gianni Clerici në vitet '70 dhe '80

Në vitin 1972 ai botoi "Il tennis facile" për Arnoldo Mondadori Editore, pasuar dy vjet më vonë nga "Kur vjen e hëna", në të cilën ai prezanton "E bardhë gjeste”, një roman me ambient tenisi, bashkë me “Kllounët e tjerë” dhe “Fuori rosa”, histori të futura në botën e futbollit.

Shiko gjithashtu: Larry Page, biografi

Në vitet në vijim, gazetari lombard botoi, përsëri me Arnoldo Mondadori Editore, "500 vjet tenis" dhe " Tenisi i madh ". Në vitin 1987 (viti në të cilin e tijloja "Ottaviano e Cleopatra" fiton çmimin Vallecorsi), me këshillën e Bud Collins, me rastin e US Open, Gianni Clerici shkon për të parë një ndeshje të turneut të të rinjve që sheh atë që konsiderohet si talenti i ardhshëm i tenisit amerikan, Michael Chang. Clerici, megjithatë, mbetet i impresionuar pozitivisht nga sfiduesi i Chang, Pete Sampras , duke i sugjeruar Sergio Tacchini-t që ta nënshkruajë atë.

Në vitin 1988 gazetari nga Komoja botoi romanin "Cuor di gorilla" dhe la "Giorno" për në "Repubblica".

Vitet 90 dhe 2000

Në këto vite ai u bashkua me Rino Tommasi duke importuar komentin me dy burra në tenis në Itali.

Në vitin 1995 me Baldini & Castoldi ka mundësinë të botojë përmbledhjen me tre romane të shkurtra "I gesti bianchi", ku përfshihen "Alassio 1939", "Costa Azzurra 1950" dhe "Londër 1960". Në të njëjtën periudhë ai shkruan dramën "Tenez tenis", e cila prezantohet në Bienalen e Venecias.

Gianni Clerici

Disa vite më vonë ai përfundoi romanin "Il giovin Signore", botuar nga Baldini & Castoldi. Në vitin 2000 Gianni Clerici iu rikthye shkrimit për teatrin me "Suzanne Lenglen", i cili u vu në skenë në Teatro Belli në Romë. Libri i vitit 2002 "Divina. Suzanne Lenglen, tenistja më e madheshekulli", botuar nga Corbaccio.

Pasi shkroi romanin "Alassio 1939" për Baldinin & Castoldi dhe "Erba rossa" për Fazin, në vitin 2005, Clerici u fut edhe në poezi, me përmbledhjen e kompozimeve "Postumo in vita”, botim Sartorio Në vitin 2006 shkroi përmbledhjen me tregime “Zop. Histori të dykëmbëshëve dhe kafshëve të tjera".

Në historinë e tenisit

Falë karrierës së tij të gjatë dhe përvojës së tij, përsëri në vitin 2006 ai u përfshi në Hall of Fame në tenisin botëror: ai është italiani i dytë që fiton këtë njohje pas Nicola Pietrangeli. Në fakt, Gianni Clerici konsiderohej një nga ekspertët më të mëdhenj të tenisit në botë.

Vitin pasues vepra e tij teatrale "Mussolini the last night" vihet në skenë në Teatro Valle në Romë, ndërsa Rizzoli boton librin me të njëjtin emër; i njëjti botues boton "Një natë me Mona Lizën" në 2008.

The Vitet 2010

Në vitin 2010 u botua " Tregimtari i palodhur - Gianni Clerici shkrimtari, poeti, gazetari ", një biografi e autorizuar e shkruar për Lettere Firenze nga Piero Pardini dhe Veronica Lavenia. " Gianni Clerici në Internationals të Italisë. Kronikat e Shkrimtarit. 1930-2010 ".

Wimbledon është më shumë se një turne, është një fe. Njerëzit shkojnë atje, rreshtohen në portat për dynetë më parë, por jo vetëm për të parë Nadalin dhe jo Federerin. Wimbledon është Vatikani i tenisit. Është njësoj si të shkosh në një pelegrinazh në Shën Pjetrin për një katolik.

Vitin pasardhës, kolumnisti i "Republikës" botoi poezitë që përmban "Tingulli i ngjyrës" për Fandango: në 2012, i njëjti botim. Shtëpia shpërndau romanin "Australia Felix", i cili i paraprin botimit nga Mondadori të "Wimbledon. Gjashtëdhjetë vjet histori e turneut më të rëndësishëm në botë". Në vitin 2015 Clerici botoi autobiografinë "Ajo e tenisit. Historia e jetës sime dhe e njerëzve më të njohur se unë", botuar nga Mondadori.

Shiko gjithashtu: Biografia e Karolina Kurkovës

Gianni Clerici vdiq më 6 qershor 2022 në moshën 91 vjeçare, në Bellagio, në liqenin e Komos.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .