Random (Emanuele Caso), biografia, jeta private dhe kuriozitetet Kush është reperi Random

 Random (Emanuele Caso), biografia, jeta private dhe kuriozitetet Kush është reperi Random

Glenn Norton

Biografia

  • Nga Emanuele Caso në Random, evolucioni i një artisti të ri
  • Random: prova e koncerteve live dhe lidhja me televizionin
  • Nga speciale Miqtë e Sanremos: ngritja e Random
  • Jeta private e Emanuele Caso

Konkurrenti i radhës midis Big Sanremo 2021 së bashku me emra të tjerë pak a shumë të njohur, reperi Random shumë i ri ka atë që duhet për të përfituar nga rasti dhe për të dalë në skenën më të rëndësishme të Italisë. Le të zbulojmë më poshtë rrugën private dhe profesionale që e lejon të zbarkojë, ende jo njëzet, deri në eventin e njohur muzikor.

Random (reperi)

Nga Emanuele Caso në Random, evolucioni i një artisti të ri

Emanuele Caso , ky është emri i vërtetë i artistit të njohur me pseudonimin Random , ka lindur në provincën e Napolit, pikërisht në Massa di Somma, më 26 prill 2001. Edhe pse mburret me rrënjë napolitane, i ri ai shpejt u transferua me familjen e tij në Riccione , qyteti ku u rrit. Karriera e tij muzikore filloi në moshën vetëm shtatëmbëdhjetëvjeçare, kur u publikua albumi debutues me titull Giovane oro . Disku, i publikuar në gusht 2018, përmban dymbëdhjetë këngë që përfaqësojnë besnikërisht pasionet për format e ndryshme të hip hopit që gjithmonë e kanë magjepsur këtë reper. Në maj të vitit të ardhshëmpublikon single-in Chiasso , i cili rezulton të jetë një sukses i vërtetë. Në fakt është e çertifikuar platin i dyfishtë dhe po ashtu për nga audienca popullariteti fillon të rritet, aq sa kënga arrin në vendin e tretë të renditjes FIMI (Federata e Industrisë së Muzikës Italiane).

Emanuele Caso (Random)

Random: prova e koncerteve live dhe lidhja me televizionin

Ndërsa Vjeshtë 2019 Random vendos të provoni një nga debutimet më të frikshme për një artist të ri, pikërisht atë që e sjell atë në kontakt të drejtpërdrejtë me publikun, duke ndërmarrë një sërë koncertesh që tërheqin shumë fansa. Pikërisht në këtë periudhë MTV New Generation e emëron atë artist të muajit . Kjo është një njohje e parë e rëndësishme, e cila dëshmon për mirësinë e rrugës së ndërmarrë dhe aftësinë e të riut Emanuele Caso, alias Random, për të ditur të interpretojë tendencat dhe shijet e publikut. Në tetor 2019, u publikua singulli i tij Rossetto : është i pari që certifikohet pas publikimit të tij si rekord i artë . Viva Raiplay , një transmetim - i realizuar nga histrioniku Fiorello - i njohur për mikpritjen e personaliteteve të ndryshme nga bota e muzikës, e thërret atë të marrë pjesë në një nga episodet e transmetuara në nëntor 2019. Ky takim dëshmohet gjithashtu të jetë e rëndësishme për të dhënëstimul për karrierën e reperit të ri; Random fillon të fitojë akses në një audiencë më të madhe. Fundi i vitit 2019 rezulton të jetë një moment vërtet fitimprurës për Random, i cili gjithashtu është thirrur të performojë në Javën e Muzikës Milano në nëntor, ku ka mundësinë të takojë shumë artistë të tjerë në zhvillim dhe tashmë të afirmuar.

Nga Amici Speciali në Sanremo: rritja e Random

2020 rezervon shumë surpriza për të gjithë, por për reperin e ri është kryesisht një lajm i mirë. Në maj ai u ftua të merrte pjesë në programin televiziv Amici Speciali , një spin-off i programit të transmetuar për njëzet vjet në rrjetin kryesor të Mediaset, të drejtuar nga Maria De Filippi. Muajin pasardhës, ai publikoi EP-në e tij të parë me titull Russian coaster ; shënon një debutim direkt në vendin e pestë në renditjen e FIMI. Në të njëjtën periudhë ai ishte ndër të ftuarit e emisionit televiziv Yo MTV Raps , ku interpretoi disa nga këngët e tij, si dhe vjersha të këngëtarëve të tjerë.

Shiko gjithashtu: Lucia Azzolina, biografia, karriera dhe jeta private Biografieonline

Në korrik publikohet kënga Jam djalë i mirë pak i çmendur , në të cilën reperi tregon një personazh ende të ri dhe i hareshëm. Kënga mbledh një sukses të mirë dhe dëshmon të jetë e përshtatshme për periudhën e verës. Kënaqësitë nuk vonojnë dhe kënga është e çertifikuar me ar, ndërsaSingli i mëparshëm, Rossetto , u bë platin. Në shtator ai publikoi këngën Morositas , një bashkëpunim i suksesshëm me kantautoren Federica Carta . Kënga u pasua muajin pasardhës nga singulli Ritornerai 2 . Në dhjetor, një tjetër lajm i mirë vjen për djalin, i cili ende nuk i ka mbushur të njëzetat. Në fakt, pjesëmarrja e tij në Festivalin Sanremo 2021 është paralajmëruar, direkt në seksionin Champions. Kënga në konkurs, e cila shënon debutimin e saj në skenën e Ariston, titullohet Torno a te .

Shiko gjithashtu: Biografia e Fausto Coppi

Jeta private e Emanuele Caso

Për shkak të moshës së re të Emanuele Caso, nuk dihen shumë informacione për jetën e tij private. Mirëpo, siç shihet shumë qartë nga disa tekste të tij, dihet se ai ishte përfshirë në një marrëdhënie të rëndësishme sentimentale , e cila e shënoi thellë. Ai ka një motër, e cila - thotë ai - ka gjithashtu një zë të bukur dhe dy prindër që janë pastorë të Kishës.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .