Biografia e Javier Zanetti

 Biografia e Javier Zanetti

Glenn Norton

Biografia • Kapiteni dhe zotëri

Javier Adelmar Zanetti lindi në Buenos Aires më 10 gusht 1973.

Shiko gjithashtu: Biografia e Papa Gjon Palit II

Ai bëri debutimin e tij në botën e futbollit profesionist në vitin 1991 në pranverën e Talleres de Remedios de Escalada. Një vit më pas ai kaloi në ekipin e parë, duke shtuar 17 paraqitje dhe duke nënshkruar 1 gol. Në vitin 1993 ai mbërriti në ligën e parë, në Banfield, me të cilin luajti 37 ndeshje duke shënuar një gol. Pas një sezoni tjetër me argjentinasit (29 paraqitje dhe tre gola) ai u ble nga presidenti i Interit Massimo Moratti, i rekomanduar nga Angelillo.

Debutimi i tij italian daton në vitin 1995. Pasi Giuseppe Bergomi u tërhoq nga fusha (1999), Javier Zanetti u bë kapiten i Interit.

Shiko gjithashtu: Biografia e Sabrina Salerno

Një mbajtës rekord paraqitjesh për ekipin kombëtar të futbollit të Argjentinës, për të cilin ka luajtur që nga viti 1994, në vitin 2004 ai u përfshi në FIFA 100, një listë me 125 lojtarët më të mëdhenj të gjallë, të përzgjedhur nga Pelé dhe FIFA në me rastin e festimeve të njëqindvjetorit të federatës.

I konsideruar si një zotëri i vërtetë për drejtësinë dhe shembullin e tij, Zanetti është gjithashtu shumë i përfshirë në punën sociale: angazhimi i tij kryesor është të ndihmojë djemtë argjentinas të Fundación Pupi.

Ai do të veshë fanellën e Nerazzurrëve për ndeshjen e tij të 700-të në natën magjike të 22 majit 2010, në Madrid, kur Internazionale fiton përsëri Ligën e Kampionëve pas 45 vjetësh.Liga.

Ndeshjen e fundit me fanellën Nerazzurri e luajti më 10 maj 2014 (Inter Lazio, 4-1).

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .