Massimo Ranieri, biografia: historia, karriera dhe jeta

 Massimo Ranieri, biografia: historia, karriera dhe jeta

Glenn Norton

Biografia • Sukseset e pafundme

  • Formimi dhe fillimet
  • Suksesi në vitet 60
  • Vitet 70
  • Suksesi teatror
  • Vitet 80
  • Massimo Ranieri në vitet 2000
  • Vitet 2010 dhe 2020

Giovanni Calone , i njohur më mirë si Massimo Ranieri , lindi në Napoli më 3 maj 1951. Këngëtar me dekada karrierë të suksesshme pas vetes, aktor filmi, teatri dhe televizioni, prezantues i suksesshëm, ka punuar edhe si zëdhënës. Ai konsiderohet si një nga personazhet më të pëlqyer të showbiz-it në vend.

Massimo Ranieri

Stërvitja dhe fillimet

Lindur dhe rritur në një familje të klasës punëtore në Napolin e varfër, Massimo i ardhshëm, më pas vetëm Giovanni, ose Gianni, siç e quajnë të gjithë. Ai është i katërti nga tetë fëmijët dhe lagjja e tij është Pallonetto di Santa Lucia e populluar, shumë e njohur në Napoli.

Që fëmijë ka punuar si gazetar gazetash, me një zë tashmë të pjekur dhe një timbër mbresëlënës. Jo ende adoleshent, ai punon si shërbëtor, duke kënduar dhe luajtur në restorante të modës, duke mbledhur bakshishe turistëve të pasur dhe napolitanëve. Pikërisht në një nga këto momente pune, ai ra në sy nga kantautori Giovanni Polito, i mahnitur nga zëri i tij i shkëlqyer.

Po kalojnë disa muaj dhe i vogli "Gianni Rock", siç prezantohet në vitin 1964 në moshën vetëm trembëdhjetë vjeç, regjistronrekordin e tij të parë dhe zbarkoi në Amerikë, pas Sergio Brunit. Këngëtari i vogël pohon veten në Nju Jork, destinacioni kryesor i turit. Pas vetëm dy vitesh, në vitin 1966, bëri debutimin e tij në televizion në estradën "Scala Reale", duke prezantuar këngën e bukur "Dashuria është një gjë e mrekullueshme" kur ishte vetëm pesëmbëdhjetë vjeç.

Suksesi në vitet '60

1967 është viti i Cantagiro , një program televiziv shumë i dashur nga publiku italian i kohës, i angazhuar në ato vite për të ndjekur me transport. fati i Gianni-t të vogël, i cili imponohet në grupin B të kermesse, me këngën e shkëlqyer “Pietà per chi si ama”. Massimo Ranieri i ardhshëm vjen i pari nga premtimet e reja dhe vitin e ardhshëm synon Festivalin më të rëndësishëm në Itali. Ende pa moshë, në vitin 1968, Giovanni Calone mbërrin në Sanremo dhe sjell "Da bambini" e tij në finale.

Ngjitet në skenën e Ariston së bashku me "I Giganti" dhe kjo performancë i kontribuon edhe suksesit të tij, i cili është gjithnjë e më në rritje.

Vitin pasardhës, ai këndoi " Rose rosse ", me të cilën fitoi seksionin kryesor të Cantagiro, ku tani është një nga protagonistët më të dashur. Kënga qëndroi në krye të top-listave për trembëdhjetë javë.

Në të njëjtin vit ai përfundoi i dyti në Canzonissima, me këngën " Se brusse la città ", por në edicionin e mëposhtëm, datë 1970, ai triumfoi fjalë për fjalë me këngën " Vitet e ventilimit ".

Ndërkohë del në treg albumi i tij i parë , i cili më në fund mban emrin e tij artistik, madje në titull: "Massimo Ranieri" .

Vitet 70

Kinemaja e vë re dhe Mauro Bolognini e zgjedh atë si protagonist për "Metello", nga vepra homonime e Vasco Pratolini .

Ishte viti 1970 kur Massimo Ranieri, këngëtar dhe tani aktor, gjithashtu fitoi David di Donatello si aktori më i mirë, si dhe Çmimin Ndërkombëtar të Kritikës.

Që nga ky moment, artisti napolitan iu përkushtua artit të shtatë dhe vazhdoi me interpretime të ndryshme, secila prej të cilave doli të ishte më e vlerësuar se tjetra: nga " Bubù”, i datës 1971, në "La cugina", nga viti 1974, deri në noir "Me zemërim në sy" nga A. M. Dawson, filmuar në 1976 dhe në shesh me Yul Brinner dhe Barbara Bouchet .

E pamundur të përjashtohet nga biografia e Massimo Ranierit të njohurin " La patata folle ", i vitit 1979, një film zbulues për kohën që e sheh Ranierin, deri atëherë gjithmonë në rol. personazhe të dashur nga gratë, luajnë rolin e një të riu homoseksual që bie në dashuri me një punëtore komuniste.

Me të janë edhe Edwige Fenech dhe Renato Pozzetto .

Suksesi teatror

Ndërkohë, dekada e viteve 70 është edhe ajo që i hap dyert e teatrit, një tjetër dashuri e tij e madhe. Pasi ka vepruar krah për krah mee madhja Anna Magnani , në vitin 1971, në filmin televiziv "La sciantosa", Massimo Ranieri shkel skenat në shërbim të regjisorëve të rëndësishëm, si Giuseppe Patroni Griffi, në "Napoli: kush qëndron e kush ikën. " i vitit 1975 , Giorgio De Lullo (në " Pacienti imagjinar " dhe "Nata e Dymbëdhjetë", të dyja nga viti 1978), dhe i madhi Giorgio Strehler .

Me regjisorin e njohur ai luajti në "Shpirti i mirë i Sezuan" në vitin 1980 dhe në "Ishulli i skllevërve", shumë vite më vonë, në 1994.

Por në këtë mbi rrjedha e kohës, ka pohuar veten edhe këngëtari Ranieri, në momentet kur kinemaja dhe teatri e lanë paksa.

Albumi "O surdato nammurato", i vitit 1972, është një nderim për këngën neapolitane , gjithmonë të dashur nga këngëtari i Pallonettos, e cila ndër të tjera është incizuar live në Teatrin Sistina, në përballë kamerave Rai dhe drejtuar nga i madhi Vittorio De Sica . Në të njëjtin vit fitoi “Canzonissima” me “L’erba di casa mia”.

Edhe regjistrimet e tjera në vijim, "Napulammore" dhe "Meditazione", përkatësisht të viteve 1974 dhe 1976, marrin vlerësimin e duhur, veçanërisht i pari, i filmuar sërish në televizion dhe i regjistruar live, nga Teatro Valla në Romë.

Vitet 80

Në vitin 1983 një sukses i mirë me publikun mirëpret debutimin e tij si litar e xhongler, në operën "Barnum", me Ottavia Piccolo . Albumi qëvijon emisioni quhet edhe “Barnum”.

Në vitet '80 ai mbështetet te regjisori Mario Scaparro, i cili e do në "Varietà", 1985 dhe mbi të gjitha në "Pulcinella", datë 1988. Por ky vit i fundit është viti i rikthimit të tij. me shumë stil në muzikë, me fitoren e Festivalit të Sanremos me këngën shumë të famshme dhe të dashur për publikun, " Losing love ".

Në vitin 1989 Ranieri ishte prezantues , me Anna Oxa , i estradës televizive "Fantastico 10". Nga ky moment ai vazhdon të regjistrojë këngë, duke marrë pjesë në kermese të ndryshme kombëtare, por mbi të gjitha debutimin e tij në botën e animacionit, i datës 1996, si zëri i protagonistit të famshëm të filmit Disney " The hunchback of Notre- Dame ": këtu, Ranieri i jep zë të famshmit Hunchback nga fantazia e Victor Hugo, Kuazimodo.

Në vitin 1999, pasi mori pjesë në filmin "Duaje armikun tënd" të Damiano Damianit, fitoi edhe çmimin Flaiano për teatër.

Massimo Ranieri në vitet 2000

Në vitin 2001 u publikua "Oggi o dimane", një inkursion i ri në traditën muzikore napolitane. Këngët janë përpunuar nga i shkëlqyeri Mauro Pagani. Kjo vepër pasohet nga "Nun è acqua", e vitit 2003.

2006 është viti i karrierës së tij dyzetvjeçare, i festuar me një album të dyfishtë të titulluar "Këndoj se nuk di not. .. për 40 vjet”. Vepra mbledh hitet e tij më të mira dhe disa nga këngët më të bukuraautor i njëzet viteve të fundit.

Në vitin 2008 ai u afirmua si regjisor teatri , duke drejtuar ribërjen teatrale të filmit "Poveri ma belli". Produksioni nënshkruhet nga Teatro Sistina dhe Titanus dhe Massimo Ranieri punëson aktorë si Bianca Guaccero , Michele Carfora, Antonello Angiolillo, Emy Bergamo dhe shumë të tjerë.

Në Nëntor 2009, ai u nderua me Çmimin e Teatrit De Sica. Një vit më pas, pikërisht në gusht 2010, ai mori edhe “Riccio d’Argento” në Lamezia Terme, për performancën më të mirë live të vitit, falë “Këndoj se nuk di not”.

Vitet 2010 dhe 2020

Midis 2010 dhe 2011, ai bëri katër komedi për Rai nga i madhi Eduardo De Filippo . Me të, në veprat "Filumena Marturano", "Napoli milionaria!", "Questi fantasmi" dhe "E diel dhe e hënë", janë aktoret Mariangela Melato , Barbara De Rossi , Bianca Guaccero dhe Elena Sofia Ricci .

24 vjet pas albumit të tij të fundit të papublikuar në studio - "Ranieri", që daton në Festivalin e Sanremos të vitit 1995 kur prezantoi këngën "La vestiglia" (vendi i 15-të) - ai kthehet në punë në studio për të regjistruar të reja. këngët në 2018. Ndër autorët e këngëve të reja janë Pino Donaggio, Ivano Fossati , Bruno Lauzi me Franco Fasano, Pino Daniele dhe Enzo Avitabile .

Më 5 shkurt 2020, Ranieri mori pjesë si mysafir nëFestivali i Sanremos, duet me Tiziano Ferro në këngën "Perdere l'amore".

Shiko gjithashtu: Biografia e Kanye West

Në fund të nëntorit 2021 u botua libri "Të gjitha ëndrrat ende në fluturim".

Massimo Ranieri kthehet në Sanremo 2023 si super-mysafir në një treshe të paprecedentë, së bashku me Gianni Morandi dhe Al Bano .

Shiko gjithashtu: Biografia e Enzo Mallorca

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .