Biografia e Francesco Tricarico

 Biografia e Francesco Tricarico

Glenn Norton

Tabela e përmbajtjes

Biografia • In canto d'incanto

Francesco Tricarico lindi në Milano më 31 dhjetor 1971. Djali i një aviatori, i cili vdiq kur Francesco ishte ende fëmijë, ai filloi të luante si djalë, duke u diplomuar në flaut tërthor në Konservatorin e Milanos.

Ai bëri turne nëpër klubet milaneze me një grup të vogël që luante xhaz dhe gjithashtu performoi për disa muaj në Paris.

Tricarico bëri debutimin e tij në panoramën e muzikës pop kombëtare në vitin 2000 me këngën autobiografike "Io sono Francesco", e cila arriti vendin e parë në renditjen e këngëve më të shitura: i njëjti u vlerësua me një disk platini dhe me çmime dhe nominime të ndryshme (një në P.I.M. si "Kënga e Vitit" dhe një në edicionin e parë dhe të dytë të Çmimeve të Muzikës Italiane). Për shkak të disa përmbajtjeve, kënga e tij pëson një censurë në radio (në këngën Tricarico e përkufizon mësuesin e tij të shkollës fillore si " kurvë " sepse ka lënduar ndjeshmërinë e tij duke e detyruar atë të shkruajë një ese për të atin, duke ditur se ai nuk ishte më i gjallë).

Francesco Tricarico fillimisht mendoi të mos publikonte asnjë album, por të regjistronte vetëm këngë, me maksimum dy këngë. "Drago" është kënga e tij e dytë, e karakterizuar nga një tekst shumë alegorik, i cili, megjithëse mund të duket i parëndësishëm dhe fëminor në dëgjim të parë, merr shumë vlerësime pozitive nga kritikët, edhe nëse nuk arrin të përsërisë tekstin.suksesi i arritur nga kënga debutuese.

Shiko gjithashtu: Biografia e Danilo Mainardi

Singli i tretë del në vitin 2001 dhe quhet "La pesca": pjesa merr vlerësime pozitive që konfirmojnë profilin e madh artistik të autorit.

Në muajin qershor 2001 ai ishte i ftuar në "Premio Città di Recanati - Tendenca të reja në këngët popullore dhe të autorit" ku Tricarico performoi live për herë të parë, duke propozuar "Io sono Francesco" dhe "La Neve Blu" (kënga e paraqitur në këngën "Drago") me piano dhe zë.

Shiko gjithashtu: Clarissa Burt, biografia: karriera dhe jeta private

Në korrik, ai mori çmimin Lunezia në Aulla: juria votoi "Io sono Francesco" si tekstin më të mirë nga një autor në zhvillim. Puna e tij e re e titulluar “Muzikë” merr një sukses të mirë edhe nëse nuk shquhet në shitje.

Pas këngëve të tjera që marrin një jehonë të vogël, në vitin 2002 ai publikon albumin e tij të parë me titullin homonim "Tricarico": disku ndërthur këngët dhe këngët e publikuara deri atëherë, duke i mbledhur ato si në një set kuti. , bashkë me këngë të reja, si udhëtimi mes yjeve të “Caffé” apo “Musica” prekëse, një deklaratë e vërtetë dashurie për jetën (që muzika e shpëtoi). Ai merr pjesë në Festivalbar më pas Jovanotti e thërret si mbështetës për ta lënë të hapë koncertet e "Turnit të Pestë Botëror": Tricarico fillon kështu një aktivitet live që i jep mundësinë të debutojë në skenën live duke prezantuar albumin e tij të parë në publiku i gjerë.

Në vitin 2004 ai publikoi këngën "Cavallino"i cili i paraprin publikimit të albumit të dytë "Frescobaldo nel fence", i lindur nga takimi me Patrick Benifei (Casino Royale, Soul Kingdom) dhe Fabio Merigo (Reggae National Tickets) me të cilët prodhon dhe aranzhon këtë vepër të re. Është një album me 10 këngë që variojnë nga funk në soul, duke kaluar nga punk-rock në shkrimin e këngëve. Temat që trajtohen janë universale si lufta, dashuria, mendjelehtësia, fantazia e adoleshentëve, ëndrrat. Tricarico rikonfirmon veten si një magjepsës, i aftë të të “vjedhë mendjen” me muzikën e tij, duke e vendosur dëgjuesin përballë gjithë lumturisë dhe melankolisë së botës, duke e bërë të ndihet mirë.

Në vitin 2005 lindi një bashkëpunim me Leonardo Pieraccioni i cili përdor tekstin e "Musica" në një pikë vendimtare të filmit "Të dua në të gjitha gjuhët e botës"; për të njëjtin film Francesco shkroi këngën "Solo per te" për titujt e fundit, e cila u nominua për Shiritin e Argjendtë të vitit 2006. Përsëri për të njëjtën këngë ai mori çmimin Mario Camerini për "Kënga më e mirë e filmit" në Castelbellino.

Këngëtar-kantautor anomal, i vështirë për t'u nënkuptuar brenda një zhanri të saktë muzikor, muzika e Tricarico karakterizohet nga një gjurmë e fortë autobiografike që e bën atë shumë të ndjeshme dhe origjinale: për të kuptuar plotësisht muzikën e tij duhet të njohësh karakterin e tij, një personalitet artistik i aftë për tëprek me ndjeshmëri të rrallë kordat më të thella të shpirtit me fjalë, shprehje herë-herë fëminore, duke arritur të shprehë ndjenjat me shumë delikatesë.

Pas vitesh kërkimesh artistike dhe rritjes personale, viti 2007 i artistit shënohet me rinovim: me menaxhimin e ri të kuruar nga Adele Di Palma për "Cose di Musica", Tricarico ndryshon kompaninë diskografike dhe mbërrin në Sony. BMG. Rishfaqet në skenë fillimisht me këngën "Një tjetër mundësi" që hyn me sukses të menjëhershëm në oraret e radios dhe të cilën e publikon në një CD të vetme, së bashku me "Libero" të pa publikuar. Kësaj i shtohet edhe një bashkëpunim në albumin e Adriano Celentanos, për të cilin ai shkruan “Situata nuk është mirë” që rezulton të jetë kënga më origjinale dhe më me ndikim në CD-në e pranverës.

Në vitin 2008 mori pjesë në Festivalin e Sanremos me "Vita Tranquilli" falë të cilit fitoi çmimin e kritikës (dhe debati me Federico Zampaglione, këngëtarin e Tiromancino, në një episod të "Dopo Festival " u bë i famshëm) dhe publikon "Giglio" albumin e tij të tretë. Ai u kthye në Sanremo edhe në vitin 2009 me këngën "Il Bosco delle Strawberry" dhe në Sanremo 2011 me "Tre colori".

Në 2021 Tricarico publikon albumin e tij të tetë; titulli është "Lindur para pandemisë" .

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .