Matteo Salvini, biografi

 Matteo Salvini, biografi

Glenn Norton

Biografia

  • Vitet 2000
  • Matteo Salvini në vitet 2010
  • Pika e kthesës politike e 2018

Matteo Salvini ishte i lindur më 9 mars 1973 në Milano. Duke u regjistruar në Ligën e Veriut në moshën shtatëmbëdhjetë vjeç, ai mori një diplomë klasike në gjimnazin "Manzoni" në Milano dhe në vitin 1992 u regjistrua në fakultetin e historisë të Universitetit Shtetëror (pa përfunduar studimet). Ndërkohë punon duke shpërndarë pica dhe pak më pas në "Burghy" të Galleria Vittorio Emanuele për të paguar studimet dhe pushimet. Në vitin 1993 u zgjodh këshilltar bashkiak i Milanos, ndërsa një vit më pas u bë drejtues qytetar i Lëvizjes Rinore Padani. Ai e mbajti këtë detyrë deri në vitin 1997, vit në të cilin ishte kryesues në zgjedhjet për Parlamentin e Padanisë. Matteo Salvini është pjesë e rrymës komuniste Po Valley, e cila fiton vetëm pesë mandate nga gjithsej mbi dyqind.

Në 1998 ai u bë sekretar provincial i Ligës Veriore në Milano, ndërsa vitin e ardhshëm ishte drejtor i Radio Padania Libera , një stacion radiofonik i Ligës Veriore. Në vitin 1999, gjatë një vizite zyrtare të Presidentit të atëhershëm të Republikës Carlo Azeglio Ciampi në Palazzo Marino, ai refuzoi të shtrëngonte duart me pronarin e Quirinale, duke deklaruar se nuk ndihej i përfaqësuar prej tij.

Vitet 2000

Në vitin 2001 ai u martua me Fabrizia, një gazetare e radios private me origjinë nga Pulia,i cili në vitin 2003 i dha atij një djalë, Federico. Një vit më pas ai braktisi detyrën e sekretarit provincial të Legës dhe u bë anëtar i Parlamentit Evropian: ai mori rreth 14,000 preferenca dhe u zgjodh në zonën elektorale veriperëndimore për listën e Ligës së Veriut, pas dorëheqjes së Umberto Bossi. të cilët preferuan zonën elektorale veriperëndimore Lindje.

Zgjedh Franco Bossin, vëllain e Umbertos, si asistent parlamentar dhe qëndron në Strasburg për dy vjet: ai është anëtar i Komisionit për Kulturën dhe Arsimin dhe zëvendësues i Komisionit për Mjedisin, Shëndetin Publik dhe Sigurinë Ushqimore, si dhe anëtar i Delegacionit për Komisionin e Përbashkët Parlamentar midis Bashkimit Evropian dhe Kilit.

Matteo Salvini

Në 2006 Matteo Salvini zëvendësohet nga Gian Paolo Gobbo, duke u rikonfirmuar këshilltar i qytetit në Milano dhe duke marrë më shumë se 3000 preferenca në zgjedhjet lokale. Në të njëjtën periudhë, pasi mori pozicionin e udhëheqësit të grupit të Ligës së Veriut në këshillin e qytetit, ai u emërua zëvendës sekretar kombëtar i Lidhjes Lombard.

Shiko gjithashtu: Giacomo Agostini, biografi

Në 2008 Salvini u zgjodh deputet në zgjedhjet politike në zonën e Lombardisë: megjithatë, ai u largua nga Montecitorio vitin e ardhshëm, kur u rizgjodh në Parlamentin Evropian. Në të njëjtën periudhë, me rastin e paraqitjes në shtyp të kandidatëve të Ligës së Veriutnë zgjedhjet për provincën e Milanos, ai nisi një provokim duke sugjeruar që disa vagona të metrosë t'u ndahen ekskluzivisht milanezëve dhe grave, për të kundërshtuar atë që përkufizohet si ndërhyrja e qytetarëve jo të BE-së. Dënimet e tij ngrenë bujë dhe stigmatizohen nga kryeministri Silvio Berlusconi, ndërsa pidiellino Aldo Brandirali, president i komisionit të politikave sociale të Palazzo Marino, i cili është gjithashtu pjesë e koalicionit të tij, duke iu referuar Salvinit flet për egërsinë humanitare dhe rolin keqedukues. .

Gjithmonë në vitin 2009 ai ishte protagonist i ngjarjeve të tjera të diskutueshme: gjatë festivalit Pontida ai u filmua nga kamerat duke kënduar një kor fyes kundër popullit të Napolit, duke ngjallur mosmiratimin e eksponentëve politikë të majtë dhe të djathtë. Më vonë ai kërkon falje për atë që ndodhi, duke u justifikuar me faktin se këngët e intonuara ishin këngë të thjeshta stadiumi dhe duke u përpjekur të minimizojë historinë. Disa muaj më vonë ai sulmon kryepeshkopin e Milanos Dionigi Tettamanzi (kritik i fushatës së dëbimit kundër romëve të kërkuar nga kryebashkiaku milanez Letizia Moratti) dhe flet për kardinalin si një person larg ndjenjave kolektive të paaftë për të identifikuar romët si shkak i shumë problemeve.

Matteo Salvini në vitet 2010

Në 2012 Matteo Salvini bëhet babai i Mirtës, të cilin e kishte partnerja e re Giulia (e njohur pas divorcit nga gruaja e parë) dhe largohet nga këshilli i qytetit të Milanos pasi zgjidhet sekretar i ri i Ligës Lombarde, duke mundur kandidatin tjetër Cesarino Monti me gati 300 vota diferencë. . Ai riaplikoi në Parlamentin italian në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2013 dhe u zgjodh: megjithatë, më 15 mars, ditën e parë të legjislaturës, i mbaroi mandati dhe u zëvendësua nga Marco Rondini, për të vazhduar veprimtarinë e tij në Parlamentin Europian, ku ai ishte pjesë e grupit euroskeptik të djathtë Evropa e Lirisë dhe Demokracisë .

Në Strasburg, ai është anëtar i Delegacionit për marrëdhëniet me Indinë, i Komisionit për Tregun e Brendshëm dhe Mbrojtjen e Konsumatorit dhe i Delegacionit për Marrëdhëniet me Gadishullin Korean, si dhe zëvendësues në Komision për Commerce International, në Delegacionin për marrëdhëniet me Afrikën e Jugut dhe në Delegacionin për marrëdhëniet me Kanadanë. Në maj 2013 ai akuzoi Ministren e Integrimit Cécile Kyenge se donte të rregullonte emigrantët e paligjshëm, pavarësisht ngjarjeve të fundit (pak përpara se një burrë ganez në Milano të vriste tre persona me kazmë) dhe se kishte nënkuptuar rrezikun e nxitjes së një krimi. Edhe në këtë rast deklaratat e tij zgjojnë reagimin e indinjuar të politikës: theKyenge flet për akuza të turpshme, ndërsa kryeministri Enrico Letta i klasifikon dënimet e Salvinit si të pavend.

Në shtator 2013, së bashku me politikanë të tjerë të Ligës së Veriut, ai ishte protagonist i një proteste në Ceto, në Valle Camonica, në rrugën shtetërore 42, për të mbështetur punëtorët e shtatë fabrikave në Italinë veriore që nuk munden. më shumë punë (mbi 1400 punonjës në total) për shkak të sekuestrimit në Ilva në Taranto. Në të njëjtën periudhë, ai kandidoi si sekretar i ri i Lidhjes, në vend të Roberto Maronit (i cili gjithashtu e mbështeti): zgjedhjet paraprake të partisë u zhvilluan më 7 dhjetor dhe e kurorëzuan atë sekretar të ri falë 82% të votave. (më shumë se 8000 preferenca në total); kandidati tjetër Umberto Bossi është mposhtur gjerësisht.

Prej 2015 partnerja e tij e re është prezantuesja televizive Elisa Isoardi .

Matteo Salvini me Attilio Fontana, kandidati fitues për presidencën e Rajonit të Lombardisë në 2018

Shiko gjithashtu: Claudio Santamaria, biografi

Pika e kthesës politike e 2018

Në zgjedhjet e përgjithshme të 4 marsit 2018 paraqitet duke ndryshuar emrin e partisë, duke hequr fjalën "Nord" dhe duke futur Salvini Premier . Rezultatet elektorale dëshmojnë se ai ka të drejtë: Lidhja bëhet partia e parë në koalicionin e qendrës së djathtë. Liga (së bashku me Forza Italia dhe Fratelli d'Italia) fiton gjithashtu zgjedhjet për presidencëntë Rajonit të Lombardisë me Attilio Fontana .

Pas më shumë se 80 ditësh nga fitorja e zgjedhjeve politike - me koalicionin e qendrës së djathtë që e sheh Ligën të bashkuar me Forza Italia, nga Berlusconi dhe Fratelli di Italia, nga Giorgia Meloni - 1 qershori arrihet me formimi i një qeverie të re, lindja e së cilës i është besuar marrëveshjes mes Lidhjes dhe Lëvizjes 5 Yjet. Këto janë partitë që mbi të gjitha janë të përkushtuara për gjetjen e pikave të përbashkëta për fillimin e një legjislature të re.

Kështu ekzekutivi lindi nën presidencën e profesor Giuseppe Conte, i propozuar nga liderët e dy partive që nënshkruan marrëveshjen: Salvini dhe Luigi Di Maio. Përsa i përket formimit, të dy mbajnë postin e zëvendëspresidentit të Këshillit të Ministrave. Matteo Salvini është Ministër i Brendshëm.

Në zgjedhjet evropiane 2019, Salvini drejton Ligën për të marrë një rezultat të jashtëzakonshëm: me mbi 34% të votave, është një nga partitë më të votuara në Evropë.

Pas zgjedhjeve të përgjithshme të vitit 2022, ai mbajti postin e ministrit të Infrastrukturës në qeverinë Meloni, si dhe atë të zëvendëskryeministrit.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .