Биографија на Ерос Рамацоти

 Биографија на Ерос Рамацоти

Glenn Norton

Биографија • Да беше доволна ветената земја

  • Главните уметнички соработки на Ерос Рамацоти

Роден на 28 октомври 1963 година во Синечита, Рим, „ каде полесно да се сонува отколку да се соочи со реалноста “, Ерос го поминува своето детство повремено појавувајќи се во толпата сцени на некои филмови и сонувајќи за светла кариера како пејач, поттикнат од неговиот татко Родолфо, кој е сликар на згради, но има снимено и некои песни. По средното училиште, Рамацоти бара да влезе во Конзерваториумот, но паѓа на приемниот испит, па се запишува на сметководство. Сколастичкото искуство е кратко: има на ум само музика и веќе втора година се повлекува.

Во 1981 година тој учествуваше на натпреварот Voci Nuove di Castrocaro: стигна до финалето со „Rock 80“, песна напишана од самиот тој што му овозможи да го добие својот прв договор за снимање со младата издавачка куќа DDD. Ерос се сели во Милано и живее токму во седиштето на издавачката куќа: неговиот брат Марко и мајката Рафаела исто така се населуваат во сенката на Мадонина. Во 1982 година го издава својот прв сингл насловен „Ad un amico“, но сепак бил незрел талент, па му се придружил стручен музичар: Ренато Бриоски.

По само една година работа, успехот одеднаш пристигнува: Ерос триумфира меѓу „младите предлози“ на фестивалот Санремо во 1984 година со „Тераветување“, напишано заедно со Ренато Бриоски и Алберто Салерно (автор на текстот).

„Тера ветување“ се објавува низ цела Европа, бидејќи нејзините дискографски куќи работат уште од првиот албум сметајќи го Рамацоти за меѓународен уметник: сите негови плочи ќе бидат преведени и на шпански. Ништо не е оставено на случајноста: дури и „потписот“ Ерос Рамацоти е логото кое е секогаш исто на сите негови албуми. Во меѓувреме се менува работниот тим: Пјеро Касано (кој си замина Матиа Базар) за музиката, Аделио Кољати (сеуште негов текстописец) за текстот и Селсо Вали (исто така денес е покрај него) за аранжманите.

Во 1985 година Ерос Рамацоти се врати на фестивалот во Санремо и се пласираше шесто место со „An important story“, песна од деби албумот „Cuori agitati“. Синглот „An important story“ е продаден во милион примероци само во Франција и станува европски хит.

Во 1986 година го објавува втор албум насловен „Нови херои“ но пред се ја освојува победата на фестивалот во Санремо (трето последователно учество) со песната „Адесо ту“.

Трет албум за три години: во 1987 година излезе ЦД-то „Во одредени моменти“, кое го содржи дуетот со Петси Кензит во песната „La luce Buona delle stelle“. Ерос е ѕвезда на деветмесечната турнеја со безгранична публика: над милион гледачи. ЦД-то „Понекогаш“постигнува исклучителни резултати: над 3 милиони продадени примероци ширум светот. Бројот на неговите обожаватели дополнително расте со следниот мини-албум „Musica è“ (1988), карактеристичен по насловната песна: свита со лирски тонови мајсторски интерпретирани од Рамацоти, која докажува дека достигнала целосна уметничка зрелост.

Осветувањето на Ерос Рамацоти како меѓународен уметник дојде во април 1990 година кога 200 новинари од целиот свет присуствуваа на прес-конференцијата во Венеција за презентација на неговиот петти албум: „In Ogni Senso“, објавен во 15 земји. Американската дискографска куќа Клајв Дејвис, освоена од талентот на Ерос, го советуваше да одржи концерт во Радио сити мјузик хол во Њујорк: Рамацоти беше првиот италијански уметник што настапи на таа престижна сцена, со ласкава распродажба.

Следува уште една долга турнеја која го има својот епилог следната година со двојниот диск во живо „Ерос во концерт“ од 1991 година: албумот е претставен на 4 декември во Барселона со концерт пред 20.000 луѓе, емитуван ширум светот и спонзорирана од италијанската и шпанската влада. Целиот приход од шоуто е дониран во добротворни цели, подеднакво поделени помеѓу Институтот за рак во Милано и Барселона.

Двегодишниот период 1993-1994 година беше полн со професионални задоволства: албумот „Tutte storie“(1993) продава 6 милиони примероци и го освојува врвот на хит парадите низ Европа. Видео клипот на првиот сингл „Things of life“ е во режија на култниот режисер од Њујорк, Спајк Ли, кој никогаш претходно не снимал видео за бел уметник. Европската турнеја на „Tutte storie“ е меѓу најважните во сезоната: по концертите на Стариот континент, Ерос оди на турнеја на концерти во петнаесет земји од Латинска Америка.

По враќањето во Италија, искуството на „триото“ со Пино Даниеле и Јованоти се роди од идејата на Рамацоти: тоа е италијанскиот настан во живо на годината. Во ноември настапува во живо на МТВ наградите во Берлин пеејќи ја „Cose della vita“. Златната година на Ерос Рамацоти, 1994 година, заврши со потпишување на светски договор за BMG International.

Во летото 1995 година учествува на европскиот музички собир Летен фестивал заедно со Род Стјуарт, Елтон Џон и Џо Кокер. Следната година, точно на 13 мај 1996 година, го издава ЦД-то „Dove c'è musica“, првото целосно самопродуцирано. Создаден помеѓу Италија и Калифорнија со соработка на меѓународно познати музичари, постигна возбудливи резултати: продадени над 7 милиони примероци. На професионалното задоволство набрзо се додаде огромна лична радост: неколку дена по завршувањето на европската турнеја, се роди неговата ќерка Аурора Софи (во Соренго, Швајцарија; на 5 декември1996), во сопственост на Мишел Хунзикер. Ерос веднаш докажува дека е љубовен, грижлив и скрупулозен татко: во следните месеци се посветува исклучиво на своето девојче. Единствената отстапка за музиката, делото „Тоа е се што треба да знам“ напишано за Џо Кокер.

Во октомври 1997 година беа објавени најголемите хитови „Ерос“: диск што ја поврзува спонтаноста на неговите први песни и меѓународниот поп-рок на ЦД-то „Dove c'è musica“. Дискот е збогатен со две необјавени композиции („Quanto amore sei“ и „Ancora un minuto di sole“) и е разубавен од дуетите со Андреа Бочели во делото „Musica è“ и со Тина Тарнер во „Cose della vita - Can не престанам да мислам на тебе“.

Во февруари 1998 година тој тргна на многу успешна светска турнеја која го однесе во Јужна Америка, САД и Европа. Во мај учествува во „Павароти и пријателите“ (во режија на Спајк Ли), пеејќи заедно со Лучијано Павароти „Se bastasse una canzone“ (од албумот „In Ogni Senso“ од 1990 година). Исто така, во 1998 година го издаде албумот во живо „Eros Live“ со два дуети снимени за време на светската турнеја: „Cose della vita - Can't stop thinking of you“ со Тина Тарнер (изненадување гостинка на преполниот концерт на стадионот Сан Сиро од Милано) и „That's All I Need To Know - Difenderò“ со Џо Кокер (отпеана во изведбата во Минхен). Нешто помалку од една година подоцна, во март 1999 година, тој доаѓанаграден во Хамбург со наградата Ехо (германски музички Оскар) како „најдобар меѓународен музички уметник“.

Со својата структура Радиорама, Ерос Рамацоти се впушти и во продуцент на плочи: на почетокот на 2000 година го направи ЦД-то „Come fa bene l'amore“ од Џани Моранди. Во октомври истата година (2000) тој го издаде својот „Stilelibero“ (осмиот албум со необјавени песни) што го потврдува неговиот светски уметнички калибар: ЦД-то може да се пофали со соработки со продуценти со апсолутен престиж како што се Celso Valli, Claudio Guidetti, Trevor Horn и Рик Новелс. Меѓу песните има и емотивен дует со Шер во песната „Повеќе од што можеш“.

На меѓународната турнеја на „Стилелиберо“, Рамацоти настапува и во источните земји: трите распродадени концерти во палатата Кремљ во Москва од 2 до 4 ноември се незаборавни. На последниот датум од оваа турнеја (30-ти ноември на Филафорум во Милано) некои од неговите пријатели излегуваат на сцената за да испеат некои дуети од неговата кариера со него: Раф за „Anche tu“, Петси Кенсит за „La luce Buona delle stelle“ и Антонела Бучи за „Да те сакам е огромно за мене“.

Исто така, албумот „Stilelibero“ се искачува на топ листите ширум светот. За 20 години кариера, Ерос Рамацоти продаде над 30 милиони плочи.

По разделбата од неговата сопруга Мишел Хунзикер, „9“ беше издаден во мај 2003 година: тоа е деветти албум со песнипретходно необјавено, копродуцирано со Клаудио Гуидети и со вообичаената соработка на Селсо Вали. Како и во претходните албуми, Ерос на музика ги пренесува сопствените лични искуства, кои во последните две години се скржави од радости, но го зајакнале неговиот карактер.

За да го прослави неговиот роденден, едно од најочекуваните музички дела на годината е објавено на 29 октомври 2004 година (со специјална полноќна распродажба во медиа продавниците Рикорди): двојното ДВД „Eros Roma Live“ кое го следи најинтензивното и највпечатливото од светската турнеја на Ерос Рамацоти 2003/2004 година, во пресрет на големиот успех постигнат со албумот „9“.

Десеттиот албум на изведувачот е насловен „Calma apparente“ и беше издаден на 28 октомври 2005 година, роденденот на Ерос.

Во октомври 2007 година го издаде двојниот диск „Е2“ кој, покрај четирите необјавени песни, ги собира најголемите хитови во кариерата на Ерос Рамацоти во ремастерирана и преуредена верзија.

Во април 2009 година беше објавен новиот необјавен албум „Ali e roots“; очекувано со објавувањето на синглот „Talk to me“, албумот постигна 3 платинести рекорди во првите недели од продажбата.

Некое време поврзана со манекенката Марика Пелегринели, Рафаела Марија е родена од парот во август 2011 година. Двојката се раздели летото 2019 година.

Главни уметнички соработки на ЕросРамацоти

(дуети и песни напишани или продуцирани од него за други уметници)

1987: дует со Патси Кенсит во „La luce buona delle stelle“ (cd „Во одредени моменти“)

1990: пее „Tu vivrai“ заедно со Пу, Енрико Ругери, Раф и Умберто Тоци (cd „Uomini soli“ од Пу)

1991: пишува и пее со Раф „Anche tu“ (cd „Соништа... тоа е сè што има“ од Раф)

Исто така види: Тизијана Панела, биографија, живот и куриозитети Biografieonline

1992: пишува „Барем не ме изневерувај“ за цедето „Либератеми“ од Биаџо Антоначи

1994: тој е ко-автор на „Insieme a te“ од Паоло Валеси (cd „Non mi tradire“ од Валеси) и на „Married веднаш“ во истоимениот албум на Ирене Гранди;

го продуцира ЦД-то „Фуориметрика“ од Метрика и дуети со Алекс Барони (пејач на групата) во песната „Не заборавај Дизниленд“

1995 година: потпишување „Дојди сапреи“ од Џорџија која победи на фестивалот во Санремо (cd „Come Thelma & Louise“) и „One more reason“ од Масимо ди Каталдо (cd „We were born free“)

1997: дует со Андреа Бочели во „Musica è“ и со Тина Тарнер во „Cose della vita - Can't Stop Thinking Of You“ (во најголемите хитови „Ерос“);

ја пишува за Џо Кокер песната „That's All I Need To Know“ (cd „Across From Midnight“ од Џо Кокер)

1998: дует во живо со Тина Тарнер во „Cose della vita - Can't Stop Thinking Of You“ (на концертот на Сан Сиро во Милано) и со Џо Кокер во „That's All I Need To Know - Difenderò“ (на концертот во Минхен воБаварија): двете дела се на цедето „Ерос во живо“

Исто така види: Биографија на Семјуел Бекет

2000: дует со Шер во „Più che possibile“ (cd „Stilelibero“)

2005: со Анастасија во „Јас припаѓам до тебе“ (cd „Calma Apparente“)

2007: со Рики Мартин во „Non siamo soli“ (необјавена содржина во „E2“)

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .