Biografia e Yves Montand

 Biografia e Yves Montand

Glenn Norton

Biografia • Një italian në Paris

Yves Montand, lindur Ivo Livi, lindi më 13 tetor 1921 në Monsummano Alto, në provincën e Pistoia. Shumë italian pra, edhe pse në vitin 1924 u detyrua me familjen të emigronte në Marsejë, duke ikur nga regjimi fashist; e gjithë historia e tij artistike u zhvillua më pas në Francë, duke u bërë në të gjitha qëllimet një vendas i atij vendi.

Pak vite pas transferimit të tij të detyruar, Montand mundi të nxjerrë në pah, në jetën e pasur dhe të artikuluar të Parisit (që ofronte më shumë mundësi se Italia provinciale nga ky këndvështrim) cilësitë e tij si një aktor i shkëlqyer dhe bindës. chansonnier, që do ta imponojë atë në publikun e gjerë si një figurë shtatlartë dhe e respektuar.

Një artiste e gjithanshme, ajo luajti në filmin e saj të parë "While Paris Sleeps" në 1946, me regji të Marcel Carné, një hyjni kujdestare e artit të shtatë, dhe Nathalie Nattier. Në ato vite ndodhi goditja e fatit: Joseph Kosma kompozoi për filmin, me fjalë të Prévert, këngën "Les feuilles mortes" dhe e solli atë me sukses në mbarë botën. Një pjesë melankolike dhe delikate që bëri histori, më pas e shfrytëzuar përtej besimit si "standard" nga qindra xhazistë.

Shiko gjithashtu: Biografia e Muhamed ibn Musa al-Khuarizmit

Një mik i yjeve si Edith Piaf dhe Simone Signoret, ai u prezantua prej tyre në botën e kinemasë së madhe dhe kaloi me lehtësi nga komedia në dramë derisa u bë partneri shumë i lakmueshëm iMarilyn Monroe në "Let's Make Love" (1960). Midis viteve 1970 dhe 1980 ai do të përvijojë figura të burrave disi të plagosur nga jeta, por kurrë të pushtuar plotësisht nën drejtimin e Sautet. Regjisori Kosta Gavras e donte për filmat e tij "Z The orgy of power", "The confesion" dhe "L'Amerikano".

Siç shkruan në mënyrë të admirueshme Giancarlo Zappoli në fjalorin Farinotti " Për dikë që ishte njëzet vjeç në 1968, fytyra e Montandit (duke u shndërruar nga një buzëqeshje çarmatosëse në një mendësi të pjekur) ishte e lidhur ngushtë me personazhet që i ofroheshin. nga Kosta Gavras.Nga aktrimi i tij doli një pasion politik i orientuar drejt së majtës por i gatshëm për zhgënjim të ndershëm, pra ai që sheh gabimet e bëra, por nuk heq dorë për këtë arsye nga idealet ”.

Edhe dashuritë e tij ishin të famshme, duke filluar nga Edith Piaf, e cila ishte pranë tij për tre vjet nga viti 1944, duke e udhëhequr me inteligjencë dhe duke filluar evolucionin e tij drejt këngës popullore pariziane, deri te Simone Signoret me të cilën u martua në 1951 dhe me të cilin ata formuan një çift legjendar në jetë - si dhe në skenë. Yves Montand vdiq më 9 nëntor 1991, në moshën 70-vjeçare.

Shiko gjithashtu: Biografia e Ghali

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .