Biografia e Tiziano Ferro

 Biografia e Tiziano Ferro

Glenn Norton

Biografia • Suksesi Xfetto

  • Tiziano Ferro në vitet 2000
  • Vitet 2010

Ai është një nga kantautorët italianë i cili kohët e fundit vite më shumë se të tjerët kanë mundur të sjellin një frymë të freskët dhe risi në panoramën e muzikës pop në Itali, por edhe ndërkombëtarisht.

Tiziano Ferro ka lindur më 21 shkurt 1980 në Latina, ku ai banon dhe jeton me babain e tij Sergio, një topograf, nënën e tij Giuliana, një shtëpiake dhe vëllain e tij të vogël Flavio. Pasi kaloi shkëlqyeshëm provimin e pjekurisë shkencore (nota përfundimtare: 55), Titian ndoqi dy fakultete të ndryshme universitare: një vit të inxhinierisë dhe një vit të shkencave të komunikimit, të dyja në Romë.

Shumë më konstante dhe më të frytshme janë studimet e tij muzikore: 7 vjet kitarë klasike (të cilën e ka marrë për herë të parë në moshën 7-vjeçare), 1 vit bateri dhe 2 vjet piano. Në periudhën dyvjeçare 1996-97 ndoqi edhe një kurs dublimi filmi dhe punoi si folës në disa radio lokale të qytetit të tij.

Shiko gjithashtu: Donatella Versace, biografi

Në vitin 1996, në moshën 16-vjeçare, Tiziano Ferro iu bashkua korit të ungjillit të Latina, gjë që e lejoi atë të përsoste talentin e tij duke u bërë i pasionuar pas stileve të muzikës zezake. Rëndësia e korit të ungjillit në formimin artistik të Titianit dëshmohet nga bashkëpunimet që do të pasojnë në CD-në e tij “Rosso relative” dhe në disa koncerte.

Ai u regjistrua në dy vitet e ardhshmenë Accademia della Canzone di Sanremo: në vitin 1997 nuk e kaloi pengesën e javës së parë; në vend të kësaj në 1998 ai ishte në mesin e dymbëdhjetë finalistëve. Performanca e Tiziano Ferro në Sanremo zgjon vëmendjen e producentëve Alberto Salerno dhe Mara Majonchi, të cilët propozojnë të punojnë së bashku: aranzhues të ndryshëm alternojnë kompozimet e Ferros, derisa Michele Canova (i cili gjithashtu bashkëpunoi me Eros Ramazzotti për albumin "9") arrin të përkthejë. idetë e latines së re në tingullin e dëshiruar. Ndërsa këngët fillojnë të marrin formë, në 1999 Tiziano merr pjesë si korist në turneun Sottotono.

Tiziano Ferro në vitet 2000

Në vitin 2001 ai nënshkroi kontratën me kompaninë diskografike EMI dhe në korrik të të njëjtit vit publikoi këngën e tij të parë: quhet "Xdono" dhe u ngjit në top lista. në mënyrë dramatike deri në pushtimin e pozitës së parë në Itali si në shitje ashtu edhe në transmetim radiofonik. “Xdono” mbetet lider i top-listave për katër javë rresht. Në muajt në vijim, "Xdono" pushtoi Kontinentin e Vjetër: në renditjen e këngëve më të shitura në Evropë në 2002, Tiziano Ferro fitoi një vend të tretë lajkatar, i paraprirë vetëm nga Eminem dhe Shakira. Ky është një rezultat i jashtëzakonshëm, duke marrë parasysh mungesën e shitjeve në Itali (ku singulli CD u publikua vitin e kaluar) dhe në Mbretërinë e Bashkuar (ku singulli CD nuk ka qenë kurrë.botuar).

Para fushatës triumfuese evropiane të "Xdono", Tiziano Ferro merr kënaqësi të reja në Itali. Në tetor 2001, u publikua singulli i dytë "L'Olimpiade" (në krye të listave të kontrollit të muzikës), por vetëm për radio. Dhe gjithmonë në tetor del albumi debutues "Rosso relative", i cili hyn direkt në vendin e tetë të top-listave italiane (në verën e vitit 2002 ngjitet deri në pozicionin e pestë), duke mbetur ndër 10 më të mirat për mbi 7 muaj dhe ndër 50 më të mirat për 60 javë rresht. CD "Relative Red" u publikua në 42 vende dhe u bë: platin i trefishtë në Itali, platin i dyfishtë në Zvicër, platin në Spanjë dhe Gjermani dhe ari në Francë, Turqi dhe Belgjikë. 2001 përfundon me performancën live të "Natale in Vaticano", ku Tiziano Ferro këndon "Soul-dier" i shoqëruar nga një kor gospel nga Nju Jorku. Pjesëmarrës në spektakël, ndër të tjera, Elisa, Cranberries dhe Terence Trent D'Arby.

Viti i ri hapet me këngën e tretë, të titulluar "Imbranato", gjithashtu ekskluzive për radiot (top 5 në kontrollin e muzikës). Në maj 2002, kënga "Relative Red" del në dyqane: titulli i CD-së kontribuon në mënyrë vendimtare në shenjtërimin përfundimtar të albumit me të njëjtin emër, i cili shitet mbi një milion kopje në mbarë botën. Edhe 5 këngët e diskut (i fundit prej të cilëve është "Le coseche non dici", lëshuar në tetor 2002) globalisht arrijnë një milion kopje të shitura. "Relative red" bëhet fraza tërheqëse e verës dhe Tiziano Ferro shpërblehet në Festivalbar dhe në PIM si artisti i ri më i mirë.

2002 it është gjithashtu një vit intensiv për sa i përket koncerteve: turneu italian fillon në janar dhe përfundon në fund të shtatorit me një shfaqje live triumfuese në stadiumin Latina para 16,000 spektatorëve që paguajnë (të ardhurat dhurohen për bamirësi). jashtë vendit: Spanjë , Gjermania, Franca, Holanda, Belgjika... Në Festivalin Gurten në Zvicër ai merr një pozicion prestigjioz në orarin e performancës: del në skenë në orën nëntë të mbrëmjes, menjëherë para titullarit James Brown, dhe këndon përballë 30 mijë njerëzve.

Tre këngët e para u regjistruan në katër gjuhë: italisht, spanjisht, frëngjisht dhe portugalisht ("Xdono" edhe në anglisht). Albumi "Rosso relative" u regjistrua edhe në spanjisht dhe pas rezultateve të shkëlqyera në Evropa, në tetor 2002 u botua edhe në Shtetet e Bashkuara dhe Amerikën e Jugut, duke marrë pozicione lajkatare në tabelat e radios: "Imbranato" është numri një në Brazil; Vendi i tretë për "Perdona" (dmth "Xdono") në Meksikë dhe "Alucinado" (versioni latin i "Imbranato") në Argjentinë. Kënga "Alucinado" mbetet për 8 javë rresht në vendin e katërt në Billboard Hot Latin.Grafiku; ndërsa në Meksikë albumi “Rojo Relativo” hyn në top 10 albumet më të shitur.

Shiko gjithashtu: Biografia e Kserks Kozmit

Në 2003, pas disa ekspozitave në Miami, Mexico City dhe São Paulo në Brazil, një tjetër çmim prestigjioz mbërrin: Tiziano Ferro është në garë për Latin Grammy 2003 në Miami si "i sapoardhuri më i mirë". Dhe është i vetmi artist italian i pranishëm në të gjitha nominimet e këtij edicioni.

Më 7 nëntor, në Itali del albumi i dytë i Tiziano Ferros: "111 Centoundici", një album shumë autobiografik në të cilin Tiziano Ferro rrëfen qartë episodet themelore të rritjes së tij njerëzore dhe artistike, me përjashtim të këngës " Xverso" (në titullin e të cilit përdoret në mënyrë supersticioze e njëjta lojë puzzle e suksesit të parë). Krahas këngës së fundit të përmendur, nga albumi janë nxjerrë këngët "Sere nere" dhe "Non me lo so shpjegoj", të cilat kërkojnë shumë pak kohë për t'u bërë fraza.

Në valën e suksesit Tiziano Ferro ftohet të marrë pjesë së bashku me amerikanen Jamelia, duke kënduar këngën e parë "Universal lutja" e "Unity", albumi zyrtar (në favor të paqes) të Olimpiadës së Athinës 2004 ( ndër të tjerët, Sting, Lenny Kravitz, Avril Lavigne, Brian Eno marrin pjesë në disk).

Pas nominimeve në kategorinë "Artisti më i mirë" në MTV Latin Music Awards dhe "Artisti më i mirë mashkull" në Mexican Grammy Awards (2005), në qershor 2006 trevite pas punës së fundit, albumi i ri "Nessuno è solo" del në 44 vende të botës. Këngët e nxjerra nga disku janë "Stop! Harroje", "Dhe u gëzova shumë", "Do të të bëj një foto", "Nuk di si ta shpjegoj (me Laura Pausini)", " Dhe Raffaella është e imja" (në videon e të cilit Raffaella merr pjesë Carrà), "Dhe jashtë është errët".

Në vitin 2008 u publikua një tjetër album: titulli ishte "Në moshën time".

Tiziano Ferro

Vitet 2010

Në tetor 2010 botoi "Tridhjetë vjet dhe një bisedë me babin", një libër autobiografik. . Rekordi i tij i ri del në fund të nëntorit 2011 dhe titullohet "Dashuria është një gjë e thjeshtë": mes bashkëpunimeve ka edhe ato me Irene Grandin dhe Neslin (vëllai i Fabri Fibrës).

Në korrik 2019, Tiziano Ferro martohet me partnerin e tij amerikan Victor Allen në Sabaudia. Në nëntor të ardhshëm del në treg albumi i ri "Pranoj mrekulli".

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .