Biografia e Nicola Pietrangeli

 Biografia e Nicola Pietrangeli

Glenn Norton

Biografia • Tenisi italian dhe historia e tij

Nicola Pietrangeli lindi në Tunis më 11 shtator 1933 nga një baba italian dhe nënë ruse. Janë të paktë italianët, edhe pse i përkasin brezave të fundit, që e shpërfillin emrin e këtij kampioni prestigjioz italian të tenisit.

Shiko gjithashtu: Francisco Pizarro, biografi

Kurator i shkëlqyeshëm i stilit, lojtar bazë, vdekjeprurës në pasime, i fortë në prapavijë, pak më pak në krah, rënia e tij është e jashtëzakonshme, Pietrangeli i përket asaj kategorie kampionësh që fitojnë shumë, por jo gjithçka. që e meritonin.

Ka luajtur 164 ndeshje në Kupën Davis (me 120 suksese), pa arritur asnjëherë ta fitojë atë, përveç në vitin 1976 në Santiago de Kili si kapiten i kuartetit të formuar nga Adriano Panatta, Corrado Barazzutti, Paolo Bertolucci dhe Antonio. Zugarelli.

Në 1959 dhe 1960 Nicola Pietrangeli fitoi Roland Garros dhe u njoh botërisht si kampion bote në balte. Emërtimi konfirmohet me fitoren në Internazionali d'Italia në vitin 1961. Pjesëmarrjet e tij në këtë kompeticion do të jenë 22.

Pietrangeli ishte tenisti më i madh italian ndonjëherë me katër finalet e tij në Foro Italico dhe dy suksese në Roland Garros.

Edhe në Wimbledon lista e tij mbetet më e mira: tetëmbëdhjetë pjesëmarrje.

Në renditjen botërore Nicola Pietrangeliai arriti në pozitën e tretë në vitet 1959 dhe 1960.

Shiko gjithashtu: Biografia e Elizabeth Hurley

I pajisur me një fizik të jashtëzakonshëm, Pietrangeli nuk ndihej si skllav i stërvitjes, përkundrazi ai kultivoi - edhe në kulmin e karrierës së tij - një pasion të madh për futbollin. .

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .