Jake La Furia, biografia, historia dhe jeta

 Jake La Furia, biografia, historia dhe jeta

Glenn Norton

Biografia

  • Jake La Furia: debutimi i tij me Sacre Scuole
  • Vitet 2000
  • Ngritja e suksesit me Club Dogo
  • Jake Karriera solo e La Furia
  • Jake La Furia: kurioziteti dhe jeta private

I lindur më 25 shkurt 1979 në Milano, Jake La Furia është emri skenik i Francesco Vigorelli. Ai është një nga emrat e përfshirë në nismën e solidaritetit Skuadra DPCM , e realizuar nga shumë artistë të muzikës italiane në mbështetje konkrete të shoqërisë që shfaqet pas Covid-19. Reperi milanez , i lidhur gjatë karrierës së tij me ekipe të ndryshme, sjell frymën e tij të pop rap hip house brenda projektit, duke u rikthyer kështu në plan të parë në skenën muzikore pas një vit i qetë. Le të shohim në biografinë e Jake La Fria më poshtë, cilat janë fazat kryesore të jetës së tij personale dhe profesionale.

Shiko gjithashtu: Biografia e Steve McQueen

Jake La Furia: debutimi i tij me Sacre Scuole

Nga shumë këndvështrime, Francesco Vigorelli mund të konsiderohet një bir i artistit. Babai është Gianpietro Vigorelli , një drejtor artistik reklamash shumë i famshëm i lidhur me kompaninë në pronësi dhe licencim nga BBDO, një drejtues grupi i madh amerikan në sektorin e reklamave.

Ai në të cilin u rrit Francesco ishte një mjedis jashtëzakonisht stimulues, i cili e lejoi atë të vinte në kontakt me profesionistë dhe krijues të ndryshëm. Joprandaj është për t'u habitur që tashmë në vitin 1993, Francesco i ri iu afrua universit të hip hopit në formën e shkrimit . Ai fiton etiketën e tij të parë , Famë dhe së shpejti del në pah duke u bërë një nga MC-të më të vlerësuar në të gjithë zonën e Milanos.

Jake La Furia

Takon Gué Pequeno & Dargen d'Amico, me të cilin vendosi t'i jepte jetë Shkollave të Shenjta . Grupi hip hop merr pjesë në bashkëpunime të ndryshme me artistë si Prodigio, Solo Zippo e shumë të tjerë. Ishte në vitin 1999 që Francesco arriti të publikonte albumin e parë së bashku me Sacre Scuole, 3 MC's al cubo , prodhuar nga Chief.

Vitet 2000

Megjithë lidhjen e sinqertë me dy artistët e tjerë, në vitin 2001 lindin tensione të shumta midis Francesco-s dhe D'Amico-s, të cilat çojnë në shpërbërjen e grupit. Francesco, i cili ndërkohë vendos ta quajë veten Jake La Furia , mbetet në solidaritet me Gué Pequeno. Të dy, së bashku me Don Joe, me të cilin mburren për një bashkëpunim të mëparshëm, formojnë grupin Club Dogo .

Megjithë pajtimin midis Jake La Furia dhe Dargen D'Amico, i cili çon në një bashkëpunim artistik në albumin e parë të Club Dogo, rrugët e tyre profesionale mbeten të ndara.

Rritja e suksesit me Club Dogo

Shtatë albume janë publikuar me Club Dogo: nga i pari i lëshuar në 2003 deri në i fundit në 2014. Është me të tretinalbumi Para të ndyra , i pari i prodhuar nga një kompani e madhe diskografike, që talenti i këtyre djemve ka filluar të njihet. Këtu ata arrijnë të marrin një kontratë të mirë me Universal, për të cilën do të nxjerrin Dogocrazia , e cila mund të mburret me bashkëpunime të ndryshme me eksponentë të tjerë të skenës italiane të Hip Hop-it dhe gjithashtu disa që vijnë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Në albumet e mëvonshme, bashkëpunimet u zgjeruan për të përfshirë më shumë artistë pop, si Alessandra Amoroso. Club Dogo gjithashtu merr pjesë në albumin e Max Pezzali They vranë spider-man 2012 , duke regjistruar vjersha për këngën With a deca .

Në të njëjtin vit, del pjesa e tyre më e famshme në nivel komercial, përkatësisht P.E.S. , krijuar në bashkëpunim me Giuliano Palma.

Karriera solo e Jake La Furia

Në fund të vitit 2012, Jake La Furia jep një intervistë për Panorama, në të cilën ai njofton se dëshiron të punojë si solist. Një vit më pas doli albumi Musica Commerciale , nga i cili u nxor singli me të njëjtin emër, por mbi të gjitha Himni Kombëtar , një nga këngët më të njohura të gjithë vitit. .

Në vitin 2016, reperi vazhdon me aventurën e tij solo, duke publikuar El Chapo , një këngë që parashikon albumin e tij të dytë Fuori da Qui , këngët e të cilit përfshijnë edhe një duet me Lucënqymyri. Duke filluar nga viti 2017, Jake La Furia për shkak të popullaritetit që ka fituar quhet si prezantues i radios për Radio 105.

I vlerësuar për freskinë dhe mosrespektimin e tij, Jake La Furia vazhdon ndërkohë bashkëpunimet e veta muzikore, ndonëse më sporadike. Ndër ato për t'u raportuar është kënga "17", e publikuar në shtator 2020, e realizuar së bashku me Emis Killa.

Shiko gjithashtu: Biografia e John Fitzgerald Kennedy

Jake La Furia me Emis Killa

Jake La Furia: kurioziteti dhe jeta private

Një fans i madh i Playstation, Jake La Furia ai e shijon edhe futbollin. Pasionet e tij përfshijnë edhe tatuazhet dhe bizhuteritë, të cilat janë më shumë se një aksesor stili për të.

Gjithmonë të lidhur me një të dashur historike, të dy martohen në vitin 2017 dhe kanë një djalë. Jake La Furia, megjithatë, e mban jetën e tij private dhe familjare larg vëmendjes, për të mbrojtur privatësinë e të dashurve të tij.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .