Biografia e Carlo Verdone

 Biografia e Carlo Verdone

Glenn Norton

Biografia • Në shkollën e filmit, nga banka në karrige

 • Carlo Verdone në vitet 70
 • Fakt argëtues rreth Carlo Verdone
 • Filmografia thelbësore (nga dhe me Carlo Verdone)

Carlo Verdone lindi në Romë më 17 nëntor 1950. Si fëmijë ai mundi të afrohej shumë me botën e kinemasë falë babait të tij, Mario Verdone, historian i famshëm i kinemasë. , profesor universiteti, drejtor i gjatë i Centro Sperimentale di Cinematografia dhe njohjet e tij me regjisorët më të suksesshëm si Pier Paolo Pasolini, Michelangelo Antonioni, Roberto Rossellini, Vittorio De Sica.

Shiko gjithashtu: Biografia e Sandra Bullock

Së bashku me vëllain e tij më të vogël Luca, ai kënaqet duke shfaqur filma të shtunave në mbrëmje për miqtë, shfaqje dedikuar mbi të gjitha kryeveprave të Rosselinit. Në vitin 1969, me një videokamerë të shitur nga Isabella Rossellini, ai realizoi një film të shkurtër me titull "Poezia diellore" me kohëzgjatje rreth 20 minuta, i ndikuar nga kultura e vitit 1968 dhe psikodelike e asaj kohe, me muzikë të Pink Floyd dhe Greatful Dead. Në vitin 1970 ai realizoi një tjetër film të shkurtër me titull "Allegria di primaverà" i ndjekur në 1971 nga "Elegia nocturnà".

Tre filmat e shkurtër të xhiruar në super-8 nuk ekzistojnë më sot pasi u humbën nga Rai Tre. 7>

Carlo Verdone në vitet 70

Në vitin 1972 Carlo Verdone u regjistrua në Centro Sperimentale di Cinematografia dhe në vitin 1974 u diplomua për regji.diploma titullohet "Anjutà", frymëzuar nga një tregim i shkurtër i Cekhov, me pjesëmarrjen e Lino Capolicchio (tashmë një aktor i njohur në atë kohë), Christian De Sica, Giovannella Grifeo dhe Livia Azzariti. Në të njëjtën periudhë ai filloi një përvojë si kukullar në shkollën e Maria Signorelli. I dalin të gjitha talentet vokale dhe shfaq aftësi të mëdha si në imitimin ashtu edhe në argëtimin e publikut, aftësi të njohura deri më tani vetëm për familjarët dhe shokët e klasës së gjimnazit Nazareno në Romë, të cilët dëgjonin me kënaqësi imitimet e profesorëve.

Gjatë universitetit Verdone filloi si aktor me "Gruppo Teatro Arte" të drejtuar nga vëllai i tij Luca. Një mbrëmje ai e gjeti veten duke zëvendësuar katër aktorë në të njëjtën kohë, duke demonstruar aftësitë e tij historike si një artist që ndryshon aktorin duke luajtur 4 role të ndryshme, duke marrë një rezultat të jashtëzakonshëm komik. Rruga që do ta çojë të vendoset në fushën e regjisë, nis, si për të gjithë, me caktimet e ndihmës regjisorit dhe asistentit.

Në vitin 1974 në "Quel lëvizje që më pëlqen aq shumë" nga Franco Rossetti, një komedi klasike erotike italiane shumë e njohur në vitet '70, me Renzo Montagnani gjithmonë të pranishëm; disa vepra të tjera të vogla me Zeffirelli dhe disa dokumentarë për Presidencën e Ministrave. Pika e kthesës vjen me shfaqjen "Tali e kuali" që vihet në skenë në teatrin Alberichino në Romë ku Carlo Verdone interpreton 12.personazhet, ata që do t'i shohim më vonë, edhe nëse rishikohen dhe korrigjohen, në filmat e tij dhe më parë në serialin e suksesshëm televiziv "Non stop" të transmetuar në Rai Uno në muajt e parë të vitit 1979. Enzo Trapani në fakt e punëson atë për seria e dytë (i pari kishte lançuar tashmë aktorë si Enrico Beruschi, treshja "La smorfia" dhe "Macet e mrekullive të rrugicave").

Të rinjtë, falë videokasetës "Pilula, kapsula dhe supozitorë" tani mund të rivlerësojnë Carlo Verdonin e atyre kohërave dhe ta admirojnë në krijimet e tij të fundit.

Ka një tjetër takim themelor për karrierën e Carlo Verdones: është i madhi Sergio Leone dhe nga ky takim, përveç filmit "Një çantë e bukur", fillimi i bashkëpunimit me skenaristët Leo Benvenuti dhe Piero. De Bernardi, i cili, përveç disa kllapave të shkurtra, do të vazhdojë deri në vitet 2000.

Kurioziteti për Carlo Verdone

Një tifoz i Romës, një dashnor i madh i muzikës, Carlo Verdone i bie baterive dhe mes tij Këngëtarët e preferuar janë David Sylvian, John Lennon, David Bowie, Eric Clapton, Jimi Hendrix dhe Eminem.

Shpesh i cituar dhe identifikuar si trashëgimtari natyror i Alberto Sordit, Carlo Verdone në këtë drejtim pati mundësinë të deklaronte " ... Alberto Sordi nuk do të ketë kurrë trashëgimtarë. Për arsye, ndër të tjera, se ai ishte një "maskë" e vërtetë dhe autentike. Dhe maskat janë unike... ".

Shiko gjithashtu: Ignazio La Russa, biografia: historia dhe kurrikula

Në vitin 2012 ka publikuarnjë autobiografi me titull " Shtëpia mbi arkadat " (redaktuar nga Fabio Maiello, Bompiani).

Për librin e tij të radhës, duhet të prisni vitin 2021, kur të dalë " Përkëdhelja e kujtesës ". Në të njëjtin vit u publikua filmi i tij "Ti jeton vetëm një herë".

Filmografia thelbësore (nga dhe me Carlo Verdone)

 • "Standing Places in Paradise" (2012)
 • "Unë, ata dhe Lara" (2010) ,
 • "Italianë" (2009),
 • "Grande, grosso e... Verdone" (2008),
 • "Manuale d'amore 2" (2007) ,
 • "Armiku im më i mirë" (2006, me Silvio Muccino),
 • "Manuale d'amore" (2005, me Silvio Muccino dhe Luciana Littizzetto),
 • "Dashuria është i përjetshëm për aq kohë sa zgjat" (2004, me Laura Morante dhe Stefania Rocca),
 • "Por cili është faji ynë" (2003, me Margherita Buy),
 • "C' ai ishte një kinez në koma" (1999, me Beppe Fiorellon),
 • "Gallo cedrone" (1998)
 • "Viaggi di nozze" (1995, me Veronica Pivetti dhe Claudia Gerini),
 • "Mallkuar ditën që të takova" (1991),
 • "Shokët e klasës" (1988, me Eleonora Giorgi dhe Christian De Sica),
 • "Ujë dhe sapun" ( 1983),
 • "Borotalco" (1982),
 • "White, red and verdone" (1980),
 • "Një çantë e bukur" (1979)

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .