Miguel Bosé, biografia e këngëtarit dhe aktorit spanjoll-italian

 Miguel Bosé, biografia e këngëtarit dhe aktorit spanjoll-italian

Glenn Norton

Biografia

  • Vitet 80
  • Vitet 90
  • Kthimi i Miguel Bosé në suksesin ndërkombëtar
  • Vitet 2000
  • 2010
  • Autobiografia

Miguel Bosé, emri i vërtetë i të cilit është Luis Miguel Gonzàlez Dominguìn , lindi më 3 prill 1956 në Panama, djali i Luis Miguel Dominguìn, dem-luftëtar spanjoll dhe i Lucia Bosé , aktore e famshme italiane.

I pagëzuar nga një kumbar i jashtëzakonshëm si Luchino Visconti, ai u rrit nga shtatë gra dhe u rrit në një familje që frekuentonte personalitete të shquara, duke përfshirë shkrimtarin Ernest Hemingway dhe piktorin Pablo Picasso.

Shiko gjithashtu: Biografia e Romelu Lukaku

Miguel Bosé në 2021

Ai bëri debutimin e tij si këngëtar në Itali në 1978 me këngën "Anna", dhe vitin e ardhshëm ai regjistroi albumi i parë, i titulluar "Chicas!", në të cilin është " Super Superman ", një këngë që merr një sukses të jashtëzakonshëm ndërkombëtar. Ndërkohë ai ishte i kërkuar edhe nga kinemaja: pas "Heronjve" të vitit 1973 dhe "Vera, un cuento cruel", e vitit 1974, në gjysmën e dytë të viteve shtatëdhjetë luajti në "La orca", "Giovannino" , "Karafili i kuq", "Retrato de familia", "Suspiria", "Oedipus orca", "La cage", "California", "Sentados al borde de la manan con los pies colgando" dhe "Qyteza e ëndrrave".

Ndaj, midis fundit të viteve shtatëdhjetë dhe fillimit të viteve tetëdhjetë, ai arriti një famë të konsiderueshme në Itali; në vitin 1980fitoi "Festivalbar" falë "Lojërave Olimpike", një pjesë e shkruar së bashku me Toto Cutugno dhe kushtuar Lojërave Olimpike, ndërsa dy vjet më vonë ai fitoi përsëri kermesse me "Bravi Ragazzi", një himn i bërë-mirë brezash.

Vitet 80

Në vitin 1983 ai publikoi "Milano-Madrid", një album, kopertina e të cilit u krijua nga askush tjetër përveç Andy Warhol, nga i cili u nxor singulli "Non siamo soli". Në vitin 1985 iu rikthye aktrimit në “El ballero del dragòn”, dhe dy vjet më vonë ai ishte në kastin e “En penumbra”.

Gjithashtu në vitin 1987 ai regjistroi "XXX", një album që përmban këngë ekskluzivisht në anglisht, duke përfshirë "Lay down on me", kënga e parë e nxjerrë, të cilën e prezantoi me rastin e "Sanremo Festival" të vitit 1988. , nga vetë ai udhëhoqi përkrah Gabriella Carlucci.

Vitet 90

Albumi tjetër është i vitit 1990 dhe quhet " Los chicos no lloran ", i kënduar tërësisht në spanjisht. Në të njëjtin vit Miguel Bosé prezanton natën e hapjes së Telecinco, kanalit të ri televiziv spanjoll, ndërsa në ekranin e vogël italian është një nga protagonistët e "Sekreti i Saharasë", skenar i Rai.

Për më tepër, ai shfaqet përkrah Alberto Sordit dhe Laura Antonelli në "L'avaro", një transpozim për ekranin e vogël të veprës së famshme teatrale të Molière.

Rikthimi në suksesin ndërkombëtar të Miguel Bosé

Pasi luajti në "Lo màs natural" dhe në "Tacchinjë stiletto", në vitin 1993 Miguel Bosé ishte në kastin e "La nuit sacrée" dhe "Mazeppa", ndërsa në frontin muzikor ai lindi albumin "Bajo el signo de Caìn", të cilit italisht versioni publikohet vitin e ardhshëm: midis pjesëve është edhe singulli " Se tu non torna ", i cili e lejon atë të fitojë sërish "Festivalbar", më shumë se një dekadë pas herës së fundit.

" Nën shenjën e Kainit " (ky është titulli i albumit për tregun italian) përfaqëson rikthimin e madh të Bosè në skenën kombëtare dhe ndërkombëtare, duke pasur parasysh versionin "Nën shenjë i Kainit" i destinuar për në Mbretërinë e Bashkuar: në Britaninë e Madhe, megjithatë, shitjet janë më pak të mira.

Midis 1994 dhe 1995 Miguel Bosè luajti në "La Regina Margot", në "Enciende mi pasiòn", në "Detràs del dinero" dhe në "Peccato che sia femër", ndërsa në "Amor digital", "Libertarias" dhe "Oui" në vitin 1996.

Vitet 2000

Në 2002 ai zgjidhet nga Italia 1 për të prezantuar talent show muzikor " Operazione Trionfo ", ku i bashkohen Maddalena Corvaglia dhe Rossana Casale: programi nuk merr vlerësime pozitive, por ka meritën e lançimit të Lidia Schillaci dhe Federico Russian.

Në 2004, Miguel Bosè regjistroi "Velvetina", një vepër eksperimentale që u botua vetëm vitin e ardhshëm.

Shiko gjithashtu: Shën Jozefi, biografia: historia, jeta dhe kulti

Në vitin 2007, me rastin e tridhjetëvjetorit të karrierës së tij , ai regjistroi njëdisk që përfshin duete me yje të shumtë të muzikës ndërkombëtare: albumi i titulluar " Papito ", ndër të tjera sheh praninë e Ricky Martin, Paulina Rubio, Laura Pausini, Mina, Shakira dhe Julieta Venegas.

Ka tre versione të veprës, dy teke dhe një dopio, për gjithsej tridhjetë këngë: "Papito" shet, në total, më shumë se një milion e gjysmë kopje, gjithashtu falë këngëve "single". Nena”, e kënduar me Paulina Rubio, dhe mbi të gjitha “Si tù no vuelves”, e kënduar me Shakirën, që është versioni spanjoll i “Se tu non torna”.

Gjithashtu në vitin 2007, Miguel Bosé rikthehet për të kënduar live në vendin tonë trembëdhjetë vjet pas herës së fundit, ndërsa një vit më pas publikon "Papitour", një dyshe. cd dhe dvd të regjistruara drejtpërdrejt.

Në vitin 2008 u publikua "Lo esencial", një koleksion që përfshin disa nga këngët e tij më të famshme dhe disa pjesë të regjistruara në vitet shtatëdhjetë dhe tetëdhjetë, vetëm në spanjisht.

Vitet 2010

Në vitin 2012 Miguel Bosè publikoi "Papitwo", një album që përmban këngë të papublikuara me duete të shumta, duke përfshirë ato me Jovanotti dhe Tiziano Ferro, ndërsa në televizion është një nga trajnerët e edicionit të dytë të talent show-t muzikor “La Voz Mexico”.

Në vitin 2013, nga ana tjetër, ai ishte drejtor artistik i Ekipit Blu të edicionit të dymbëdhjetë të " Amici " nga Maria De Filippi, një talent show i transmetuar në Canale 5, duke çuar nësukses Nicolò Noto, balerin i cili është pjesë e ekipit të tij. Ai gjithashtu rifilloi rolin në vitin 2014, përsëri për ekipin blu, por u largua nga posti sezonin e ardhshëm.

Autobiografia

Në vitin 2021 ai boton një libër autobiografik të titulluar " El hijo del Capitán Trueno ", në të cilin ai zbulon se prindërit e tij ishin monstra. Versioni italian mbërrin në librari vitin e ardhshëm: Djali i kapitenit Thunder - Kujtime të një jete të jashtëzakonshme.

Kopertina spanjolle e librit biografik nga Miguel Bosé

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .