Biografia e Ray Charles

 Biografia e Ray Charles

Glenn Norton

Tabela e përmbajtjes

Biografia • Gjeniu

Ray Charles Robinson lindi në Albany, Georgia më 23 shtator 1930. Ai filloi të këndonte në kishë si fëmijë, por rreth moshës pesë vjeç ai pësoi probleme serioze me shikimin, të cilat brenda disa muaj do ta çojnë në verbëri.

Shiko gjithashtu: Biografia e Teddy Reno: historia, jeta, këngët dhe gjërat e vogla

"Gjeniu", siç është riemëruar nga ata që e njohin mirë që në fillimet e tij, krijoi grupin e tij të parë, "McSon Trio" në vitin 1947, në stilin e të famshmit "Nat King Cole trio". ".

Ray Charles mund të frymëzohej vetëm nga ky gjigant i muzikës, ai që nga shumë njerëz përmendet si paraardhësi i vërtetë i muzikës soul, autor i këngëve të paharrueshme si "I got the woman" ose "Unforgettable" . Të gjitha këngët që tregojnë se si Mbreti Cole arriti të transformojë muzikën e ungjillit (të traditës thelbësisht fetare), në diçka laike, por po aq shpirtërore.

Të gjitha aspektet që kanë ndikuar thellësisht në evolucionin artistik të "Gjeniut", i cili falë talentit të tij të madh vokal, ishte në gjendje të transformonte çdo këngë (qoftë bluz, pop apo country), në një përvojë intime. dhe të brendshme.

Disku i parë, "Confession Blues" (për Swingtime) është i vitit 1949. Transformimet fillojnë kur Ray Charles merr pjesë në sesionin Guitar Slim i cili do t'i japë jetë të shkëlqyerit "The things I used to do". Hiti i tij i parë i madh, "I got a woman" (1954) është një shembull kryesor i këtyre cilësivetë përshkruara më sipër, më pas të përsëritura nga këngë të tjera të shumta ndër të cilat është e nevojshme të përmendim "Talkin 'bout you", "This little girl of mine" dhe "Hallelujah I love her so". Në të gjitha këto pjesë, Charles interpreton një nga ndryshimet më domethënëse në evolucionin dhe historinë e Black Music, me një stil që e afron shumë me botën e xhazit dhe praktikën e improvizimit. Nuk është rastësi që disa nga performancat e tij në festivalet e njohura të xhazit mbeten të paharrueshme, të mbushura me njohës me veshë shumë të trajnuar të gatshëm për të shtypur pamëshirshëm këdo që nuk i përmbush pritshmëritë e tyre.

Më vonë Ray Charles u zhvendos në brigjet më të buta, duke e kthyer muzikën e tij drejt një stili orkestral pop-orkestral që pothuajse përfundimisht e distancoi atë nga ato karakteristika që ai kishte krijuar vetë. Hite të mëdha të kohës janë "Georgia on my mind" magjike dhe "I can't stop love you" nga viti 1962.

Rreth mesit të viteve '60 ai u mundua nga problemet fizike dhe problemet me ligjin e shkaktuar nga përdorimi i rëndë i drogës që filloi në Seattle dhe u ndërpre përfundimisht vitet e fundit.

Në vitin 1980 ai mori pjesë në filmin kult "The Blues Brothers" (film kult i John Landis, me John Belushi dhe Dan Aykroyd), një film që rinovoi shumë figurën e tij të pamasë.

Atëherë diçka duhet të jetë thyer brenda tij: për një kohë të gjatë gjeniu ishpirti ka munguar si në skenë ashtu edhe në dhomat e regjistrimit, duke propozuar vetëm herë pas here perlat e së shkuarës dhe duke i detyruar fansat t'i drejtohen diskografisë së tij, sado të pasur, të përbërë nga dhjetëra disqe.

U nda nga jeta më 10 qershor 2004 në Beverly Hills, Kaliforni, në moshën 73 vjeçare, nga komplikimet e sëmundjes së mëlçisë.

Shiko gjithashtu: Biografia e Carlo Verdone

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .