Biografia e Helen Mirren

 Biografia e Helen Mirren

Glenn Norton

Biografia

  • Vitet 70
  • Vitet 80
  • Vitet 90
  • Vitet 2000
  • Vitet 2010

Helen Mirren, emri i vërtetë i së cilës është Elena Vasilevna Mironova, lindi më 26 korrik 1945 në Chiswick (Londër), Angli, e dyta nga tre vëllezërit dhe vajza e Kathleen Rogers dhe Vasily Petrovic Mironov, me origjinë fisnike.

Pasi ndoqi shkollën e mesme katolike për vajza në St. në moshën tetëmbëdhjetë ajo kaloi një audicion që e lejoi të hynte në Teatrin Kombëtar të Rinisë, ndërsa në vitin 1954 mori rolin e saj të parë madhor, duke luajtur Kleopatrën në Old Vic në Londër në një shfaqje të "Antonio dhe Kleopatra" të Shekspirit.

Vitet 70

Performanca e saj e lejon atë të vihet re nga impresario Al Parker, i cili e bën atë të nënshkruajë një kontratë dhe bën debutimin e saj në Kompaninë e Teatrit Shakespearean: midis fundit të viteve 1970 të viteve '60 dhe në fillim të viteve shtatëdhjetë, Helen Mirren i jep fytyrën Castiza-s në "Tragjedia e Hakmarrësit", Cressida në "Troilus and Cressida" dhe Giulia në "La Signorina Giulia".

Midis 1972 dhe 1974, ajo mori pjesë në Conference of the Birds, një projekt eksperimental nga Peter Brook që e çoi atë në Shtetet e Bashkuara dhe Afrikë. Në Britaninë e Madhe ajo punon për një “Macbeth” por edhe për vepra më moderne si p.shylli i rrokut Maggie në 'Teeth 'n' Smiles' në skenë në oborrin mbretëror në Chelsea.

Pasi luajti Nina në "Pulëbardhë" të Çehovit dhe Ella në "Shtrati para dje", një komedi nga Ben Travers, ajo luan Margaretën e Anzhuit në "Henri VI" dhe Isabelën rishtar në "Masë për masë" .

Vitet 80

Në vitet 80, Helen Mirren intensifikoi karrierën e saj filmike: në vitin 1980 ajo luajti përkrah Bob Hoskins në filmin "Gilding Friday", ndërsa vitin e ardhshëm në “Excalibur” ka rolin e fata Morganës .

Në 1984, ajo madje recitoi në rusisht, pa u dubluar , duke luajtur rolin e komandantit të stacionit hapësinor Sovjetik në "2010 - Viti i Kontaktit". Në vitin 1989, aktorja britanike luan rolin e gruas së Peter Greenaway në "The Cook, The Thief, His Wife and Her Lover" dhe shfaqet në filmin televiziv "Red King, White Knight", me regji të Geoff Murphy.

Menjëherë më pas, ai luajti në disa skena nudo në "Courtesy for guests", një film i bazuar në romanin e Ian McEwan në të cilin ai bashkohet me Christopher Walken, Natasha Richardson dhe Rupert Everett.

Vitet 90

Në vitin 1991 ai u shfaq në disa episode të serialit "Prime Suspect" dhe, së bashku me Helena Bonham Carter, luajti në "Monteriano - Ku engjëjt nuk guxojnë të shkelin", film frymëzuar nga një libër i E.M. Forster dhe vendosur në Itali.

Katër vjet më vonë, ajo fitoi nominimin e saj të parë për Oscar për aktoren më të mirë dytësore për interpretimin e saj në "Çmenduria e Mbretit George", në të cilën ajo luajti gruan e George III, Mbretëresha Charlotte .

Shiko gjithashtu: Aldo Baglio, biografi

Pasi dha dy filma në serialet "Dhoma e fshehur" dhe "Lufta e Madhe dhe formimi i shekullit të 20-të", ai luajti në filmat televizivë "Losing Chase" dhe "Zonja e pikturuar", me regji respektivisht nga Kevin Bacon dhe Julian Jarrold; në fund të viteve nëntëdhjetë, ai punoi - ndër të tjera - për Sidney Lumet duke u shfaqur në "If you love me...", një film që trajton temën e eutanazisë.

Pas paraqitjes në "Killing Mrs. Tingle", një komedi noir e vitit 1999 dhe në filmin televiziv "Pasioni i Ayn Rand", nga Christopher Menaul, Mirren është drejtuar nga Robert Altman në "Gosford Park". në të cilin ajo gjen kolegë bashkatdhetarë si Emily Watson, Kristin Scott Thomas dhe Maggie Smith: falë këtij filmi, ajo fiton një tjetër nominim për Oscar për aktoren më të mirë dytësore.

Vitet 2000

Gjithmonë me yjet e tjerë të kinemasë britanike, ajo është në kastin e "Calendar Girls". Filmi që megjithatë e shenjtëron atë në mbarë botën, është "Mbretëresha", me regji të Stephen Frears, në të cilin ajo luan mbretëreshën Elizabeth II duke treguar reagimet dhe sjelljen e saj në ditët e vdekjes së Lady Dianës. Të tillëpuna i jep asaj Kupën Volpi në Festivalin e Filmit në Venecia në 2006 dhe çmimin Oscar për aktoren më të mirë kryesore në 2007.

Në të njëjtin vit, përkthyesja britanike Helen Mirren është ndër yjet e "Misteri i Faqeve të Humbura - Thesari Kombëtar", një film i Jon Turteltaub me Jon Voight, Nicolas Cage, Harvey Keitel dhe Diane Kruger. Në vitin 2009, ai luajti i ftuar në një episod të serialit televiziv "30 Rock", së bashku me Tina Fey dhe Alec Baldwin, dhe u shfaq në "National Theatre Live"; për më tepër, ai luajti në "Inkheart", me regji të Iain Softley dhe filmuar në Itali, por edhe në "Love Ranch", të Taylor Hackford, në "The last station", të Michael Hoffman dhe në "State of Play" të Kevin. Macdonald.

Vitet 2010

Pas paraqitjes në "The Debt" (2010), nga John Madden, dhe në "Red" (2010), nga Robert Schwentke, ajo luajti në "Arturo" (2011 ), nga Jason Winer dhe në " Hitchcock " (2012) nga Sacha Gervasi, në të cilën ajo luajti rolin e Alma Reville, gruas së Alfred Hitchcock.

Në 2013 Helen Mirren punon në vazhdimin e "Red", "Red 2" dhe rikthehet në televizion me filmin e David Mamet "Phil Spector", ndërsa në vitin 2014 ai ishte në kastin e "Love, kitchen and curry", të Lasse Hallstrom. Gjithashtu në vitin 2014, në moshën 69-vjeçare, ajo u bë dëshmitarja e një linje të re bukurie të L'Oreal, kushtuar grave të pjekura.

Shiko gjithashtu: Biografia e Gianluca Pessotto

Në 2015luan Maria Altmann në filmin "Gruaja në Ar": historia - e vërtetë - tregon për Maria, një e mbijetuar e Holokaustit, avokatin e saj të ri E. Randol Schoenberg (Ryan Reynolds), i cili u përball me qeverinë austriake për gati një dekadë me Objektivi i rikuperimit të pikturës ikonë të Gustav Klimt " Portreti i Adele Bloch-Bauer " që i përkiste tezes së tij dhe i konfiskuar nga nazistët në Vjenë pak para Luftës së Dytë Botërore.

Në vitin 2016 ka luajtur rolin e Vdekjes në filmin lëvizës "Bukuria kolaterale"; në 2017 ai është në "Fast & Furious 8", kapitulli i tetë i serialit.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .