William Congreve, biografi

 William Congreve, biografi

Glenn Norton

Biografia

  • Edukimi dhe studimet
  • Puna e hershme e William Congreve
  • Sukseset e reja
  • Punimet e fundit
  • Punimet e William Congreve

William Congreve ishte një dramaturg anglez, i konsideruar unanimisht si autori më i madh i Komedisë së Restaurimit . Ai lindi në Bardsey, Yorkshire, më 24 janar 1670, djali i William Congreve dhe Mary Browning.

Edukimi dhe studimet

Trajnimi i tij u zhvillua midis Anglisë dhe Irlandës. Pikërisht në Irlandë babai, i rekrutuar në ushtri, ishte shpërngulur me familjen e tij. William i ri fillimisht iu përkushtua studimeve juridike. Megjithatë, shpejt, entuziazmi i tij për botën letrare mbizotëroi tek ai edhe falë njohjeve të shquara si ai me John Dryden .

Veprat e para të William Congreve

Debutimi i tij letrar daton në vitin 1691 me romanin Incognita . Në fushën teatrale, megjithatë, debutimi bëhet në Theatre Royal Drury Lane në mars 1693. Paraqitja e komedisë së tij Beqari i vjetër madje është triumfues.

Komedia e dytë e William Congreve , Dyshi Dealer , megjithatë, doli të ishte një dështim publik. Megjithatë, kritikët e vlerësojnë shumë punën. Edhe në këtë rast opinionet, me atë të John Dryden në krye, janë pozitive.

Megjithatë, Congreve reagon keq ndajkritikon dhe përgjigjet me një sulm vendimtar në botimin e parë letrar të vetë shfaqjes.

Shiko gjithashtu: Valentino Rossi, biografia: historia dhe karriera

Sukseset e reja

Kthimi te suksesi ndodh në vitin 1695 dhe shënohet nga përfaqësimi i Dashuri për dashuri . Dy vjet më vonë ishte radha e Nusja e vajtimit ( La Sposa në Lutto ), e vetmja tragjedi e vlerësuar, nga e cila është nxjerrë thënia e famshme:

" Parajsa nuk ka inat si dashuria e kthyer në urrejtje, as ferri një furi si një grua e përbuzur"

Veprat e fundit

Në 1699 ai filloi të hartonte Rruga e the World , shfaqja e parë e të cilit u zhvillua më 12 mars të vitit të ardhshëm. Kjo është shfaqja më e fundit e William Congreve .

Shiko gjithashtu: Biografia e Robbie Williams

Megjithatë, shkëputja e tij nga bota teatrore nuk ndodhi plotësisht. Megjithatë, dramaturgu anglez mban lidhje me këtë botë. Pjesa e fundit e jetës së tij është shënuar me probleme shëndetësore. William Congreve vdiq më 19 janar 1729, në Londër, disa ditë para ditëlindjes së tij të 59-të.

Vepra nga William Congreve

  • The Old Bachelor (1693)
  • The Double Dealer, (1693)
  • Love for Love (1695)
  • Nusja e vajtimit (1697)
  • Rruga e botës (1700)

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .