Биографија на Вилијам од Велс

 Биографија на Вилијам од Велс

Glenn Norton

Биографија • Иднината на кралот

Вилијам Артур Филип Луис Маунтбатен-Виндзор, или пократко познат како принцот Вилијам од Велс, е роден во Лондон на 21 јуни 1982 година), најстариот син на Чарлс, Принцот од Велс и Дијана Спенсер, која почина прерано во 1997 година. Внук на кралицата Елизабета Втора од Обединетото Кралство, принцот Вилијам е втор во линијата на наследување на тронот, по неговиот татко и пред неговиот брат Хенри (често нарекуван Хари ), роден во 1984 година.

Вилијам беше крстен на 4 август 1982 година од надбискупот на Кентербери, дон Роберт Ранси, во Музичката соба на Бакингемската палата; на церемонијата негови кумови се различни кралски европски личности: грчкиот крал Константин II; Сер Лоренс ван дер Пост; принцезата Александра Виндзор; Наталија Гросвенор, војвотката од Вестминстер; Нортон Кначбул, Барон Брабурн и Сузан Хаси, бароницата Хаси од Норт Бредли.

Образованието на Вилијам се одвиваше во училиштето „Mrs Mynors“ и во училиштето Wetherby во Лондон (1987-1990). Студиите ги продолжил во училиштето Лудгроув во Беркшир до 1995 година; потоа во јули истата година се запишува на реномираниот колеџ Итон, каде што ги продолжил високите студии по географија, биологија и историја на уметност.

По единаесет години брак, во 1992 година ја доживеа разделбата народители Карло и Дијана: настанот и периодот се прилично трауматични, имајќи ја предвид и медиумската врева што го придружува фактот.

Исто така види: Катерина Касели, биографија: песни, кариера и куриозитети

Кога Вилијам имаше само петнаесет години (а неговиот брат Хари тринаесет), на последниот ден од август 1997 година, неговата мајка, Дијана Спенсер, трагично загина во сообраќајна несреќа во Париз заедно со нејзиниот партнер Доди ал Фајед. Неколку дена подоцна (на 6 септември) се слави погребот во Вестминстерската опатија, на кој присуствуваат многу голем број луѓе, покрај тоа што целата нација го следи настанот на телевизија. Вилијам, заедно со неговиот брат Хенри, неговиот татко Чарлс, неговиот дедо Филип, војводата од Единбург и неговиот вујко Чарлс, брат на Дијана, го следат ковчегот за време на поворката од Бакингемската палата до Вестминстерската опатија. На камерите им е забрането да емитуваат слики од малолетните принцови во овие моменти на жалост.

Вилијам ги завршува студиите на Итон во 2000 година: потоа зема празнина година, во текот на која работи во Чиле на полето на волонтерството. Се вратил во Англија и во 2001 година се запишал на престижниот шкотски универзитет Сент Ендрјус. Тој се здоби со диплома по географија со почести во 2005 година.

По краток период на работно искуство во престижната лондонска банка HSBC (една од најголемите банкарски групи во светот, прва во Европа по капитализација) , Вилијам делВелс одлучува да го следи својот помлад брат Хари, влегувајќи во воената академија Сендхерст.

Вилијам е назначен за офицер од неговата баба, Елизабета Втора, која освен кралица ја има и улогата на началник на вооружените сили. Како и Хари, Вилијам е исто така дел од „Коњаницата на домаќинството“ (полкот на Блуз и Ројалс); има чин капетан.

Што се однесува до правилата за наследување на тронот на Обединетото Кралство, доколку тој беше крунисан и не одлучи да го промени своето име, тој ќе го земе името на Вилијам V (Вилијам V). Од страната на неговата мајка тој директно потекнува од Чарлс II Стјуарт, иако преку вонбрачни деца; по речиси четиристотини години тој би бил првиот монарх кој тврди дека потекнува од кралските куќи на Тудор и Стјуарт.

Како јавна личност, Вилијам е многу активен во социјалните работи, исто како што беше неговата мајка: Вилијам е покровител на Centrepoint, лондонска асоцијација што се грижи за непривилегираните млади луѓе, на кои Дијана беше покровител. Покрај тоа, Вилијам е претседател на ФА (Фудбалската асоцијација), преземајќи ја функцијата од неговиот вујко Ендрју, војводата од Јорк и заменик-покровител на велшкиот рагби сојуз.

За време на неговите универзитетски студии, Вилијам ја запозна Кејт Мидлтон во 2001 година, негова колешка студентка на Универзитетот Сент Ендрју. Тие се заљубуваат и веридбата започнува во 2003 година.Иако во април 2007 година англиските медиуми ја пренесоа веста за прекин на свршувачката - не беше демантирана - врската меѓу двајцата млади ќе продолжи позитивно. Истата година Вилијам и Кејт учествуваа заедно во јули 2008 година на церемонијата на инвестиција на принцот со Орденот на жартиерата. Официјалната свршувачка на Вилијам од Велс со Кејт Мидлтон беше објавена од британската кралска куќа на 16 ноември 2010 година: венчавката беше закажана за петок, 29 април 2011 година. Дијана.

Исто така види: Биографија на Фреида Пинто

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .