Џани Клеричи, биографија: историја и кариера

 Џани Клеричи, биографија: историја и кариера

Glenn Norton

Биографија

  • Џани Клеричи во 70-тите и 80-тите
  • 90-тите и 2000-тите
  • Во историјата на тенисот
  • 2010-тите

Џовани Клеричи, познат како Џани, е роден на 24 јули 1930 година во Комо. Како момче играше тенис добивајќи повеќе од умерени резултати: заедно со Фаусто Гардини, во 1947 и 1948 година освои две национални јуниорски титули во двојки, додека во 1950 година стигна до финалето на националниот јуниорски турнир во сингл и во Виши го освои Галеа куп.

Во 1951 година Џани Клеричи започна да соработува со „Газета дело спорт“; следната година го освоил турнирот во Монте Карло за нова вечер и во 1953 година го играл првото коло на турнирот Вимблдон. После тоа ја прекинува соработката со „Газета дело спорт“ и почнува да работи за „Спорт Џало“ и за „Ил Мондо“. Во 1956 година бил ангажиран во „Џорно“, за што станал дописник и колумнист.

Џани Клеричи во 70-тите и 80-тите

Во 1972 година ја објави „Il tennis facile“ за Арнолдо Мондадори Едиторе, по две години подоцна „Кога доаѓа понеделник“, во која ја презентира „Белата гестови“, роман со тениски амбиент, заедно со „Други кловнови“ и „Фуори роса“, приказни вметнати во светот на фудбалот.

Во следните години, новинарот од Ломбард ги објави, повторно со Арнолдо Мондадори Едиторе, „500 години тенис“ и „ Големиот тенис “. Во 1987 година (година во која неговиотпретставата „Отавијано и Клеопатра“ ја добива наградата Валекорси), по совет на Бад Колинс, по повод Отвореното првенство на САД, Џани Клеричи оди да гледа натпревар на јуниорскиот турнир кој го гледа она што се смета за иден талент на американскиот тенис, Мајкл Чанг. Клеричи, сепак, останува позитивно импресиониран од предизвикувачот на Чанг, Пит Сампрас , предлагајќи му на Серхио Тачини да го ангажира.

Во 1988 година, новинарот од Комо го објави романот „Cuor di gorilla“ и го напушти „Џорно“ во „Република“.

90-тите и 2000-тите

Во овие години тој се здружи со Рино Томаси увезувајќи го коментарот за двајца луѓе во тенисот во Италија.

Во 1995 година со Балдини & засилувач; Кастолди има можност да ја објави збирката од три кратки романи „I gesti bianchi“, во која се вклучени „Alassio 1939“, „Costa Azzurra 1950“ и „London 1960“. Во истиот период ја пишува драмата „Тенес тенис“, која се претставува на Венециското биенале.

Џани Клеричи

Неколку години подоцна го заврши романот „Il giovin Signore“, објавен од Baldini & Кастолди. Во 2000 година Џани Клеричи се вратил на пишувањето за театарот со „Сузан Ленглен“, која била поставена на сцената на Театро Бели во Рим. Книгата од 2002 година „Дивина. Сузан Ленглен, најголемата тенисеркавек“, во издание на Корбачо.

По пишувањето на романот „Аласио 1939“ за Балдини и Кастолди и „Ерба роса“ за Фази, во 2005 година Клеричи дури се впушти во поезијата, со збирката композиции „Постумо во вита“, во издание на Сарторио Во 2006 година ја напишал збирката раскази „Зоолошка градина. Приказни за двопеци и други животни".

Во историјата на тенисот

Благодарение на неговата долга кариера и неговото искуство, повторно во 2006 година тој беше вклучен во Куќата на славните во светскиот тенис: тој е вториот Италијанец кој го добил ова признание по Никола Пиетранџели. Всушност, Џани Клеричи важеше за еден од најголемите тениски експерти во светот.

Следната година неговото дело театарско дело „Мусолини последната ноќ“ е поставено во Театро Вале во Рим, додека Рицоли ја издава истоимената книга; истиот издавач ја објавува „Ноќ со Мона Лиза“ во 2008 година.

Исто така види: Биографија на Ив Сен Лоран

2010-ти

Во 2010 година беше објавен „ Неуморниот раскажувач - Џани Клеричи писателот, поетот, новинарот “, авторизирана биографија напишана за Lettere Firenze од Пјеро Пардини и Вероника Лавенија. „ Џани Клеричи на Интернационалите на Италија. Летописи на писарот. 1930-2010 ".

Вимблдон е повеќе од турнир, тоа е религија. Луѓето одат таму, се редат пред портите за двајцаноќи претходно, но не само да одиме да го видиме Надал наместо Федерер. Вимблдон е Ватикан на тенисот. Тоа е како да одите на аџилак во Свети Петар за католик.

Следната година, колумнистот на „Република“ ги објави песните содржани во „Звукот на бојата“ за Фанданго: во 2012 година, истото издаваштво хаус го дистрибуираше романот „Австралија Феликс“, кој му претходи на објавувањето од Мондадори на „Вимблдон. Шеесет години историја на најважниот турнир во светот“. Во 2015 година, Клеричи ја објави автобиографијата „Тоа на тенисот. Историја на мојот живот и на луѓето попознати од мене“, издадена од Мондадори.

Џани Клеричи почина на 6 јуни 2022 година на 91-годишна возраст, во Белаџо, на езерото Комо.

Исто така види: Аланис Морисет, биографија

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .