Orietta Berti, biografi

 Orietta Berti, biografi

Glenn Norton
"Një rekord për verën", para "Tipitipitì", "Një kukull blu" dhe "Via dei Ciclamini". Për sa kohë që varka të shkojë, lëre të shkojë

Biografia

  • Orietta Berti në vitet 60
  • Vitet 70
  • Vitet 80
  • Vitet 90
  • Vitet 2000 dhe 2010

Orietta Berti, emri i vërtetë i së cilës është Orietta Galimberti, lindi më 1 qershor 1943 në Cavriago, në provincën e Reggio Emilia. Ajo filloi të këndojë në moshë shumë të re, falë shtytjes së babait të saj, i cili është një adhurues i muzikës operistike.

Shiko gjithashtu: Rubens Barrichello, biografia dhe karriera

Pas studimeve për kanto operistike, në fillim të viteve 1960 mori pjesë për herë të parë në një festival zyrtar të këndimit, "Voci Nuove Disco d'Oro", një konkurs në Reggio Emilia. Orietta Berti prezanton një pjesë të Gino Paolit, "Qielli në një dhomë" dhe arrin në finale. Bashkë me të janë ndër të tjera Gianni Morandi dhe Iva Zanicchi.

Me rastin e këtij konkursi, ajo u takua me drejtorin artistik të Karimit, Giorgio Calabrese, në teatrin komunal të Reggio Emilia, i cili i ofroi të nënshkruante një kontratë.

Orietta Berti në vitet '60

Duke filluar nga viti 1962, pra, Orietta Berti filloi aktivitetin e saj të regjistrimit. 45 xhirot e tij të para, megjithatë, nuk janë vënë re nga askush. Në vitin 1964 ai nënshkroi një marrëveshje me Polydor dhe regjistroi një cover të "Losing you", një këngë nga Brenda Lee. Pastaj ai regjistron këngët e Suor Sorriso, duke përfshirë "Dominique".

Suksesi vjen vitin e ardhshëm falë "Un disco per l'estate" 1965, ku këngëtarja e re propozon "Tu sei quel". Paspasi ka marrë pjesë edhe në Ekspozitën Ndërkombëtare të Muzikës së Lehtë, Orietta Berti vjen në vendin e parë në "Festival delle Rose" me këngën "Voglio dirti grazie".

Kështu, në vitin 1966, ai pati mundësinë të ngjitej në skenën e teatrit Ariston në "Festival di Sanremo" me këngën " Do të të jap më shumë ", shkruar nga Memo. Remigi dhe Alberto Testa. Më pas fitoi “Festival di Lugano” me “Ritorna il sole”. Ai prezantoi pjesën " Io, tu e le rose " në Sanremo në 1967. Kënga është gjithashtu e famshme për t'u përmendur nga Luigi Tenco në mesazhin që shkroi përpara se të bënte vetëvrasje.

Në të njëjtin vit, më 14 mars 1967, ajo u martua me Osvaldo Paterlini .

Më pas Orietta Berti shkon në Paris për të realizuar albumin e saj të tretë, me kontributin e orkestrës së Sauro Silit dhe Swingle Singers. Më pas prezantohet në “Festival delle Rose” me këngën e Federico Monti Arduini “Io can”. Duke arritur vendin e dytë me "Non illuderti mai" në "Un disco per l'estate" në vitin 1968, ajo mori pjesë në "Canzonissima" me një pjesë të shkruar nga Toto Savio, "Nëse do të dashurohem me një djalë si ti".

U kthye sërish në Sanremo në vitin 1969 me "Kur dashuria bëhet poezi".

Vitet 70

Pasi prezantoi "L'altalena" në Një disk për verën , i cili doli të ishte një sukses i madh regjistrimi, në vitin 1970 ai propozoi " Përderisa varka shkon ". Kënga vjen në vendin e tretë aBarbapapà" dhe kënga me temë e "Domenica In" "La balena", në vitin 1981 Orietta Berti prezanton këngën "La barca non va più" në Festivalin e Sanremos. Është një vazhdim ironik i "Fin che la barca va". Ariston vitin e ardhshëm me "America in". Pas së cilës ajo regjistroi "Tagliatelle", kënga tematike e "Domenica In".

Duke filluar nga viti 1984 ajo filloi të prodhonte vetë, me albumin "Këngët e mia të reja Në të njëjtin vit merr pjesë në "Premiatissima", program i transmetuar në Canale 5 ku propozon këngët "Eja prima", nga Tony Dallara, "Pensami", nga Julio Iglesias, "Nëse sonte jam këtu. ", nga Luigi Tenco, "Nata është krijuar për të dashuruar", nga Neil Sedaka, "Nessuno al mondo", nga Caterina Valente dhe "Io che amo solo te", nga Sergio Endrigo.

Ai prandaj fillon një bashkëpunim me Umberto Balsamo , nga i cili lindi 33 rpm "Futuro", i cili gjithashtu çon në Sanremo në 1986, duke marrë një përgjigje pozitive nga kritika dhe publiku. Kthehu tek "Premitissima" me " Senza te”, ndërmerr edhe një partneritet artistik me Cristiano Malgioglio, i cili shkruan disa këngë për të. Në vitin 1989 ai u rikthye në Sanremo me "Tarantelle", një pjesë e shkruar nga Umberto Balsamo dhe Mino Reitano, e cila megjithatë nuk i kaloi përzgjedhjet pasi u konsiderua tepër akuzuese ndaj klasës politike.

Vitet 90

Pasi protagoniste e "C'era una volta il festival" dhe "Unarotunda sul mare" në 1989 dhe 1990, u kthye në Sanremo në 1992 me "Rumba di tango", prezantuar së bashku me Giorgio Faletti . Me të njëjtin aktor ishte i ftuar në "Acqua calda", transmetuar në Raidue Një vit më pas, në Italia 1, ai prezantoi "Rock'n'roll", një program herët në mbrëmje të cilin e drejtoi në shoqërinë e vajzave nga "Non è la Rai".

Ndërsa në 1995 Orietta Berti ishte pjesë e kastit të "Domenica In", duke festuar tridhjetë vjet karrierë. Protagonist, në vitin 1997, i transmetimit të Fabio Fazio "Anima mia", me vetë Fazio është gjithashtu i pranishëm në " Quelli che il calcio", fillimisht në Raitre dhe më vonë në Raidue, dhe në "Sanremo Giovani", në Raiuno.

Në 1999 ai u kthye në Sanremo për "Dopofestival", së bashku me Fabio Fazio dhe Teo Teocoli .

Vitet 2000 dhe 2010

Në vitin 2001 ishte i ftuar i rregullt në "Buona Domenica", në Canale 5, dhe e mbajti këtë bashkëpunim përkrah Maurizio Costanzo deri në vitin 2006. Pas duke prodhuar albumin "Emozione d'autore", regjistron albumin në spanjisht "Exitos latinos", realizuar me orkestrën e Demo Morsellit.

Menjëherë më pas ai ishte konkurrent në edicionin e tretë të "Dancing with the Stars", në Raiuno. Në vitin 2008 ai regjistroi albumin "Swing - A tribute to my way". Në vitin 2016 ai iu bashkua kastit të rregullt të "Che fuori tempo che fa", në Raitre, sërish përkrah Fabio Fazios.

Shiko gjithashtu: Biografia e Roman Polanskit

Një kuriozitet : e martuar me Osvaldon, fëmijët e saj poe quajnë Omar (lindur më 3 gusht 1975) Otis (lindur më 18 shkurt 1980), të gjithë emrat fillojnë me O. Më pas në familje janë edhe vjehrra Odilla, nëna Olga, gjyshi Oreste dhe xhaxhai Oliviero.

Në mars 2021 ai u rikthye në skenën e Ariston për të dymbëdhjetën herë për të prezantuar këngën " Kur u dashurove " në konkursin në Sanremo 2021 .

Në shtator 2022, ai ishte një komentues i rregullt në Big Brother VIP 7, duke mbështetur Sonia Bruganelli në studio.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .