Biografia e John Cusack

 Biografia e John Cusack

Glenn Norton

Biografia

  • Filmat e parë të rëndësishëm
  • Vitet 2000
  • Vitet 2010

John Paul Cusack lindi më 28 qershor 1966 në Evanston, Illinois, në një familje katolike: nëna, Ann Paula, është një ish-mësuese matematike dhe aktiviste politike; babai, Richard, është një aktor dhe regjisor dokumentarësh, pronar i një kompanie prodhimi filmash.

John u diplomua në shkollën e mesme Evanston Township në 1984, ku u takua me Jeremy Piven, dhe më pas ndoqi Universitetin e Nju Jorkut; megjithatë, ai qëndron atje vetëm për një vit.

Në atë periudhë (rreth mesit të viteve tetëdhjetë), në fakt, ai fitoi njëfarë famë duke u shfaqur në disa filma adoleshente, duke përfshirë "Better Off Dead", "Sixteen Candles" dhe "The Sure Thing". si dhe te "One Crazy Summer".

Në vitin 1988 John Cusack shfaqet gjithashtu në një videoklip të Tendencave Suicidal, për këngën "Trip at the Brain", ndërsa vitin e ardhshëm ai luajti për Cameron Crowe në "Say Anything" , si Lloyd Dobler.

Shiko gjithashtu: Daniele Adani, biografia: historia, karriera dhe kuriozitetet

Filmat e parë të rëndësishëm

Në fund të viteve tetëdhjetë dhe në fillim të viteve nëntëdhjetë, rolet e tij fillojnë të bëhen gjithnjë e më të rëndësishme: kjo ndodh, për shembull, në "Ngjyrat e vërteta". ", një film politik, dhe në thriller "The Grifters". John Cusack është i pranishëm, pra, në "Bullets Over Broadway" (titulli italian: "Pallottole su Broadway"), komedi nga Woody Allen,dhe në "The Road to Wellville" (titulli italian: "Morti di salute"), nga Alan Parker, edhe pse suksesi i madh në arkë materializohet mbi të gjitha me "Grosse Pointe Blank", një komedi e errët e vitit 1997, në të cilën ai shoku Jeremy Piven dhe motra e tij Joan Cusack.

Më vonë, aktori i Illinois mori pjesë në "Con Air", nga Simon West, dhe në "Midnight in the Garden of Good and Evil" (titulli italian: "Mezzanotte nel giardino del bene e del bad") , nga Clint Eastwood, përpara se të drejtohej nga Paul Quinn në "This is My Father" dhe mbi të gjitha nga Terrence Malick në "The Thin Red Line".

Pasi luajti në "Pushing Tin" (titulli origjinal: "Falso Tracing"), në "Being John Malkovich" (titulli italian: "Essere John Malkovich") dhe në "High Fidelity" (titulli italian: "High Fidelity"), John Cusack punon në "America's Sweethearts" (titulli origjinal: "The perfect lovers"), nga Joe Roth, dhe në "Serendipity" (titulli italian: "Serendipity - Kur dashuria është magji") nga Peter Chelsom. .

Më vonë i jep Spike Jonze-s një skenë për "Adaptation" (titulli në anglisht: "The Orchid Thief"), pasi ai luan rolin e një tregtari arti hebre që mentoron një të ri Adolf Hitler në "Max".

Vitet 2000

Në vitin 2003 ai ishte në ekranet me "Runaway Jury" (titulli italian: "La giuria"), nga GaryFleder, dhe me "Identity" (titulli italian: "Identità"), nga James Mangold. Pas nja dy vitesh pushim, ai është i pranishëm në "Must Love Dogs" (titulli italian: "Partnerperfetto.com"), nga Fary David Goldberg dhe në "The Ice Harvest", nga Harold Ramis.

Duke filluar nga viti 2005, Cusack bëhet një nga blogerët e "The Huffington Post", një nga faqet më të rëndësishme të informacionit amerikan: në postimet e tij, ndër të tjera, ai shpreh kundërshtimin e tij ndaj luftës në Irak dhe përbuzja e tij për administratën e Bushit.

Midis 2006 dhe 2007 ai shfaqet në "The contract", nga Bruce Beresford, dhe në dokumentarin e Julien Temple "E ardhmja është e pashkruar - Joe Strummer". Më vonë, ai merr pjesë në "1408", një film horror i bazuar në historinë homonime të Stephen King, për të luajtur më pas një baba të ve në "Grace Is Gone", një film dramatik që trajton temën e luftës në Irak.

Në vitin 2008 ai shfaqet në reklamën e MoveOn.org, në të cilën nënvizon se George W. Bush dhe John McCain kanë të njëjtën axhendë qeveritare. Gjatë asaj kohe, ai gjithashtu duhet të merret me një grua që e përndjek, Emily Leatherman, dhe e cila arrestohet nga policia jashtë shtëpisë së tij në Malibu. Pas gjyqit, Leatherman u urdhërua të qëndronte larg Cusack dhe shtëpisë së saj për dhjetë vitet e ardhshme.

Në vitin 2009, vit në të cilin ai ndalon bashkëpunimin me "The Huffington Post", John vepron përRoland Emmerich në "2012" (film fatkeqësish në të cilin luan Jackson Curtis, shofer limuzine dhe romancier aspirues), ndërsa vitin e ardhshëm ai është në kinema me "Hot Tub Time Machine" (titulli italian: "Un dip in the past" ), nga Steve Pink, dhe me "Shanghai", nga Mikael Haefstroem.

Vitet 2010

Ai rikthehet në ekranin e madh dy vjet më vonë me një trio filmash: "The Factory" (titulli italian: "The Factory - Lotta contro il tempo"), nga Morgan O'Neill, "The Paperboy", nga Lee Daniels dhe "The Raven", thriller nga James McTeigue në të cilin ai luan rolin e askujt tjetër përveç shkrimtarit Edgar Allan Poe.

Në të njëjtën kohë, ai ishte një mbështetës i hershëm i Fondacionit Liria e Shtypit. Në vitin 2013, interpretuesi i Evanston është në kastin e "The Frozen Ground" (titulli italian: "Il cacciatore di donne"), nga Scott Walker dhe i "The Numbers Station" (titulli italian: "Codice ghost"). nga Kasper Barfoed, dhe gjen Lee Daniels pas kamerës, i cili e drejton atë në "The Butler" (titulli italian: "The Butler - A butler in the White House"), një film në të cilin ai luan presidentin amerikan Richard Nixon.

Shiko gjithashtu: Enrico Papi, biografi

Pas paraqitjes në "Grand Piano" (titulli italian: "Il ricatto") nga Eugenio Mira, në vitin 2014 ai ishte në kastin e "Love & Mercy", nga Bill Pohlad, dhe "Maps to the Yjet”, film i errët nga David Cronenberg që tallet me teprimet eHollywood, në të cilin ai luan Stafford Weiss. Drejtuar nga David Groviç në "The Bag Man" (titulli italian: "Motel"), në 2015 John Cusack është i pranishëm në "Dragon Blade", me regji të Daniel Lee.

Ai është beqar dhe ka qenë gjithmonë shumë privat për jetën e tij të dashurisë. Në nëntor 2017, ai u bashkua me Socialistët Demokratë të Amerikës.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .