Биографија на Џанфранко Фунари

 Биографија на Џанфранко Фунари

Glenn Norton

Биографија • Интензитетот на животот

Шоумен, шоумен и телевизиски водител, Џанфранко Фунари е роден во Рим на 21 март 1932 година. Неговиот татко, кочијаш, бил социјалист, додека неговата мајка комунистка.

На шеснаесетгодишна возраст, Џанфранко се преселил во преку Фамагоста на број 8; малку понатаму, на број 10, живее Франко Калифано, чија прва песна Funari ќе има привилегија да ја слуша.

Почнува да работи како претставник на компанија за минерална вода. По средбата со инспекторот на казиното Сент Винсент, тој започнува да работи како крупие.

Тој потоа се преселил во Хонг Конг каде работел седум години во локално казино. Во 1967 година се вратил во Рим, го запознал Лучијано Цири од „Ил Боргезе“ кој го предложил да работи во кабаре во „Џардино dei supplizi“, познат римски клуб: Фунари по неколку месеци ја тестираше екстремно десничарската позиција што ја задржа „Ил Боргезе“ и реши да си замине.

Некои новинари од „Ил темпо“, заедно со голем продавач на апарати и туристичка агенција, во меѓувреме го презедоа управувањето со „Sette per otto“, местото од кое замина Паоло Вилаџо: додека беше изложен овде Фунари го забележа Оресте Лионело.

Кон крајот на 1968 година, една миланска дама која била блиска пријателка на Мина Мацини и Џани Бонџовани, сопственик на легендарното „Дерби“ (милански храм на кабаре), исто така забележаламу нуди да се пресели во Милан.

На 30 април 1969 година, Џанфранко Фунари го имаше своето деби: шест дена за 30.000 лири навечер. Шест години Фунари настапуваше на Дерби како толкувач на монолози фокусирани на костимската сатира. Снима дури и 33 вртежи во минута, „Ама не пеам... се преправам“; е режисер на емисијата „Од каде доаѓаш? со „I Moromorandi“, застрашувачка тројка составена од Џорџо Поркаро, Фабио Конкато и трето момче кое сега е даночен службеник; тој, исто така, режира друга група која го вклучува комичното дуо Zuzzurro и Gaspare ( Андреа Брамбила и Нино Формикола ).

Во 1970 година Фунари го направи своето видео деби во „Недела е друго“, со Рафаеле Пису. Во 1974 година дојде редот на „Групна фотографија“ на Раи Уно од Кастелано и Пиполо, повторно со Пису, во која Фунари имаше катче да ја забавува јавноста со монолог.

Во 1975 година тој беше во Торино за да ја претстави „Повеќе од друга сорта“ во режија на Пјеро Турчети со Мини Миноприо и Квартето Цетра.

Во 1978 година Фунари напиша роман „Семејството Свендеси“. Потоа глумеше во епизодниот филм „Belli e brutti ridono tutti“, во режија на Доменико Паолела и со Лучијано Салсе, Валтер Киари, Кочи Понцони и Рикардо Били во главните улоги.

На крајот на 70-тите, тој ја има идејата за "Torti inffa", програма во која тројца луѓе се расправаат со тројца другиод спротивната категорија (извршители-возачи, станари-сопственици), кој му предлага на Бруно Воглино, раководител на Раи1, одговор: „ тоа не е во духот на нашата мрежа “. Во 1979 година се запознал со Паоло Лимити, кој во тоа време бил задолжен за програмите на Телемонтекарло: „Torti inffa“ се емитуваше на фреквенциите на монегаската телевизија од мај 1980 до мај 1981 година, педесет и девет епизоди со голем успех.

Фунари стои како пророк и шампион на беспомошните, три сезони со голем успех, 128 епизоди до 1984 година. Неколку месеци подоцна Џовани Миноли му ја нуди втората вечер во петок. Бидејќи тој сè уште има договор со Телемонтекарло, неговиот премин во Раи е управуван од највисокото раководство на Виале Мацини и ТМЦ: Раи продавал филмови и ТВ серии на монегаскиот радиодифузер, во замена за 10% од сопственоста на ТМЦ на Раи и неговата премин кон Раи.

На 20 јануари 1984 година, првото издание на „Aboccaperta“ започна на Раи Дуе.

Во декември истата година тој беше домаќин на „Jolly goal“, наградна игра со јавноста, емитувана во недела попладне во рамките на Блиц.

Во 1987 година, Фунари се ожени со својот втор брак со Росана Сегеци, танчерка од Ла Скала, од која ќе се раздели во 1997 година. Агостино Сака и Џани Локатели. Потоа ја води „Монтероса ’84“ десет епизоди во доцните вечерни часови, осврт на уметниците кои имаатработеше на Дерби, меѓу другите Тео Теоколи, Масимо Болди, Енцо Јаначи, Ренато Поцето и Диего Абатантуоно.

Фунари е исфрлен откако ја покани Ла Малфа да емитува, иако му беше наредено да не го прави тоа.

Исто така види: Биографија на Балтус

Му беше понудено да ги води „Скруполи“ и „Ил Кантагиро“, но Фунари одби, претпочитајќи да остане без работа една година. На негово место ќе дојде Микеле Гварди.

На почетокот на 1990-тите, Фунари се пресели во Италија 1. Во 1991 година, „Мецоџиорно италијано“ започна, во 1992 година, „Одбројување“, политичка трибина во стилот на Фунари, во периодот на претстојните избори. На оние кои го нарекуваат новинар, Фунари им одговара нарекувајќи се себеси „ најпознатиот продавач на весници во Италија “. Со цигара вечно меѓу прстите, со многу адреналин, Фунари ги става политичарите на камшик. Познатиот критичар Алдо Грасо пишува: „ Фунари ја толкува својата улога како мисија, се живее како основач на нова катодна религија: добар водител на ток-шоу мора да биде сунѓер. Впивам сè и можам да фрли сè назад во идеалниот момент. Основниот концепт на ток-шоуто е следниов. Повикување на обичните луѓе, давање тема и терање да ја играат без разлика на јазикот што го користат овие луѓе ".

Во летото 1992 година, Фунари, виновен што го изразил своето нелагодност во мрежите на Фининвест, бешеразрешен по контроверзноста со Силвио Берлускони.

Следната година, откако го доби случајот со групата Фининвест, тој се врати во Рете 4 за да ги претстави „Funari news“, првиот дел емитуван пред TG4 од Емилио Феде и „Punto di svolta“, втор дел емитува по TG4. Но, тоа сепак не трае долго во Фининвест и тој мора повторно да го смени издавачот.

По кратка и несреќна интермедија во режија на весникот „Л'Индипенденте“ и неуспех на преговорите со државната компанија и големите мрежи, тој слета на ТВ Одеон за да ја претстави пладневната програма „Л. весници на Фунари“ и дневниот стрип „Фунари во живо“ во доцните попладневни часови.

Во 1996 година, минливо враќање во Раи Дуе, во недела попладне како домаќин на „Неапол капитал“, политичко ток-шоу кое им нуди на кандидатите за избори арена за исфрлање на фрустрации и гнев. Со предвреме склучениот договор со Раи, Џанфранко Фунари повторно започнува со „Зона франка“, потоа го води „Алегро... но не премногу“ на екраните на Антена 3 Ломбардија. Тука тој започнува да се забавува со Морена Запароли, ќерка на неговиот психоаналитичар, со која ќе се ожени осум години подоцна.

Во март 1997 година, Џанфранко Фунари повторно се најде на насловните страници: тој објави дека има намера да се кандидира за градоначалник на Милано со „Фунари Листа“. Неколку недели анкетите го ставија Фунари на четвртото место. Тој оди во Хамамет да го најде Бетино Кракси да го прашасовети за миланската политичка активност. По враќањето ќе одлучи да се повлече од трката за градоначалничката фотелја.

Во 1998 година Фунари се посвети на киното, појавувајќи се во „Simpatici e antipatici“ во режија на Кристијан Де Сика.

Тој беше подложен на операција на срцето со бај-пас применет во 1999 година. По операцијата, неговото здравје стана појдовна точка за напад врз јавното здравје за време на саботната вечерна емисија „За живот“ што ја водеше Фабрицио Фрици.

Повторно се врати во Медиасет во 2000 година: Фунари беше поканет како гостин-ѕвезда во програмата „A tu per tu“, под диригентство на Марија Тереза ​​Рута и Антонела Клеричи. На тркалезна маса има гости и расправија: Фунари е џин во присуство на двајцата домаќини и по неколку епизоди повеќе не е гостин туку шеф. Фунари повторно ја открива славата на минатото во временскиот дел во кој го даваше својот максимум во минатото, онаа на домаќинките. Но, програмата истекува во текот на една сезона и Фунари повторно е вратен на малите радиодифузери.

Во следните сезони е во Одеон со „Funari c'è“, потоа со „Stasera c'è Funari“, па со „Funari forever“. Тој се појавува на видео со нов изглед: брада, стап. Колку повеќе пукаш во него, толку повеќе станува, вришти, шутра, се смее. Тој е придружуван од неговиот историски бенд: новинарот Алберто Таљати, комичарот Понго, надевојка Морена.

Способноста на Фунари како диригент е да застане на прагот на своето знаење за да остави простор за знаење на другиот: благодарение на непогрешливиот нос, тој ги разбрал сите ритуали на генералистичката ТВ и, дополнително, да за разлика од другите диригенти, знае кога да се однесува „неуки“ за да ги почитува мислите на другите.

На крајот на 2005 година, во едно интервју, Фунари многу зборуваше за себе со упатување апел во кој рече дека сега е блиску до смртта и во кој ги повикува младите да не пушат: Имам пет пропусници, момци, ве молам не пушете. Не пушете! “.

По десетгодишно отсуство, тој се врати во Раи во 2007 година за саботната вечерна естрада на Раиуно, многу очекуваната (и стравувана, поради бескрупулозниот карактер) програма „Апокалипса шоу“.

Исто така види: Биографија на Николо Макијавели

Тој почина во болницата Сан Рафаеле во Милано на 12 јули 2008 година. Почитувајќи ја неговата последна волја, во ковчег ; на надгробната плоча е изгравирана фразата „ Престанав да пушам “.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .